sobota, 21 stycznia 2017

Cameron i twórca „Deadpoola” robią „Terminatora”


Kilkukrotne wskrzeszanie „Terminatora” nie powiodło się, ale producenci nie dopuszczają. Tym razem szykują uderzenie „z grubej rury”. Siłą połączą James Cameron, twórca „Deadpoola” Tim Miller i studio Skydance.

Nominacje do Oscarów. „Spór w kinie” typuje


W najbliższy wtorek ogłoszone zostaną nominacje do Oscarów, a relacja pojawi się na żywo w internecie i tylko tam. W sumie wszystko jest niby jasne, ale znając Amerykańską Akademię Filmową z niepokojem czekam na niespodzianki. A takie mogą się przytrafić, bowiem po przyjęciu kilkuset nowych członków w ostatnim roku, Akademia ma szansę zmienić swój wizerunek, inaczej wskazywać na trendy, inaczej patrzeć na kino. Mamy też oczywiście nadzieje na polski sukces, a może i dwa. Oto moje typowanie nominacji do Oscarów.

piątek, 20 stycznia 2017

„Wszystkie nieprzespane noce” wiosną w USA


[WIDEO] „Wszystkie nieprzespane noce” wiosną tego roku trafią do kin w USA. Pojawił się amerykański zwiastun i plakat zapowiadające premierę polskiego filmu.

Fajny zwiastun filmu o potworze


[WIDEO] Anne Hathaway wystąpiła w produkcji science fiction o gigantycznym potworze. Akcja wyraźnie skręca w kierunku komedii. Film nosi tytuł „Colossal”, a pierwszy zwiastun sugeruje, że będzie to dobre kino. Polskiej daty premiery na razie nie ma, miał swoją premierę w Toronto, a w USA pojawi się już w kwietniu.

PREMIERY KINOWE (stan: 20.01.17)

Logan z nowym polskim tytułem
Kalendarz Premier Kinowych to materiał, który w tym miejscu jest aktualizowany na bieżąco. Znaleźć można w nim premiery aktualnego miesiąca oraz zapowiedzi dotyczące najbliższych 12 miesięcy w kalendarzu polskich dystrybutorów. OSTATNIA AKTUALIZACJA 20.01.17.

„Usłyszcie mój krzyk” i „Piano” w kinach

Usłyszcie mój krzyk
Na 24 lutego firma Żółty Szalik zapowiada premierę kinową dwóch filmów dokumentalnych. Obok siebie w jednym bloku pokazane zostaną klasyczny „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa i znacznie nowsze „Piano” Vity Drygas.

Zmarł Miguel Ferrer


W wieku 61 lat zmarł na raka aktor charakterystyczny Miguel Ferrer. Znamy go m.in. z pamiętnej roli w „Robocopie” oraz serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

„Terminator 2” w 3D na Berlinale 2017


Organizatorzy festiwalu w Berlinie zaprezentowali listę filmów, które znalazły się w sekcji prezentującej klasykę filmową. Będzie tutaj m.in. odrestaurowana wersja „Annie Hall” Woody’ego Allena, ale też wersja 3D „Terminatora 2”.

czwartek, 19 stycznia 2017

Orły 2017. 51 filmów z kin, 92 dokumenty i 10 seriali


Rozpoczęło się głosowanie na Orły, nagrody Polskiej Akademii Filmowej. O tytuł najlepszego polskiego filmu minionego roku i inne nagrody rywalizuje 51 tytułów i ich twórców. Aż 92 tytuły rywalizują o nagrodę dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego. W kategorii doceniającej seriale jest 10 produkcji. Nominacje do Orłów ogłoszone zostaną 7 lutego, a nagrody wręczone zostaną 6 marca. Właśnie ruszył pierwszy etap głosowania na Polskie Nagrody Filmowe.

Wszystkie filmy Pixara powiązane


[WIDEO/HUMOR] Pixar opublikował filmik, w którym obejrzeć można powiązania pomiędzy poszczególnymi produkcjami tego studia. Niektóre były powszechnie znane, kilka zapewne zaskoczy widzów.

People's Choice Awards 2017 rozdane


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Ogłoszono laureatów People's Choice Awards 2017, bardzo popularnych nagród przyznawanych przez amerykańską publiczność kinową, telewizyjną i muzyczną. Wśród docenionych znalazły się m.in. „Deadpool”, „Gdzie jest Dory”, „Złe mamuśki” i "Dziewczyna z pociągu".

środa, 18 stycznia 2017

Czeskie Lwy jak Oscary. Nominacje dla Polaków


W Pradze ogłoszono nominacje do Czeskich Lwów, nagród przyznawanych przez tamtejszą Akademię Filmową. Aż osiem nominacji otrzymał film „Ja, Olga Hepnarova”, polska koprodukcja z Michaliną Olszańską w głównej roli i ze zdjęciami Adama Sikory.

Roman Polański Prezydentem Cezarów 2017


W imieniu francuskich kolegów i branży filmowej Roman Polański zainauguruje uroczyście galę rozdania Cezarów, nagród Francuskiej Akademii Filmowej, która będzie miała miejsce 24 lutego.

Nowy film Grega Zglińskiego na Berlinale


Kolejny polski film znalazł się w oficjalnym programie festiwalu w Berlinie. Najnowszy film Grega Zglińskiego "Tiere" ("Zwierzęta") zostanie zaprezentowany w sekcji Forum.

„Powidoki” w kinach przyciągnęły 60 tys. widzów


[BOX OFFICE] Przyzwoitą frekwencją na starcie w polskich kinach może się pochwalić film Andrzeja Wajdy zatytułowany „Powidoki”. Lepiej wystartował „Konwój”, a „Łotr 1” przekroczył po weekendzie 1,5 mln widzów w Polsce.

Chińczycy zwalniają legendę za "Wielki mur"

Wielki mur
W Hollywood małe trzęsienie i spore poruszenie w branży produkcyjnej. Legendarny Thomas Tull pożegnał się z założoną przez siebie firmą Legendary Entertainment, za którą stoi wiele z największych hollywoodzkich blockbusterów. Powodem zwolnienia klapa filmu "Wielki mur".

wtorek, 17 stycznia 2017

Portal filmowy znika z internetu


Zapowiadało się na to od dłuższego czasu. Ceniony w branży portalfilmowy.pl nie jest już dostępny pod tym adresem. Zespół i zasoby zostały przeniesione na stronę odpowiedzialnego za jego stworzenie i utrzymanie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Tom Hardy ma kandydata na reżysera „Bonda 25”


Ciągle nie jest przesądzone, że Daniel Craig powróci do roli Jamesa Bonda. Kontrakt zakładał udział aktora w czterech filmach i wraz ze „Spectre” umowa została zrealizowana. Spekulacje trwają. Jednym z kandydatów do zagrania Bonda jest Tom Hardy, który wypowiedział się w tej sprawie.

Najwyżej oceniane filmy i seriale 2016 roku

Zwierzogród
Rottentomatoes.com, ceniony serwis zbierający oceny filmów i seriali, podsumował rok 2016. Oto 2016 Golden Tomato Winners.

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Rosyjski box office rośnie o 9,5 procent

Viking
[BOX OFFICE] Nie tylko w Polsce świętujemy kinowym sukces. Rosyjski box office wzrósł w minionym sezonie o 9,5 procent przynosząc 49 miliardów rubli wpływów, co dało 727 mln dolarów. Najbardziej kasowym filmem stał się „Zwierzogród”.

James Cameron opowie historię science-fiction

2001: Odyseja kosmiczna
W oczekiwaniu na kolejne filmy Jamesa Camerona zadowolić musimy się inną jego działalnością. Taką będzie na przykład serial dokumentalny zatytułowany „James Cameron’s Story of Science Fiction”. Zapowiada się smakowita produkcja telewizyjna od twórcy „Terminatora” i „Avatara”.

„Ze śmiertelnego zimna” ponownie na ekranie


Po sukcesie miniserialu „Nocny recepcjonista”, a wcześniej po doskonałym „Szpiegu” producenci filmowi z coraz większym zainteresowaniem spoglądają na twórczość pisarza Johna le Carré’a. Kolejna produkcja w przygotowaniu to ponowne spotkanie z „The Spy Who Came In From The Cold”. Fanom szpiegowskich opowieści nie jest to tytuł obcy.

Disney nie ma planów robienia cyfrowej Lei


Fani zadają sobie pytanie co dalej z Leią w „Gwiezdnych wojnach”. Wiadomo, że Carrie Fisher zdążyła przed śmiercią zagrać swoją rolę do VIII części, a co dalej? Disney informuje, że nie ma planów tworzenia cyfrowej Lei w kolejnych częściach Gwiezdnej Sagi.

sobota, 14 stycznia 2017

Włoskie plakaty „Czerwonego pająka” są piękne!


Włosi będą mieli szansę od 19 stycznia obejrzeć debiut fabularny Marcina Koszałki zatytułowany „Czerwony pająk”. Promocji filmu towarzyszą bardzo interesujące plakaty. Ich autorem jest Alessandro Adelio Rossi. Czuć w nich klimat opowieści! I tylko szkoda, że u nas taka sztuka powstaje rzadko.

Obejrzane. ROK 2017


Wszystkie filmy i seriale obejrzane w 2017 przeze mnie w jednym miejscu. Regularnie pojawiać będą się też podsumowania okresowe. Korzystając z okazji dziele się krótkimi przemyśleniami na temat obejrzanych filmów i seriali. Lista aktualizowana.

piątek, 13 stycznia 2017

Zmarł autor „Egzorcysty”


W wieku 89 lat zmarł William Peter Blatty, autor powieści zatytułowanej „Egzorcysta” i scenariusza filmu, który nakręcony został na jej podstawie w 1973 roku.

Najlepsze kostiumy w filmach i serialach

Kubo i dwie struny
[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Swoje doroczne nominacje do nagród ogłosiła Costume Design Guild. Ta organizacja skupiająca twórców kostiumów wybiera nominacje w kategoriach poświęconych produkcjom współczesnym, z epoki oraz fantasy.

czwartek, 12 stycznia 2017

Gildia Reżyserów nominuje za filmy kinowe

Damien Chazelle na planie "La La Land"
Gildia Reżyserów Amerykańskich ogłosiła nominacje do swoich nagród. O tytuł najlepszego reżysera fabularnego filmu kinowego rywalizowali będą  Damien Chazelle (“La La Land”), Garth Davis (“Lion”), Barry Jenkins (“Moonlight”), Kenneth Lonergan (“Manchester by the Sea”) i Denis Villeneuve (“Arrival”).

Jakub Gierszał na „10 Europeans to Watch” od Variety


Jakub Gierszał i Mitia Okorn znaleźli się na przygotowanej przez prestiżowy amerykański magazyn Variety liście „10 Europeans to Watch 2017”. Corocznie wskazuje ona na grupę utalentowanych europejskich twórców, których kariery w 2017 roku należy z uwagą śledzić. Specjalna prezentacja docenionego grona artystów będzie miała miejsce na festiwalu w Berlinie (9-19 lutego).

„Wszystkie nieprzespane noce” z ważną nagrodą


Film w reżyserii Kirsten Johnson pt. “Cameraperson” otrzymał trzy nagrody podczas 10 edycji Cinema Eye Honors. Wśród laureatów tych cenionych nagród dla produkcji dokumentalnych znalazły się też „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka.

Gildia Reżyserów nominuje za dokumenty i tv

Gra o tron
[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Gildia Reżyserów w USA ogłosiła nominacje w kategoriach telewizyjnych i dokumentalnych. Bez większych niespodzianek o nagrody powalczą zdecydowanie najważniejsze wydarzenia sezonu.

ASC jak Camerimage. Nominacje za zdjęcia

Lion. Droga do domu
[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (The American Society Of Cinematographers / ASC) ogłosiło nominacje do swoich dorocznych nagród. Wśród nominowanych znaleźli się laureaci zeszłorocznego Camerimage.

środa, 11 stycznia 2017

Cannes tworzy międzynarodowy festiwal telewizyjny


Na 2018 rok organizatorzy festiwalu w Cannes zapowiadają stworzenie międzynarodowego wydarzenia poświęconego rynkowi telewizyjnemu.

Bracia Coen przygotowują western


Annapurna Television przygotowuje z braćmi Coen projekt filmowy zatytułowany „The Ballad Of Buster Scruggs”. Będzie to kolejny western w dorobku amerykańskich twórców.

Przeboje rynku pirackiego w Polsce


Firma Anti-Piracy Protection monitorujący w Polsce piracki rynek internetowy, przedstawiła listę najpopularniejszych filmów nielegalnie pobieranych z internetu. Co ściągali najchętniej rodacy? Oczywiście „Pitbulla” i przeboje z Hollywood.

George Lucas buduje muzeum w Los Angeles


Już oficjalnie wiadomo. George Lucas zbuduje muzeum w Los Angeles. Zaprezentowano już pierwsze wizualizacje tego miejsca. Nosiło ono będzie nazwę Lucas Museum of Narrative Art.

„Łotr 1” na czele nominacji za efekty wizualne


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Organizacja Visual Effects Society (VES), skupiająca twórców efektów wizualnych, ogłosiła nominacje do 15. edycji swoich nagród. Najwięcej nominacji otrzymał „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, a jedną z nich zdobył komputerowy wizerunek postaci występującej w tym filmie.

wtorek, 10 stycznia 2017

Jan P. Matuszyński z Paszportem Polityki


Jan P. Matuszyński otrzymał tegoroczny Paszport Polityki w kategorii Film. Twórca ten zadebiutował w zeszłym roku filmem „Ostatnia rodzina”. Pozostałe nominacje otrzymali Bartosz M. Kowalski i Tomasz Wasilewski.

Szok! „Deadpool” nominowany przez PGA


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Swoje doroczne nominacje ogłosiła Gildia Producentów Amerykańskich, a to ich wybory najczęściej wskazują na to co wybierać będzie Amerykańska Akademia Filmowa. W gronie dziesięciu filmów znalazł się m.in. komiksowy „Deadpool” i to jest zdecydowanie bardzo dobra wiadomość.

VOD pierwszy raz w historii pokonał DVD/BD


W 2016 roku miało miejsce historyczne wydarzenie dotyczące rynku audiowizualnego. Po raz pierwszy w historii domowej rozrywki oficjalne pobieranie materiałów wideo (filmy, seriale, koncerty itp) z platform internetowych typu Netflix było popularniejsze od sprzedaży płyt DVD/Blu-ray.

„Toni Erdmann” z Hollywood? Reżyserka jest na tak


Reżyserka i scenarzystka „Toniego Erdmanna” Maren Ade nie ma nic przeciwko nakręceniu amerykańskiej wersji swojego filmu.

„Logan” i „T2: Trainspotting” na Berlinale 2017


W sekcji głównej 67. MFF w Berlinie znalazł się „Logan”, film o superbohaterze z komiksowej serii „X-Men”. Pokazany zostanie on poza konkursem, podobnie jak oczekiwany „T2: Trainspotting”. Organizatorzy zaprezentowali kolejne filmy, które powalczą w Konkursie Głównym.

„La La Land” na czele nominacji do BAFTA


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Swoje nominacje ogłosiła Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Najwięcej nominacji otrzymał musical „La La Land”, który kandyduje do 11 nagród. Wśród nominowanych znalazł się też Abel Korzeniowski za muzykę do filmu „Zwierzęta nocy”.

poniedziałek, 9 stycznia 2017

„Ostatnia rodzina” na Blu-ray w lutym!


Wydawanie polskich filmów na Blu-ray to ciągle rzadkość, a jeśli już do tego dochodzi, to wydania często nie zachwycają. W lutym w sprzedaży pojawi się „Ostatnia rodzina”, która będzie posiadała edycję DVD i Blu-ray. Producent filmu zapowiada kilka edycji tego przedsięwzięcia.

Polsko-niemiecki „Miss Holocaust” na Berlinale 2017


Mamy kolejny polski akcent na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych zaprezentowany zostanie film dokumentalny „Miss Holocaust” w reżyserii Michaliny Musielak.

Scope100: „Ostatnia rodzina” i „Czerwony żółw”


Polskim zwycięzcą stworzonego przez Gutek Film projektu Scope100 został film „Czerwony żółw” i 23 czerwca pojawi się on w kinach. W czterech innych europejskich krajach zwyciężyła „Ostatnia rodzina” i wiosną trafi do tamtejszych kin.

Donald Trump: „Meryl Streep jest przereklamowana”

Meryl Streep jako Donald Trump i Donald Trump we własnej osobie
Przemówienie Meryl Streep na rozdaniu Złotych Globów jest szeroko komentowane w mediach. Aktorka w ostrych słowach, ale z klasą, skrytykowała Donalda Trumpa. Co na to prezydent-elekt?

Skrócona lista kandydatów do Złotych Malin


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] W internecie pojawiła skrócona lista kandydatów do Złotych Malin, dorocznych nagród którymi obdarowywane są nieudane hollywoodzkie produkcje, ich twórcy i grające w nich gwiazdy. Wygląda na to, że o główne nagrody powalczą „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”, „Legion samobójców” i „Assassin’s Creed”.

Złote Globy 2017. Rekordy, niespodzianki, momenty


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Złote Globy 2017 przebiegały bez większych sensacji, ale niespodzianek nie brakowało. Pobito historyczny rekord tej nagrody, są też przegrani w tym roku, nie zabrakło politycznych wypowiedzi wprost i tych nieco bardziej zakamuflowanych. Gala na żywo nie była prezentowana w naszym kraju. Zapraszam więc do obejrzenia jej fragmentów.

Złote Globy 2017. Laureaci nagród


[SEZON NAGRÓD 2016/2017] Po raz 74. rozdano Złote Globy. Wielki triumf odniósł musical "La La Land", a wśród dramatów wygrał "Moonlight". Casey Affleck i Isabelle Huppert docenieni zostali za najlepsze role pierwszoplanowe w dramacie, a Emma Stone i Ryan Gosling wygrali w musicalu/komedii. "The Crown", "Atlanta" i "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona" to najlepsze produkcje telewizyjne.  Meryl Streep odebrała nagrodę za całokształt twórczości, a jej przemowa wywołała spore poruszenie. Nie obyło się bez niespodzianek.