Strony

wtorek, 22 kwietnia 2014

Od 500 do 700 mln złotych strat w wyniku piractwa wideo


Firma doradcza PwC przygotowała na zlecenie Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał" raport dotyczący wpływu na gospodarkę tzw. internetowego piractwa treści wideo, czyli funkcjonowania serwisów internetowych umożliwiających pobieranie lub oglądanie pełnowartościowych treści wideo bez licencji. Straty w Polsce sięgają 500-700 mln złotych. Raport w całości dostępny jest w sieci, a ja do niego odsyłam.


Według szacunków PwC co najmniej 7,5 mln Polaków (bogatych i biednych) regularnie ogląda treści wideo w internecie z nielegalnych źródeł. Stanowi to blisko 94 proc.(93,8 proc.) osób które poszukują i oglądają treści wideo w sieci. Z raportu wynika m. in. że 7 proc. badanych zadeklarowało, że filmy ogląda z tylko legalnych źródeł, zaś 20 proc. tylko z nielegalnych. Najwięcej robi to z obu (73 proc.).  I to właśnie na oglądanie produkcji filmowych z pirackich źródeł użytkownicy internetu poświęcają najwięcej czasu (13 godzin miesięcznie), a najmniej na oglądanie sportu (3,5 godz. miesięcznie). Z raportu wynika również, że w skali roku w Polsce za pośrednictwem niezgodnego z prawem dostępu do treści wideo w sieci następuje ok. 400-500 mln odtworzeń filmów, 650-750 mln odtworzeń odcinków seriali oraz 150-180 mln odtworzeń transmisji sportowych.

W raporcie opisano i skwantyfikowano wpływ funkcjonowania tych podmiotów na polską gospodarkę, określono obecną skalę zjawiska, zidentyfikowano główne przyczyny i zaproponowano rozwiązania dla ograniczenia skali „piractwa”. Autorzy raportu zdają sobie sprawę, że zjawisko „piractwa” wywołuje wiele emocji w debacie publicznej, poczynając od samej jego definicji oraz nazwy wykorzystywanej do jego określenia, a skończywszy na ocenie jego wpływu na gospodarkę, kulturę i społeczeństwo.

Szacuje się, że wartość utraconego PKB wskutek piractwa internetowego treści wideo w 2013 roku wyniósł między 500 a 700 mln zł, co stanowi 0,04 proc. całkowitego PKB Polski. Z tego ok. 170 - 250 mln zł traci bezpośrednio Skarb Państwa. Wspomniana kwota odpowiada utworzeniu 6000-6500 nowych miejsc pracy.



(źródło www.portalfilmowy.pl)

1 komentarz: