Strony

piątek, 27 czerwca 2014

Mam go! Laur Cisowy dla Wojtka Smarzowskiego. Będzie na moim festiwalu


Tegorocznym laureatem Lauru Cisowego, nagrody specjalnej festiwalu "Lato z Muzami" przyznawanej polskiemu reżyserowi za wybitne osiągnięcia, jest Wojtek Smarzowski. Nagrodę przyznawana jest nieprzypadkowo. Twórca ten w polskim kinie debiutował dokładnie przed 10 laty. Na otwarcie festiwalu 11 lipca zaprezentowany zostanie obraz dokumentalny poświęcony twórcy ("Pod Mocnym Smarzolem" w reżyserii Adama Lewandowskiego). Dzień później widzowie obejrzą najnowszy film Wojtka Smarzowskiego, ekranizację prozy Jerzego Pilcha zatytułowaną "Pod Mocnym Aniołem". Po obu seansach odbędą się spotkanie z twórcami filmów. 18. Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa odbędzie się w dniach 9-13 lipca w Nowogardzie.


Wojtek Smarzowski uchodzi dziś za najwybitniejszego polskiego reżysera. Od kilku lat jego filmy poruszają widzów i krytyków, budząc zachwyt i liczne kontrowersje. W dorobku reżysera jest dziś jedynie kilka tytułów, ale wszystkie one mają już swoje miejsce w historii polskiego kina. Mamy nieodparte wrażenie, że Wojtek Smarzowski dopiero się rozkręca i jeszcze wiele razy nas zaskoczy, oczaruje, zachwyci.

Pierwszym znaczącym osiągnięciem Wojtka Smarzowskiego była telewizyjna realizacja "Małżowiny", w której do dziś rozbrzmiewają charakterystyczne dla reżysera elementy filmowej opowieści, z kreacjami aktorskimi na najwyższym poziomie. Ten obraz powstał w 1998 roku, a na prawdziwy fabularny debiut musieliśmy poczekać jeszcze kilka lat. Nakręcone w 2004 roku "Wesele" to bezwzględny obraz Polski, z jej wszystkimi wadami, portret do bólu szczery i przejmujący. Film nagrodzono na festiwalu w Gdyni m.in. Nagrodą Specjalną Jury oraz nagrodą za rolę pierwszoplanową dla Mariana Dziędziela. "Wesele" otrzymało też Orła od Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszego polskiego filmu roku 2004. Po pięciu latach Smarzowski zrealizował "Dom zły" i po raz kolejny okazało się,  że twórca doskonale porusza się po skomplikowanych relacjach międzyludzkich, a dodatkowo świetnie buduje klimat grozy i osaczenia. I ten film w Gdyni zdobywa kilka nagród (m.in. za reżyserię, scenariusz), a niedługo potem otrzymuje Orły (za reżyserię, zdjęcia, montaż i od publiczności). Smarzowski ugruntowuje swoją pozycję w rodzimym kinie "Różą". W tym doskonale nakręconym i opowiedzianym filmie przenosimy się na Mazury, do miejsc, o istnieniu których mało kto wiedział. Doskonałe kreacje Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego podkreśliły klasę dzieła. Zachwytom i nagrodom w kraju i za granicą nie było końca. Smarzowski nie zwalnia tempa i sprawnie realizuje niedługo potem "Drogówkę", która okazuje się najpopularniejszym polskim filmem 2013 roku. Jeszcze nie ucichły komentarze po portrecie polskich policjantów, a w kinie pojawiła się ekranizacja prozy Jerzego Pilcha zatytułowana "Pod Mocnym Aniołem". Tym filmem Smarzowski w interesujący i odważny sposób przygląda się problemowi alkoholowemu, mierząc się jednocześnie z polską prozą, uznawaną powszechnie za trudną do sfilmowania. Do bólu realistyczny obraz Polaka-alkoholika będzie można zobaczyć na festiwalu "Lato z Muzami". Dziś o współpracę z reżyserem zabiegają niemal wszyscy, a on może swobodnie przebierać w propozycjach i szykować kolejny wybitny polski film.

Odbędą się dwa spotkania z Wojtkiem Smarzowskim. Do pierwszego dojdzie 11 lipca na inaugurację festiwalu, tuż po pokazie dokumentu "Pod Mocnym Smarzolem", w którym Adam Lewandowski przyglądał się pracy mistrza. Drugie spotkanie będzie miało miejsce 12 lipca, tuż po seansie filmu "Pod Mocnym Aniołem". W obu spotkaniach wezmą udział także: Jacek Rzehak, producent filmów oraz Adam Lewandowski, autor dokumentu "Pod Mocnym Smarzolem".

***

18. Międzynarodowy Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie odbędzie się w dniach 9-13 lipca. W czasie jego trwania widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać uznanych twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Na scenie plenerowej wystąpi m.in. zespół Tekla Klebetnica, specjalny i premierowy występ kabaretowy przygotowuje na festiwal Wojciech Solarz, a jeden z wieczorów będzie okazją obejrzenia niemego filmu Alfreda Hitchcocka z muzyką graną na żywo przez zespół The Washing Machine. Zdecydowana większość prezentowanych filmów, będzie w Nowogardzie pokazana premierowo. Wstęp na wszystkie pokazy festiwalu jest darmowy.

Patronami medialnym festiwalu są miesięcznik "Kino" i serwis Esensja.pl, który na swoich łamach będzie codziennie relacjonował przebieg festiwalowych wydarzeń. Partnerem jest Stowarzyszenie Film Forum.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miejski w Nowogardzie oraz Nowogardzki Dom Kultury.

Więcej na:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz