Strony

sobota, 29 listopada 2014

Oscary 2015. Oni walczą o nagrody! Faworyci sezonu


Coroczny przegląd najważniejszych kategorii Amerykańskiej Akademii Filmowej, ale też Złotych Globów i innych nagród podsumowującego 2014 rok w kinie. Faworyci, kandydaci, czarne konie i zapowiadane niespodzianki. Czy będą polskie akcenty?

Większość filmów liczących się w tym wyścigu została już zaprezentowana najważniejszym organizacjom skupiającym krytyków, dziennikarzy i ludzi branży, część miała festiwalowe pokazy, a w prasie i internecie już trwają kampanie promujące kandydatów do nagród. Najważniejsze są oczywiście Oscary, ale tutaj do nominacji jeszcze wiele dni, a przed nami liczne słowa uznania amerykańskich krytyków, Złote Globy, Europejskie Nagrody Filmowe i dziesiątki innych liczących się wyróżnień.

Dziś wydaje się, że karty są w większości rozdane i znamy już głównych kandydatów, ale ciągle wypatrywać należy niespodzianek. Taka miała miejsce kilka dni temu, kiedy po raz pierwszy pokazano film "Selma", a w kinach zadebiutował "Interstellar". Większość list z kandydatami do nagród przewrócona została wtedy do góry nogami.

Poniższy materiał można też potraktować jako dobry przewodnik po nadchodzących premierach kinowych. Filmy rywalizujące o nagrody, to gwarancja sporych emocji na ekranie.

NAJLEPSZE FILMY / REŻYSERZY / SCENARIUSZE

W tych kategoriach przewijać będą się dokładnie te same filmy i ich twórcy. Amerykańska Akademia Filmowa wskaże maksymalnie 10 filmów w kategorii Najlepszy Film i tutaj może dojść do wielu ciekawych rozwiązań. Złote Globy to dość swobodny podział na dramaty oraz komedie/musicale. Kilka tytułów ma do głównych kategorii NOMINACJE ZAGWARANTOWANE i są to:

"Boyhood" (Richard Linklater) – premiera w Polsce: 29.08.2014
"Birdman" (Alejandro González Iñárritu) – premiera w Polsce: 23.01.2015
"Gra tajemnic" (Morten Tyldum) – premiera w Polsce: 16.01.2015
"Selma" (Ava DuVernay) – premiera w Polsce: brak

Najbardziej cieszy tutaj pozycja filmu "Boyhood", który utrzymał oscarowe napięcie przez wiele miesięcy od lutowej premiery na festiwalu w Berlinie. Realizowany przez 12 lat film, jest znaczącym wydarzeniem tego roku i zapewne jednym z ciekawszych projektów ostatnich lat. Posiadające historyczne tło, bardzo ważnymi graczami są: "Gra tajemnicy" o rozszyfrowaniu Enigmy i słynnym matematyku z homoseksualnym wątkiem oraz "Selma" poświęcona Martinowi Lutherowi Kingowi (czyżby pierwsza w historii nominacja dla czarnoskórej kobiety-reżysera?). Szczególnie ten drugi film w ostatnich dniach wywołał wielkie poruszenie. Akademia ponownie uhonorować może film o problemach czarnych mieszkańców w Ameryce i byłoby to sporym wydarzeniem, po zeszłorocznym sukcesie "Zniewolonego. 12 Years a Slave". Stawkę faworytów zamyka tytuł, który przygląda się artyście, ale trzeba przyznać, że "Birdman" robi to po mistrzowsku, na swój sposób świeżo i intrygująco. Oby tylko film nie został potraktowany, jak jakieś "dziwadło" i eksperyment. Co łączy te filmy? Krytycy są zachwyceni, widzowie wystawiają produkcjom wysokie oceny – Akademia bardzo lubi takie połączenie dwóch światów.

Druga grupa kandydatów to BARDZO SILNI GRACZE i filmy, które mogą, ale nie muszą spodobać się gremiom przyznającym nagrody.

"Niezłomny" (Angelina Jolie) – premiera w Polsce: 2.01.2015
"Zaginiona dziewczyna" (David Fincher) – premiera w Polsce: 10.10.2014
"Whiplash" (Damien Chazelle) – premiera w Polsce: 2.01.2015
"Mr. Turner" (Mike Leigh) – premiera w Polsce: brak (dyst. UIP)
"Foxcatcher" (Bennett Miller) – premiera w Polsce: 9.01.2015
"Snajper" (Clint Eastwood) – premiera w Polsce: 16.01.2015

Ogólnie mamy tutaj do czynienia w większości z filmami, które bazują na prawdziwych historiach. Dziś  trudno jest jeszcze ocenić poziom dzieła Angeliny Jolie, ale ze względu na zaangażowanie tej megagwiazdy i dotknięcie bolesnego tematu historycznego wiele osób postrzega "Niezłomnego", jako jednego z faworytów do Oscarów. O historycznych wydarzeniach w tej grupie opowiadają też: "Mr. Turner", "Foxcatcher" i "Snajper". Szczególnie ten ostatni tytuł, nakręcony przez Clinta Eastwooda, spodobał się niedawno wielu obserwatorom sezonu nagród. Temat zmagań amerykańskich żołnierzy na współczesnych frontach wojennych jest ciągle aktualny i bardzo bolesny. W dodatku to kolejny reżyserski film Clinta Eastwooda, a po ostatnich "wpadkach" dowód, że mistrz trzyma się mocno. Kino niezależne w tym zestawie reprezentuje "Whiplash" – doceniony na Sundance na początku tego roku i ciągle przyjmowany z wielką życzliwością o walce w artystycznym świecie muzycznym. Mocnym kandydatem jest niezmiennie David Fincher, a jego "Zaginiona dziewczyna" wywołała spore poruszenie i stała się przebojem w kinach.

Trzecia grupa to POWAŻNI KANDYDACI, ale ich udział w rywalizacji nie jest jeszcze przesądzony i z pewnością nie wszystkie z tych tytułów będą miały szanse o nagrody rywalizować.

"Tajemnice lasu" (Rob Marshall) – premiera w Polsce: 13.02.2015
"A Most Violent Year" (JC Chandor) – premiera w Polsce: 27.02.2015
"Grand Budapest Hotel" (Wes Anderson) – premiera w Polsce: 28.03.2014
"Interstellar" (Christopher Nolan) – premiera w Polsce: 7.11.2014

Z tego grona trudno dziś przewidzieć, jak poradzi sobie disneyowski musical "Tajemnice lasu". Można być spokojnym, co do dobrego przyjęcia obsady, ale reżyser Rob Marshall choć ma na koncie oscarowe "Chicago", to nakręcił też słaby musical "Nine". Wiele miesięcy temu faworytem Oscarów był "Interstellar", ale po premierze ten entuzjazm osłabł i będzie trzeba bardzo mocno się napracować, by zyskać przychylność członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oby starczyło tej grupie odwagi w ocenie "Grand Budapest Hotel" - film już znany, ale ciągle żywo wspominany. Podobno największym "czarnym koniem" sezonu może się okazać "A Most Violent Year" opowiadający o zorganizowanej przestępczości w Nowym Jorku w latach 80-tych. Reżyser JC Chandor zachwycił widzów kilka lat temu filmem "Chciwość" i do dziś to jeden z najlepszych obrazów o przekrętach finansowych.

Kolejna grupa to filmy, które PRETENDUJĄ, ale o ich udziale zadecydują liczne czynniki – z wielkością kampanii promocyjnej włącznie. I choć każdy z nich ma jakieś ciekawe elementy, to jako całość mogą pozostawić wiele do życzenia. Na tej liście są:

"Teoria wszystkiego" (James Marsh) – premiera w Polsce: 30.01.2015
"Dzika droga" (Jean-Marc Vallée) – premiera w Polsce: 6.02.2015
"Wielkie oczy" (Tim Burton) – premiera w Polsce: 2.01.2015
"Wada ukryta" (Paul Thomas Anderson) – premiera w Polsce: 20.02.2015

A może… NIESPODZIANKI są zawsze mile widziane. O nagrody w głównych kategoriach mogą powalczyć także: "The Homesman", "Furia", "Still Alice", "Top Five", "St. Vincent", "Wolny strzelec", "Rosewater", "Exodus: Bogowie i królowie" oraz pełnometrażowe dokumenty "Life Itself", "Citizenfour" i filmy nieanglojęzyczne, z których dziś docenia się argentyńskie "Dzikie historie", ale nie zauważa się "Idy". Na naszego kandydata przyjdzie jeszcze pora, liczymy na wielką niespodziankę, bo zapewne film Pawła Pawlikowskiego będzie miał szansę odegrać ważną rolę w sezonie nagród.

Najciekawszym elementem tych zmagań jest brak zdecydowanego faworyta do tytułu najlepszego filmu 2014 roku i na początku rywalizacji nie można niestety przewidzieć przebiegu wypadków oraz  końcowego rozwiązania. To zwiastuje pasjonujący sezon nagród.

W DRUGIEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU OCENIĘ KATEGORIE AKTORSKIE, A W TRZECIEJ CZĘŚCI FILMY DOKUMENTALNE, ANIMOWANE, NIEAGNLOJĘZYCZNE ORAZ KATEGORIE ZWODOWE I TECHNICZNE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz