Strony

wtorek, 26 stycznia 2016

Leone nie oceni polskich filmów dla PISF


Na stronie PISF pojawiła się lista wniosków złożonych do Programu Operacyjnego „Produkcja filmowa” w sesji 1/2016. Wiadomo już jakie filmy trafiły do poszczególnych komisji eksperckich, a jednocześnie jakie polskie produkcje są obecnie w przygotowywaniu i zabiegają o wsparcie finansowe. Po zamieszaniu związanym z wyborem liderów komisji eksperckich, dziś już wiadomo, że nie wszyscy twórcy zyskali akceptację środowiska. Komisje, którymi kierować mają Alessandro Leone i Wojciech Nowak nie będą miały na razie pracy.

To producenci decydują, do której z komisji eksperckich kierują swoje projekty i gdzie zabiegać będą na tym etapie o przychylność. Od tej oceny zależy przyszłość projektu, który ma szanse otrzymać dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Najważniejszym z priorytetów jest ten poświęcony „Produkcji filmów fabularnych”, a poszczególnymi liderami zostali: Ryszard Bugajski, Mariusz Grzegorzek, Jan Jakub Kolski, Alessandro Leone, Wojciech Nowak, Magdalena Piekorz oraz Andrzej Jakimowski odpowiedzialny za koprodukcje mniejszościowe. Każdy z liderów dobrał sobie dwoje ekspertów i w tym gronie rozpatrywać będzie nadesłane wnioski. Najwięcej pracy będzie miała komisja, której przewodzi Andrzej Jakimowski, bowiem trafiło tutaj aż 16 projektów. Komisja pod kierunkiem Ryszarda Bugajskiego oceni 9 projektów.

Zgodnie z informacjami na stronie PISF, wywołujący największe emocje wśród tegorocznych liderów komisji eksperckich, Alessandro Leone nie oceni ani jednego projektu. Czy należy się temu dziwić, skoro twórca ten ma na swoim koncie realizację filmu „Bitwa pod Wiedniem”, a na liście ekspertów znalazł się po interwencji Ministra Kultury? Wspomniany film, delikatnie rzecz ujmując, nie był udanym przedsięwzięciem, a docenienie go przez Akademię Węży (daje nagrody najgorszym polskim filmom) tym bardziej wydaje się dziś zasadne. Projektów polskich filmów nie oceni też Wojciech Nowak reżyser mający na swoim koncie nakręcony w 1999 roku film „Krugerandy” oraz liczne seriale i spektakle telewizyjne. Wydaje się, że wybór tych liderów przez Ministra Kultury nie przypadł do gustu środowisku.

Z jednej strony odrzucenie dwóch liderów przez środowisko jest wymownym sygnałem dla władz oraz Ministra Kultury, ale to dość ryzykowne posunięcie. W politycznej grze o zwierzchnictwo nad Polskim Instytutem Sztuki Filmowej takie ostentacyjne zachowanie daje Ministrowi mocny argument do ręki. Podkreśla przede wszystkim niechęć do obecnych władz, a to jak wiadomo może odwrócić się przeciwko środowisku filmowemu. Z drugiej strony w 2016 roku odbędzie się jeszcze kilka sesji i być może wtedy Leone i Nowak otrzymają projekty do oceny.

Wracając do listy zgłoszonych projektów daje nam ona obraz filmowej przyszłości w polskiej kinematografii. Priorytety 1 i 2 dotyczą „Stypendii scenariuszowych” oraz „Rozwoju projektów”. Swoje filmy szykują tutaj m.in. Ireneusz Grzyb, Konrad Szołajski, Rafael Lewandowski, Kinga Dębska, Leszek Dawid, Waldemar Krzystek. Za produkcję filmów wzięły się też osoby stojące do tej pory po drugiej stronie kamery, a więc aktorki Agata Trzebuchowska („Ida”) oraz Izabela Kuna.  Swój reżyserski debiut planuje Grażyna Błęcka-Kolska. To tutaj swoje projekty rozwijają m.in.: Władysław Pasikowski („Kurier”) i twórca „Nocy Walpurgi” Marcin Bortkiewicz („Uroczyste dni”). Wiadomo już, że sprzyjający ekipie rządzącej Maciej Pawlicki planuje wyprodukować film zatytułowany „Legiony” i już wiadomo, jakiej tematyki będzie dotykał oraz to, że premiera planowana jest na rocznicę odzyskania niepodległości. Za to na pewno cieszą plany kręcenia większej liczby filmów dla młodej widowni. Do komisji kierowanej przez Macieja Wojtyszkę wpłynęło aż 18 projektów, w tym „Volta” Juliusza Machulskiego.

Najwięcej emocji wzbudzać będzie Priorytet 3, poświęcony „Produkcji filmów fabularnych”. Do poszczególnych komisji o dofinasowanie trafiły m.in.: „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej, „Pewnego razu 10 listopada” Andrzeja Jakimowskiego, „Czuwaj” Roberta Glińskiego, „Pochłaniacz” Jacka Bromskiego, „Gareth Jones” Agnieszki Holland, „Droga przez las” Bartosza Warwasa, „Głodna” Katarzyny Klimkiewicz, „Dywizjon” Michała Rogalskiego, „Dywizjon 303” Łukasza Palkowskiego, „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza. Osobna grupa to koprodukcje mniejszościowe, a tam m.in. filmy Alekseja Germana Jr, Diego Lermana, Grega Zglińskiego.

Na liście pojawiło się też wiele projektów filmów dokumentalnych i animowanych, za którymi stoi wielu wybitnych polskich twórców. Jacek Bławut otrzymał na przykład do oceny projekt zatytułowany „Dobra zmiana” w reżyserii Konrada Szołajskiego…

PEŁNA LISTA TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz