niedziela, 17 stycznia 2021

Wydatki na treści do streamingu rosną

Consumer Technology Association szacuje, że w 2021 roku na tworzenie treści do usług streamingowych zostanie wydanych 112 miliardów dolarów.

Dziś premiera „Odbudować Paradise”

17 stycznia o godzinie 21:00 na kanale National Geographic będzie można premierowo obejrzeć film „Odbudować Paradise”. W mojej ocenie to jeden z najlepszych dokumentów 2020 roku, ale ja po prostu bardzo lubię takie emocjonalne historie.

sobota, 16 stycznia 2021

Nolan nie ma jeszcze nowego projektu

Nolan na planie "Dunkierki"

Nie zobaczymy zbyt szybko kolejnego filmu Christophera Nolana. Jak zdradził reżyser, na dzień dzisiejszy nie ma on jeszcze zaplanowanego nowego projektu. Na kolejny film tego twórcy poczekać więc będziemy musieli kilka lat. Pytanie brzmi, czy dłużej niż ostatnio?

Godzilla z King Kongiem spotkają się szybciej

Kolejna zaskakująca decyzja studia Warner Bros. Zadecydowało ono o przyspieszeniu o dwa miesiące premiery filmu „Godzilla vs. Kong”. Na razie decyzja ta dotyczy rynku amerykańskiego, film tego samego dnia trafi do kin oraz na platformę streamingową HBO Max.

15 międzynarodowych filmów na liście Akademii

Pandemia w branży filmowej wymusza zmiany w organizacji i przebiegu wielu wydarzeń. Dotyczy to także Oscarów. Jedna z decyzji może mieć znaczenie dla polskiej kinematografii, bo dotyczy kategorii Film Międzynarodowy.

piątek, 15 stycznia 2021

Programy Operacyjne PISF na rok 2021

Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował na swojej stronie internetowej treść Programów Operacyjnych PISF 2021. Nabór wniosków do Programów Operacyjnych – Produkcja filmowa (sesja 1/2021, Pr. I, II, III, IV, VI, IX, XI), Edukacja filmowa, Upowszechnianie kultury filmowej i Rozwój kin (priorytet I i II) – odbędzie się w dniach 8-15 lutego 2021 r.

Bong Joon-ho na czele jury w Wenecji

Bong Joon-ho, reżyser obsypanego Oscarami i docenionego m.in. Złotą Palmą w Cannes, filmu „Parasite” stanie na czele jury Konkursu Głównego 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Agnieszka Holland przed szansą na oscarowy rekord

Szarlatan, reż. Agnieszka Holland

Działający na Facebooku „Sezon nagród filmowych” przygotował bardzo fajne zestawienie reżyserów, których filmy nominowane do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy (dawnej Nieanglojęzyczny) reprezentowały różne kraje. Na liście tej są dzieła, takich twórców, jak m.in.: Luis Bunuel, Michael Haneke, Akira Kurosawa i Agnieszka Holland. Polska reżyserka, jeśli w tym roku zdobędzie nominację za czeskiego „Szarlatana”, może przejść do historii Oscarów i ustanawiając bardzo ciekawy rekord.

czwartek, 14 stycznia 2021

„Nomadland” tego samego dnia w kinach i internecie

Niezwalniająca niestety pandemia Covid-19 wymusza na producentach i dystrybutorach podejmowania drastycznych decyzji. Premiera w USA faworyta do Oscarów, filmu „Nomadland” w reżyserii Chloe Zhao, będzie miała miejsce jednocześnie w kinach i w internecie.

Ważny polski debiut za darmo w internecie

„Wszystko dla mojej matki” – wielokrotnie nagradzany film Małgorzaty Imielskiej będzie można oglądać bezpłatnie już od najbliższego piątku 15 stycznia w przestrzeni internetowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ten film, to jeden z najważniejszych polskich debiutów ostatnich miesięcy.

środa, 13 stycznia 2021

Nominacje Koła Krytyków Filmowych z Londynu

Saint Maud

[SEZON NAGRÓD 2020/2021] Tegoroczne nominacje Koła Krytyków Filmowych z Londynu to sukces kobiet. Najwięcej szans na sukces ma film „Saint Maud” w reżyserii Rose Glass, który ubiega się o osiem nagród. W sześciu kategoriach nominowano „Rocks” w reżyserii Sarah Gavron. Mało tego, z wieloma nominacjami są też filmy Chloe Zhao – „Nomadland” (5) oraz Emerald Fennell – „Promising Young Woman” (4).

wtorek, 12 stycznia 2021

European Shooting Stars 2021

European Film Promotion ogłosiło nazwiska 10 młodych europejskich aktorów i aktorek, które w tym roku otrzymały tytuł European Shooting Stars 2021. To wyróżnienie przyznawane dla wschodzących gwiazd filmowych z naszego kontynentu. Oficjalna prezentacja laureatów odbędzie się online w dniach 23-25 lutego.

„Nomadland” wygrywa Gotham Awards

[SEZON NAGRÓD 2020/2021] „Nomadland” to główny laureat nagród Gotham, jednego z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Przyznano je po raz 30. Film Chloe Zhao zdobył nagrodę dla najlepszej fabuły 2020 roku, swoją nagrodę przyznała mu też publiczność.

Kina stoją, Netflix nie zwalnia. Filmy na 2021

Netflix przedstawił listę filmowych premier na 2021 rok. Ten sezon na platformie przyniesie widzom nowe filmy m.in.: Jane Campion („The Power of the Dog”), Paolo Sorrentino („The Hand of God”) i Adama McKaya („Don't Look Up”) z Leonardo DiCaprio. Już niedługo pojawi się kilka ciekwaych filmów, w tym szczególnie intrygujący "Malcolm i Marie". Oto, co szykuje ten dostawca.

poniedziałek, 11 stycznia 2021

Oto dlaczego nie dostaniemy nominacji do Oscara

Wysłanie filmu „Śniegu już nigdy nie będzie” jako polskiego kandydata do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy to w mojej ocenie błąd. Po obejrzeniu wszystkich rodzimych filmów zgłoszonych do tego wyścigu, widzę co najmniej trzech lepszych kandydatów. Niestety, zadecydowano inaczej.

Kina zamknięte na pewno do 31 stycznia

Minister zdrowia poinformował o utrzymaniu wszystkich dotychczasowych obostrzeń w walce z Covid-19 i przedłużeniu ich do 31 stycznia 2021 roku. Dotyczy to więc także kin i działalności kulturalnej. Tylko nauczanie stacjonarne w klasach I-III szkół podstawowych zostanie wznowione.

niedziela, 10 stycznia 2021

„Nomadland” bliżej Oscarów

National Society of Film Critics, jedna z najbardziej cenionych organizacji skupiających krytyków filmowych w USA, przyznała swoje doroczne nagrody. Najwięcej wyróżnień i tytuł najlepszego filmu roku zdobył „Nomadland” w reżyserii Chleo Zhao.

sobota, 9 stycznia 2021

Polskie animacje i ich twórcy na specjalnej liście

Z okazji 25 lat od powstania Międzynarodowego Festiwalu Cinema d’Animacio de Catalunya przygotowano specjalne zestawienie 50 najlepszych pełnometrażowych filmów animowanych z tego okresu. Doceniono też twórców filmów krótkometrażowych i młode talenty. Na wszystkich tych listach znajdują się polskie produkcje i nasi twórcy.

piątek, 8 stycznia 2021

Cannes 2021 może się opóźnić

Organizatorzy tegorocznego festiwalu w Cannes stają przed kolejnym wyzwaniem. Pandemia we Francji nie zwalnia, kraj ciągle jest „zamknięty”. Filmowe wydarzenie może być opóźnione, ale odwołanie mu nie grozi.

czwartek, 7 stycznia 2021

Kina we Francji zamknięte do końca stycznia

Kina, teatry, muzea i inne obiekty kulturalne pozostaną zamknięte we Francji do końca stycznia. Taką informację przekazał premier Francji Jean Castex podczas telewizyjnego przemówienia w czwartek wieczorem. Czy w Polsce będzie podobnie? Wiele na to wskazuje.