Strony

czwartek, 10 grudnia 2015

Złote Globy 2016: Nominacje. "Carol" na czele


Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło nominacje do swoich nagród. Złote Globy to obok Oscarów najważniejsze nagrody filmowe w Hollywood. W gronie członków tej organizacji jest przedstawicielka naszego kraju, pani Yola Czaderska-Hayek. Najwięcej nominacji dla filmu "Carol" oraz Netflixa.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej nominacje do Złotych Globów ogłosiło po raz 73. To obok Oscarów najważniejsza nagroda filmowa w Hollywood, a wśród nielicznych członków tej organizacji znajduje się Polka, pani Yola Czaderska-Hayek (zapraszam na jej stronę www.yola.czaderska.org). Jak co roku nominacje do Złotych Globów to najlepsza zapowiedź czekających nas niedługo rozgrywek oscarowych. Obie organizacje, choć odmienne w strukturze i liczbie członków, typują podobnie nominacje i laureatów. I choć w szczegółach gusta obu grup się różnią, to w dużej części można na podstawie Złotych Globów obstawiać kandydatów do Oscarów.

Złote Globy różnią się od Oscarów w kilku bardzo istotnych szczegółach. Zagraniczni dziennikarze dzielą filmy na dramaty oraz komedie/musicale i często wywołuje to spore kontrowersje, kiedy dane studio kieruje swój film do jednej z tych grup. Globy nominują też w 11 kategoriach twórców seriali telewizyjnych, ale pomijają kategorie techniczne w dziedzinie kina. Generalnie wraz z nominacjami do Złotych Globów znamy już faworytów do Oscarów i można podsumowywać mijający rok oraz oczekiwać na wiele tytułów i seriali, które zostały tutaj nominowane. Mimo krytyki Złote Globy świetnie dostrzegają najlepsze produkcje roku, a choć nie wszystkim to się podoba, można być pewnym, że ich gusta nie zawiodą widzów w trakcie seansu.

Tegoroczne nominacje do Złotych Globów przyniosły kilka bardzo ciekawych informacji. W kategoriach kinowych najwięcej nominacji otrzymał film „Carol” (niedawny zwycięzca festiwalu Camerimage). Wśród 5 nominacji dwie otrzymały aktorki w  kategorii dramatycznej, ciekawie więc jak wypadną w konfrontacji Cate Blanchett oraz Rooney Mara. Po 4 nominacje zdobyły „The Big Short”, „Zjawa” oraz „Steve Jobs”, a po 3 powędrowały do „Dziewczyny z portretu”, „Niezawistnej ósemki”, „Marsjanina”, „Pokoju” oraz „Spotlight”.

Podział na kategorie dramatyczne i komediowe przynosi kilka intrygujących rozwiązań. Wśród pięciu najlepszych dramatów znalazły się: „Carol”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Zjawa”, „Pokój” oraz „Spotlight”. Pięć filmów komediowych (w tym roku bez musicali) to: „The Big Short”, „Joy”, „Marsjanin”, „Agentka” oraz „Wykolejona”. Szczególnie ta druga kategoria wydaje się bardzo ciekawa, bo przecież trudno obok siebie postawić „Marsjanina” i „Agentkę”, a w Hollywood MOŻNA!. Wśród studiów filmowych najwięcej nominacji zdobył w tym roku 20th Century Fox (12), ale jak się ma „Marsjanina” czy „Zjawę” to nie jest to trudne.

Wśród najlepszych filmów roku odczuwalny jest brak kilku tytułów, z których najważniejszymi są  „Nienawistna ósemka” Quentina Tarantino, „Most szpiegów” Stevena Spielberga, „Steve Jobs” oraz mój ulubiony „Straight Outta Compton”. Stowarzyszenie nie nominowało też nowych „Gwiezdnych wojen”, ale też niewiele tutaj jest kategorii, w których film ten mógłby kandydować (muzyka?, aktor drugoplanowy – Harrison Ford?). Pominięcie tych tytułów w dwóch najważniejszych kategoriach powoduje, że nominacje do Oscarów zapowiadają się bardzo ciekawie. Pamiętajmy Amerykańska Akademia Filmowa wskazuje na maksymalnie 10 najlepszych filmów roku, a to otwiera spore możliwości. Globy typować mogą tylko 5 dramatów, a z „Mostu szpiegów” – przy najszczerszych chęciach – nie da się zrobić filmu komediowego. Udało się to za to producentom „Marsjanina”, choć jak wiemy nie jest to humor, od którego skręca nas w brzuchu. Podobnych decyzji w ostatnich latach było sporo.

Powróćmy jednak do nominacji. Wśród najlepszych aktorów dramatycznych dojdzie do prawdziwej rzezi. Bo oto spotykają się tutaj giganci: Michael Fassbender, Leonardo DiCaprio i Will Smith, którym depczą po piętach Bryan Cranston i Eddie Redmayne. Nominacji zabrakło dla Johnny’ego Deppa, Toma Hanksa i Toma Hardy’ego oraz obsady „Spotlight”. Laureat tej kategorii będzie tutaj automatycznie faworytem do Oscarów. Dziś największe szanse daje się DiCaprio, ale nie takie sensacje podczas Złotych Globów miały miejsce. Wśród aktorek dramatycznych też będzie ciekawa rozgrywka, bo Cate Blanchett rywalizuje z koleżanką z planu „Carol”, a jeszcze za konkurentkę ma znakomitą Brie Larson z filmu „Pokój”. Cieszy mnie za to pominięcie „Sufrażystki” i Carey Mulligan, bo to słabe kino jest niestety. Mimo kilku ról nie ma nominacji dla Meryl Streep i mogę napisać tylko UFF!

W aktorskich kategoriach komediowych nazwiska z najwyższej półki. Z czterech gwiazd „The Big Short” nominacje otrzymali Christian Bale i Steve Carell, a pominięto Ryana Goslinga i Brada Pitta. Jeśli ktoś w tym roku może wygrać tę kategorię to jest nim Matt Damon za rolę w „Marsjaninie”. Ale Pacino lubię w „Idolu” i bardzo cieszę się z tej nominacji, ale na oscarowe docenienie to jednak za mało. Wśród aktorek komediowych trzymam kciuki za Lily Tomlin, którą bardzo podziwiam za postać wyluzowanej babci w filmie… „The Grandma”. Jest tutaj jednak silna ekipa trzech znacznie popularniejszych współczesnych aktorek: Jennifer Lawrence, Melissa McCarthy i Amy Schumer. Bardzo trudno jest wskazać laureatkę.

Bardzo lubię kategorie drugoplanowe w produkcjach kinowych, bo to miejsce by docenić mniej gwiazdorskie postacie życia filmowego. Paul Dano, Idris Elba, Mark Rylance (mój faworyt), Michael Shannon i przede wszystkim SYLVESTER STALLONE, który zbiera coraz więcej ciepłych opinii za rolę Rocky’ego w filmie „Creed”. Jakże to fajne, że po latach i wielu Złotych Malinach aktora doceniono tą prestiżową nominacją. Trzymam kciuki za nominację do Oscara. Wśród aktorek drugiego planu są m.in.: Jane Fonda, Kate Winslet i zapewne faworyzowana Jennifer Jason Leigh.

W kategoriach muzycznych doceniono gigantów: Ennio Morricone i Ryuchi Sakamoto, a wśród piosenek utwory do przebojowych „50 twarzy Greya”, „Szybkich i wściekłych 7” oraz „Spectre”. Najlepsze pełnometrażowe animacje to dwie produkcje Pixara, słynne Fistaszki, brytyjski baranek Shaun oraz artystyczna „Anomalisa”. Świetnie wygląda kategoria z filmami zagranicznymi, bo jest tutaj mój faworyt, czyli „Syn Szawła”, ale też znakomity „El Club”, „Zupełnie nowy testament” i francuski „Mustang”.

W kategoriach telewizyjnych sensacyjne zwycięstwo odnotował Netlix, który zdobył 8 nominacji i pokonał na tym etapie HBO, tak niepodzielnie rządzące w telewizji od wielu lat.

Wśród najlepszych dramatów zabrakło zwycięzcy sprzed roku, czyli „The Affair” (nie przekonała mnie do siebie ta produkcja) ale też nie ma finału udanego przecież „Mad Men”. Jeszcze większy szok budzi nieobecność „House of Cards” i Kevina Spaceya. Nie ma też „The Walking Dead” i „Homeland”, choć seriale te zanotowały swoje najlepsze sezony niemal od początku emisji. Kto więc nominacje utrzymał? Z produkcji starszych jest to tylko „Gra o tron”, a pozostałe tytuły debiutują na liście i cieszy ich obecność. Ja szczególnie trzymam kciuki za „Narcos”, najlepszy moim zdaniem serial 2015 roku. Lubię też „Imperium”, doceniam „Mr. Robot” a niespecjalnie przepadam za „Outlanderem”.

Komediowych seriali jest aż sześć i tutaj dopiero widać, że IDZIE NOWE! Dziś najlepsze seriale produkują firmy internetowe. Mamy na liście dwie produkcje Amazona oraz po jednej Hulu i Netflixa. Honoru tradycyjnej telewizji broni HBO ze swoimi starszymi już serialami – „Doliną krzemową” i „Figurantką”.

Długo by pisać o nominowanych kreacjach, odnotuję jednak obecność na liście aktorsko drewnianej Lady Gagi, której nie mogłem oglądać w nowym „American Horror Story”, ale nazwisko robi swoje. Za to można napisać o nieobecnych. Zabrakło Nicole Kidman jako księżnej Grace (ale film słaby więc…).

Kilka z tegorocznych nominacji jest podwójnych. Wśród aktorów są to m.in. Mark Rylance, Helen Mirren, Alicia Vikander, Idris Elba, Lily Tomlin.

Dziś pozostaje już czekać do finału Złotych Globów, które będą miały miejsce 10 stycznia 2016 roku. Nagrodę za całokształt otrzyma Denzel Washington, wydarzenie poprowadzi Ricky Gervais.

Pełna lista nominacji:


NAJLEPSZY FILM, DRAMAT

Carol
Mad Max: Fury Road / Max Max: Na drodze gniewu
The Revenant / Zjawa
Room / Pokój
Spotlight

NAJLEPSZY FILM, KOMEDIA LUB MUSICAL

The Big Short
Joy
The Martian / Marsjanin
Spy / Agentka
Trainwreck / Wykolejona

NAJLEPSZY REŻYSER

Todd Haynes, Carol
Alejandro Gonzalez Iñarritu, The Revenant
Tom McCarthy, Spotlight
George Miller, Mad Max: Fury Road
Ridley Scott, The Martian

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM

Bryan Cranston, Trumbo
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl / Dziewczyna z portretu
Will Smith, Concussion / Wstrząs

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM

Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Rooney Mara, Carol
Saoirse Ronan, Brooklyn
Alicia Vikander, The Danish Girl

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE KOMEDIOWYM LUB MUSICALU

Christian Bale, The Big Short
Steve Carell, The Big Short
Matt Damon, The Martian
Al Pacino, Danny Collins / Idol
Mark Ruffalo, Infinitely Polar Bear

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE KOMEDIOWYM LUB MUSICALU

Jennifer Lawrence, Joy
Melissa McCarthy, Spy
Amy Schumer, Trainwrack
Maggie Smith, Lady in the Van
Lily Tomlin, Grandma

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Paul Dano, Love & Mercy
Idris Elba, Beasts of No Nation
Mark Rylance, Bridge of Spies / Most szpiegów
Michael Shannon, 99 Homes
Sylvester Stallone, Creed

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Jane Fonda, Youth / Młodość
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight / Nienawistna ósemka
Helen Mirren, Trumbo
Alicia Vikander, Ex Machina
Kate Winslet, Steve Jobs

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Emma Donaghue, Room
Tom McCarthy, Josh Singer, Spotlight
Charles Randolph, Adam McKay, The Big Short
Aaron Sorkin, Steve Jobs
Quentin Tarantino, The Hateful Eight

NAJLEPSZA MUZYKA

Carter Burwell, Carol
Alexander Desplat, The Danish Girl
Ennio Morricone, The Hateful Eight
Daniel Pemberton, Steve Jobs
Ryuchi Sakamoto, The Revanant

NAJLEPSZA PIOSENKA

"Love Me Like You Do" z filmu 50 Shades of Grey / 50 twarzy Greya
"One Kind of Love" z filmu Love & Mercy
"See You Again" z filmu Furious 7 / Szybcy i wściekli 7
"Simple Song #3" z filmu Youth
"Writing’s On The Wall" z filmu Spectre

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

Anomalisa
The Good Dinosaur / Dobry dinozaur
Inside Out / W głowie się nie mieści
The Peanuts Movie / Fistaszki-wersja kinowa
Shaun the Sheep Movie / Baranek Shaun. Film

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

The Brand New Testament / Zupełnie nowy testament
The Club / El Club
The Fencer
Mustang
Son of Saul / Syn Szawła

Kategorie telewizyjne

NAJLEPSZY SERIAL, DRAMAT

Empire / Imperium, Fox
Game of Thrones / Gra o tron, HBO
Mr. Robot, USA
Narcos, Netflix
Outlander, Starz

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY

Casual, Hulu
Mozart in the Jungle, Amazon Video
Orange Is the New Black, Netflix
Silicon Valley / Dolina krzemowa, HBO
Transparent, Amazon Video
Veep / Figurantka, HBO

NAJLEPSZY SERIAL LIMITOWANY LUB FILM TELEWIZYJNY

American Crime, ABC
American Horror Story: Hotel, FX
Fargo, FX
Flesh and Bone, Starz
Wolf Hall, PBS

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Jon Hamm, Mad Men
Rami Malek, Mr. Robot
Wagner Moura, Narcos
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Liev Schreiber, Ray Donovan

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Caitrona Balfe, Outlander
Viola Davis, How to Get Away with Murder
Eva Green, Penny Dreadful / Dom grozy
Taraji P. Henson, Empire
Robin Wright, House of Cards

NAJLPESZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM

Aziz Ansari, Master of None
Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle
Rob Lowe, The Grinder
Patrick Stewart, Blunt Talk
Jeffrey Tambor, Transparent

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM

Rachel Bloom, Crazy Ex Girlfriend
Jamie Lee Curtis, Scream Queens
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Gina Rodriguez, Jane the Virgin
Lily Tomlin, Grace and Frankie

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Idris Elba, Luther
Oscar Isaac, Show Me a Hero
David Oyelowo, Nightingale
Mark Rylance, Wolf Hall
Patrick Wilson, Fargo

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Kirsten Dunst, Fargo
Lady Gaga, American Horror Story: Hotel
Sarah Hay, Flesh and Bone
Felicity Huffman, American Crime
Queen Latifah, Bessie

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU DRAMATYCZNYM, KOMEDIOWYM, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Alan Cumming, The Good Wife
Damien Lewis, Wolf Hall
Ben Mendelson, Bloodline
Tobias Menzies, Outlander
Christian Slater, Mr. Robot

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWY W SERIALU DRAMATYCZNYM, KOMEDIOWYM, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Uzo Aduba, Orange Is the New Black
Joanna Froggatt, Downton Abbey
Regina King, American Crime
Judith Light, Transparent
Maura Tierney, The Affair

NAJWIĘCEJ NOMINACJI DLA STUDIÓW FILMOWYCH:

Twentieth Century Fox 12
Universal Pictures 8
The Weinstein Company 8
Paramount Pictures 5
A24 4
Sony Pictures Classics 4
Bleecker Street 3
Focus Features 3
Fox Searchlight Pictures 3
Lionsgate 3
Open Road Films 3
Walt Disney Studios Motion Pictures 3
Warner Bros. Pictures 3

NAJWIĘCEJ NOMINACJI DLA PRODUCENTÓW TV

Netflix 8
HBO 7
Starz 6
Amazon Video 5
FX 5
ABC 4
FOX 4
PBS 4
Showtime 3
USA Network 3
AMC 2
The CW 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz