Strony

piątek, 8 stycznia 2016

Złote Globy 2016. Finałowe spekulacje


W najbliższą niedzielę 10 stycznia (w Polsce w poniedziałek w nocy) odbędzie się 73. ceremonia rozdania Złotych Globów. Nie jest to nagroda, która budzi przesadne dreszcze emocji w naszym kraju, ale za oceanem jest zdecydowanie w czołówce wydarzeń podsumowujących miniony rok – tak w kinie, jak i w telewizji.

Nagrody te przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA), elitarne grono około stu osób, którego wpływy w Fabryce Snów są ogromne. Organizacja skupia dziennikarzy i publicystów z kilkudziesięciu krajów, a ich zadaniem jest pisanie i propagowanie tematyki filmowo-serialowej. Hollywood bardzo szanuje ich opinie i zabiega o dobre z nimi relacje. W gronie członków HFPA znajduje się jedna Polka, pani Yola Czaderska-Hayek, która przeprowadza wywiady z największymi gwiazdami Hollywood. Obecnie Yola jest korespondentką Wirtualnej Polski, dla której w ostatnich tygodniach przeprowadziła rozmowy z Tomem Hanksem i Harrisonem Fordem. Więcej jej wywiadów można znaleźć na stronie www.yola.czaderska.org

Nie jest tajemnicą, że powszechnie uważa się Złote Globy za najlepszy barometr oscarowych nominacji i laureatów. Jest to ocena nieco przesadzona, ale trzeba przyznać, że HFPA umiejętnie potrafi docenić najważniejsze filmowe produkcje danego roku. Bardzo często odważnie typowała filmy, seriale i twórców, którzy nie znajdowali się w gronie faworytów. Nominacjom tej organizacji Hollywood przygląda się ze szczególnym zainteresowaniem, a doroczna gala wręczenia nagród gromadzi największe gwiazdy kina. I właśnie na poziomie nominacji obie organizacje rozumieją się lepiej, bo z finałowymi wynikami jest już bardzo różnie. Tak było przed rokiem kiedy Złote Globy doceniły „Boyhood” (dramat) i „Grand Budapest Hotel” (komedia/musical) a Oscara otrzymał „Birdman”. Za to w 2014 roku Glob w Dramacie i Oscara dla najlepszego filmu zdobył „Zniewolony. 12 Years a Slave”.

Złote Globy różnią się pod wieloma względami od Oscarów. Przede wszystkim kategorie w Złotych Globach podzielone są na te poświęcone dramatom oraz komediom/musicalom. W dodatku Oscary dużą uwagę poświęcają kategoriom zawodowym, technicznym, krótkometrażowym i dokumentalnym, a Globy skupiają się na gwiazdach (większość kategorii docenia aktorskie role w kinie i telewizji). Różne są też obie gale przyznające nagrody. Oscary to zdecydowanie bardziej poważne wydarzenie, a Globy cieszą się uznaniem za znacznie swobodniejsze podejście do gości. Są też punkty zbieżne. Konferansjerka obu uroczystości oddawana  jest w ręce uznanych komików. W tym roku Oscary poprowadzi Chris Rock, a Globy Ricky Gervais.

73. ceremonia wręczenia Złotych Globów rozpocznie się około 2 w nocy czasu polskiego z niedzieli na poniedziałek. Po rocznej przerwie ponownie będzie można ją zobaczyć na żywo w Polsce, ale niestety ponownie na kodowanym HBO.

Do kogo powędrują Złote Globy i czy są w tym roku zdecydowani faworyci tych i innych nagród podsumowujących filmowy rok w Hollywood? Otóż sytuacja wydaje się dziś bardzo otwarta, a to zapowiada bardzo ciekawą noc ze Złotymi Globami. Wyniki Złotych Globów będą więc miały spore znaczenie dla późniejszych Oscarów, które także nie mają dziś zdecydowanych faworytów. Wiadomo powszechnie, że  każda nagroda w Hollywood przekłada się na wzmożoną promocję filmu i docenionego twórcy oraz znaczący wzrost obrotu w (szczególnie) amerykańskim box office.

Dziś znamy jednego tylko laureata tegorocznych Złotych Globów.  Nagrodę im. Cecile’a B. DeMille’a za całokształt twórczości odbierze Denzel Washington. Oto coroczne spekulacje dotyczące faworytów Złotych Globów i już dziś zapraszam do śledzenia na żywo rozdania nagród na blogu sporwkinie.blogspot.com

NAJLEPSZY FILM, DRAMAT

Carol
Mad Max: Fury Road / Max Max: Na drodze gniewu
The Revenant / Zjawa
Room / Pokój
Spotlight

Wygra: „Spotlight”
Powinien wygrać: „Max Max: Na drodze gniewu”
Może sprawić niespodziankę: „Zjawa” lub „Carol”

Komentarz: Pierwsza kategoria i już wielka niewiadoma. W grze są trzy tytuły: „Carol”, „Mad Max” i właśnie „Spotlight”. Ten ostatni to film współczesny, w dodatku o bardzo ważnej sprawie dotykającej cały świat (pedofilia w kościele katolickim) i z udziałem wielu cenionych przez Globy aktorów. „Carol” to poruszający i skromny film niezależny, a patrząc po zeszłym roku kiedy wygrał „Boyhood” można przewidywać niezmienny gust HFPA. Fajnie gdyby wygrał „Mad Max”, bo to widowiskowe science-fiction i ciekawy sygnał produkcyjny dla Hollywood. Jest tutaj też „Zjawa” w reżyserii Alejandro G. Inarritu, który przed rokiem w Globach poległ z „Birdmanem”. Ostatni kandydat to „Pokój”, bardzo dobre kino, ale chyba najmniej „nośne marketingowo” spośród kandydatów do zwycięstwa w tej kategorii.

NAJLEPSZY FILM, KOMEDIA LUB MUSICAL

The Big Short / Big Short
Joy
The Martian / Marsjanin
Spy / Agentka
Trainwreck / Wykolejona

Wygra: „Marsjanin”
Powinien wygrać: „Big Short”
Może sprawić niespodziankę: nie przewiduję

Komentarz: Na kilkadziesiąt godzin przed ceremonią wręczenia Złotych Globów faworytów do nagrody w tej kategorii jest dwóch i z każdą chwilą coraz mocniejszy jest „Big Short”, który opowiada w kapitalny sposób o kryzysie finansowym w USA sprzed kilku lat. Hollywood rzuciło wyzwanie wielkim pieniądzom i w końcu opowiedziało wprost o dużych nadużyciach i tragedii wielu ludzi na świecie. A można było temu zapobiec i to właśnie jest siła tego filmu. Taki film powinien być pokazywany w szkołach od najmłodszych lat. Wspierają film Brad Pitt (także jako producent), Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling. Z drugiej strony mocny i kasowy “Marsjanin” w reżyserii mistrza Ridleya Scotta. To film o przyszłości, nakręcony ze sporym szacunkiem dla nauki, a przede wszystkim udane kino. Dwaj bardzo mocni kandydaci, ja stawiam na „Marsjanina”, który dłużej jest w kinach i świadomości HFPA.

NAJLEPSZY REŻYSER

Todd Haynes, Carol
Alejandro Gonzalez Iñarritu, The Revenant
Tom McCarthy, Spotlight
George Miller, Mad Max: Fury Road
Ridley Scott, The Martian

Wygra: Ridley Scott, The Martian
Powinien wygrać: George Miller, Mad Max: Fury Road
Może sprawić niespodziankę: Tom McCarthy, Spotlight lub Alejandro Gonzalez Iñarritu, The Revenant

Komentarz: Nie zawsze nazwisko decyduje o zwycięstwie, ale tym razem Ridley Scott stworzył najlepszy swój film od lat i nigdy Złotego Globu nie otrzymał. Podobnie jak George Miller, który powraca w wielkim stylu po wielu latach. To znamienne, że dwójka najlepszych reżyserów roku to nie są młodzieniaszki. Ridley Scott skończy w tym roku 79 lat, a George Miller przekroczył w zeszłym roku 70-tkę. Brytyjczyk kontra Australijczyk, a tuż za nimi Meksykanin Alejandro G. Inarritu.

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM

Bryan Cranston, Trumbo
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl / Dziewczyna z portretu
Will Smith, Concussion / Wstrząs

Wygra: Leonardo DiCaprio, The Revenant
Powinien wygrać: Leonardo DiCaprio, The Revenant
Może sprawić niespodziankę: Bryan Cranston, Trumbo

Komentarz: Leonardo DiCaprio! Globy w przeciwieństwie do Oscarów, już tego aktora nagradzały („Aviator” i „Wilk z Wall Street”), ale i w tym roku wydaje się on być na faworyzowanej pozycji. Jedyny sensowny konkurent to Michael Fassbender, który umiejętnie wcielił się w postać Steve’a Jobsa, ale film ten ma spore grono przeciwników w Hollywood (czytaj: przyjaciół Jobsa). Globy bardzo lubią Bryana Cranstona za jego Waltera White’a w „Breaking Bad”, ale czy będzie to miało przełożenie na kino? Rola aktora bardzo filmowa, bo wciela się on w postać słynnego scenarzysty, który jest dziś symbolem „czarnej listy Hollywood” z okresu polowania na czarownice senatora McCarthy’ego. Taka ciekawostka.

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM

Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Rooney Mara, Carol
Saoirse Ronan, Brooklyn
Alicia Vikander, The Danish Girl

Wygra: Brie Larson, Room
Powinna wygrać: Rooney Mara, Carol
Może sprawić niespodziankę: Alicia Vikander, The Danish Girl

Komentarz: Zestawienie obok siebie dwóch aktorek z „Carol” może nieco przeszkadzać w głosowaniu. Gdyby patrzeć tak „po prostu” na kandydatki to oczywiście Cate Blanchett ma już praktycznie na półce swój czwarty Złoty Glob na półce. Ja liczę jednak, że rozegra się to nieco inaczej i HFPA będzie stać na docenienie młodszych aktorek. Tutaj stawiam na Brie Larson, bo stworzyła ona zdecydowanie wybitną dramatyczną rolę. Z jednej strony przejmująca próba przetrwania w małym pomieszczeniu, a potem walka o dostosowanie się do świata. Bardzo cenię też Rooney Mara, która w „Carol” zagrała na delikatnych nutach i tę niewinność czuć na ekranie. I w końcu zjawiskowa Alicia Vikander.

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE KOMEDIOWYM LUB MUSICALU

Christian Bale, The Big Short
Steve Carell, The Big Short
Matt Damon, The Martian
Al Pacino, Danny Collins / Idol
Mark Ruffalo, Infinitely Polar Bear

Wygra: Matt Damon, The Martian
Powinien wygrać: Matt Damon, The Martian
Może sprawić niespodziankę: nie przewiduję

Komentarz: Bardzo duże nazwiska, ale faworyt praktycznie tylko jeden. Matt Damon nie da sobie odebrać tej nagrody i będzie to jego drugi Glob w karierze (scenariusz „Buntownika z wyboru”), ale pierwszy za rolę aktorską. Gdzieś tam w tle widzę goniącego Steve’a Carella, bo zagrał wbrew swojemu wizerunkowi. Lubię Ala Pacino w „Idolu”, ale to chyba za mało na nagrodę. Z Globami nigdy nic nie wiadomo.

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE KOMEDIOWYM LUB MUSICALU

Jennifer Lawrence, Joy
Melissa McCarthy, Spy
Amy Schumer, Trainwrack
Maggie Smith, Lady in the Van
Lily Tomlin, Grandma

Wygra: Amy Schumer, Trainwrack
Powinna wygrać: Lily Tomlin, Grandma
Może sprawić niespodziankę: Melissa McCarthy, Spy

Komentarz: Dziś najwięcej zamieszania w amerykańskiej komedii jest udziałem Amy Schumer, ale trzeba znać jej dokonania telewizyjne. Sława przenosi się też na kino i stąd tak wysokie notowania w jej bardzo autorskim filmie. Mnie ujęła Lily Tomlin w filmie „Grandma” i to jej należy się ta nagroda. W Hollywood nie zawsze wygrywają najlepsi, a czasami najpopularniejsi, a tutaj od lat rządzi Melissa McCarthy.

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Paul Dano, Love & Mercy
Idris Elba, Beasts of No Nation
Mark Rylance, Bridge of Spies / Most szpiegów
Michael Shannon, 99 Homes
Sylvester Stallone, Creed

Wygra: Mark Rylance, Bridge of Spies / Most szpiegów
Powinien wygrać: Mark Rylance, Bridge of Spies / Most szpiegów
Może sprawić niespodziankę: Sylvester Stallone, Creed

Komentarz: A co by było gdyby wygrał Stallone? Na pewno o Globach pisałby cały świat i nagrody te lubią nagradzać aktorów w taki właśnie sposób. To się może wydarzyć, tym bardziej, że Sly stworzył naprawdę udaną rolę. Jeśli zaś chodzi o mojego faworyta, to liczę na worek nagród dla Marka Rylance’a. Na ekranie to szpieg idealny, a do tego ten humor w obliczu dramatu.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Jane Fonda, Youth / Młodość
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight / Nienawistna ósemka
Helen Mirren, Trumbo
Alicia Vikander, Ex Machina
Kate Winslet, Steve Jobs

Wygra: Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight / Nienawistna ósemka
Powinna wygrać: Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight / Nienawistna ósemka
Może sprawić niespodziankę: Alicia Vikander, Ex Machina

Komentarz: Quentin Tarantino ma wielki dar przywracania do życia aktorów zapomnianych, a cenionych. Tym razem los uśmiechnął się do Jennifer Jason Leigh. Świetną rolę zagrała Alicia Vikander, ale czy mało kojarzone wciąż w Hollywood nazwisko, będzie miało szansę przedrzeć się do nagrody. Nigdy nie zapominajmy o Kate Winslet i Helen Mirren, bo Globy kochają obie miłością bezgraniczną.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Emma Donaghue, Room
Tom McCarthy, Josh Singer, Spotlight
Charles Randolph, Adam McKay, The Big Short
Aaron Sorkin, Steve Jobs
Quentin Tarantino, The Hateful Eight

Wygra: Tom McCarthy, Josh Singer, Spotlight
Powinien wygrać: Charles Randolph, Adam McKay, The Big Short
Może sprawić niespodziankę: Aaron Sorkin, Steve Jobs

Komentarz: I choć nagroda dla najlepszego filmu dramatycznego, według mojej oceny, trafi do „Spotlight”, to za scenariusz powinni być docenieni panowie od „Big Short”. Spora to umiejętność o finansach opowiedzieć tak brawurowo. Cenię też ciekawą koncepcję Aarona Sorkina do opowieści o Jobsie.

NAJLEPSZA MUZYKA

Carter Burwell, Carol
Alexander Desplat, The Danish Girl
Ennio Morricone, The Hateful Eight
Daniel Pemberton, Steve Jobs
Ryuchi Sakamoto, The Revanant

Wygra: Ennio Morricone, The Hateful Eight
Powinien wygrać: Ennio Morricone, The Hateful Eight
Może sprawić niespodziankę: Ryuchi Sakamoto, The Revanant

Komentarz: Już za samo nazwisko mu się należy, a jak do tego dodamy udaną pracę przy westernie Tarantino to wszystko wydaje się jasne. Złote Globy też lepiej obeszły się z tym twórcą, przyznając mu dwie swoje nagrody (m.in. za „Misję”). Morricone ciągle Oscara nie ma i czas to zmienić.

NAJLEPSZA PIOSENKA

"Love Me Like You Do" z filmu 50 Shades of Grey / 50 twarzy Greya
"One Kind of Love" z filmu Love & Mercy
"See You Again" z filmu Furious 7 / Szybcy i wściekli 7
"Simple Song #3" z filmu Youth
"Writing’s On The Wall" z filmu Spectre

Wygra: "One Kind of Love" z filmu Love & Mercy
Powinien wygrać: "One Kind of Love" z filmu Love & Mercy
Może sprawić niespodziankę: "Love Me Like You Do" z filmu 50 Shades of Grey / 50 twarzy Greya

Komentarz: Faworytem jest legendarny Brian Wilson z zespołu Beach Boys i to jego historia jest tutaj opowiedziana. Mile widziane zamieszanie, bowiem nagroda dla „50 twarzy Greya” to potwierdzenie dużej popularności filmu. Jest też nowy Bond, lepszy niż wielu uważa. Same hity!

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

Anomalisa
The Good Dinosaur / Dobry dinozaur
Inside Out / W głowie się nie mieści
The Peanuts Movie / Fistaszki-wersja kinowa
Shaun the Sheep Movie / Baranek Shaun. Film

Wygra: Inside Out / W głowie się nie mieści
Powinien wygrać: Inside Out / W głowie się nie mieści
Może sprawić niespodziankę: jeśli nie wygra Inside Out / W głowie się nie mieści

Komentarz: Fajny zestaw filmów, ale „W głowie się nie mieści” dołącza do listy najlepszych animacji w historii kina i byłoby sporą wpadką Globów, gdyby tej nagrody filmowi nie przyznano.

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

The Brand New Testament / Zupełnie nowy testament
The Club / El Club
The Fencer
Mustang
Son of Saul / Syn Szawła

Wygra: Mustang
Powinien wygrać: Son of Saul / Syn Szawła
Może sprawić niespodziankę: każdy z pozostałych tytułów

Komentarz: „Syn Szawła” to film wymagający dla odbiorcy, ale też najwybitniejszy spośród wszystkich nominowanych. Przed rokiem w podobnej pozycji była „Ida”, która uległa „Lewiatanowi”. Za „Mustangiem” przemawia znacznie bardziej uniwersalna tematyka i raczej ponownie Holocaust nie znajdzie uznania w oczach członków HFPA. Odwrotnie będzie zapewne przy Oscarach.

Poniżej kategorie telewizyjne. Tutaj już bez komentarzy i tylko z prostym oraz czytelnym typowaniem faworytów i moich kandydatów.

NAJLEPSZY SERIAL, DRAMAT

Empire / Imperium, Fox
Game of Thrones / Gra o tron, HBO
Mr. Robot, USA
Narcos, Netflix
Outlander, Starz

Wygra: Narcos, Netflix
Powinien wygrać: Narcos, Netflix
Może sprawić niespodziankę: Mr. Robot, USA

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY

Casual, Hulu
Mozart in the Jungle, Amazon Video
Orange Is the New Black, Netflix
Silicon Valley / Dolina krzemowa, HBO
Transparent, Amazon Video
Veep / Figurantka, HBO

Wygra: Transparent, Amazon Video
Powinien wygrać: Silicon Valley / Dolina krzemowa, HBO
Może sprawić niespodziankę: Mozart in the Jungle, Amazon Video

NAJLEPSZY SERIAL LIMITOWANY LUB FILM TELEWIZYJNY

American Crime, ABC
American Horror Story: Hotel, FX
Fargo, FX
Flesh and Bone, Starz
Wolf Hall, PBS

Wygra: Fargo, FX
Powinien wygrać: Fargo, FX
Może sprawić niespodziankę: Wolf Hall, PBS

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Jon Hamm, Mad Men
Rami Malek, Mr. Robot
Wagner Moura, Narcos
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Liev Schreiber, Ray Donovan

Wygra: Jon Hamm, Mad Men
Powinien wygrać: Jon Hamm, Mad Men
Może sprawić niespodziankę: Rami Malek, Mr. Robot

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Caitrona Balfe, Outlander
Viola Davis, How to Get Away with Murder
Eva Green, Penny Dreadful / Dom grozy
Taraji P. Henson, Empire
Robin Wright, House of Cards

Wygra: Taraji P. Henson, Empire
Powinna wygrać: Taraji P. Henson, Empire
Może sprawić niespodziankę: Viola Davis, How to Get Away with Murder

NAJLPESZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM

Aziz Ansari, Master of None
Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle
Rob Lowe, The Grinder
Patrick Stewart, Blunt Talk
Jeffrey Tambor, Transparent

Wygra: Jeffrey Tambor, Transparent
Powinien wygrać: Jeffrey Tambor, Transparent
Może sprawić niespodziankę: Patrick Stewart, Blunt Talk

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM

Rachel Bloom, Crazy Ex Girlfriend
Jamie Lee Curtis, Scream Queens
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Gina Rodriguez, Jane the Virgin
Lily Tomlin, Grace and Frankie

Wygra: Jamie Lee Curtis, Scream Queens
Powinna wygrać: ?
Może sprawić niespodziankę: Lily Tomlin, Grace and Frankie

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Idris Elba, Luther
Oscar Isaac, Show Me a Hero
David Oyelowo, Nightingale
Mark Rylance, Wolf Hall
Patrick Wilson, Fargo

Wygra: Mark Rylance, Wolf Hall
Powinien wygrać: Oscar Isaac, Show Me a Hero
Może sprawić niespodziankę: brak

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Kirsten Dunst, Fargo
Lady Gaga, American Horror Story: Hotel
Sarah Hay, Flesh and Bone
Felicity Huffman, American Crime
Queen Latifah, Bessie

Wygra: Kirsten Dunst, Fargo
Powinna wygrać: Kirsten Dunst, Fargo
Może sprawić niespodziankę: każda

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU DRAMATYCZNYM, KOMEDIOWYM, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Alan Cumming, The Good Wife
Damien Lewis, Wolf Hall
Ben Mendelson, Bloodline
Tobias Menzies, Outlander
Christian Slater, Mr. Robot

Wygra: Christian Slater, Mr. Robot
Powinien wygrać: Christian Slater, Mr. Robot
Może sprawić niespodziankę: brak

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWY W SERIALU DRAMATYCZNYM, KOMEDIOWYM, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Uzo Aduba, Orange Is the New Black
Joanna Froggatt, Downton Abbey
Regina King, American Crime
Judith Light, Transparent
Maura Tierney, The Affair

Wygra: Regina King, American Crime
Powinna wygrać: ?
Może sprawić niespodziankę: ?

Sporo niewiadomych w kategoriach telewizyjnych, ale wiele z seriali nie jest jeszcze u nas dostępnych. Spekulacje mają to do siebie, że czasami rozmijają się z gustami organizacji przyznającej nagrody. Obszerny komentarz do Złotych Globów 2016 znajdziecie na blogu w poniedziałkowy poranek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz