Strony

piątek, 4 marca 2016

Obejrzane. MARZEC 2016

W objęciach węża

Na bieżąco aktualizowana lista filmów i seriali, które w danym miesiącu obejrzałem. Dzielę się też krótkimi przemyśleniami na ich temat oraz wystawiam oceny. Moje oceny!

Podsumowanie miesiąca


1. W objęciach węża
2. Zabójczyni
3. Wstrząs
4. Psy mafii
Słaby to był miesiąc, przynajmniej w moim repertuarze.

Serialowo bezkonkurencyjny "House of Cards".


Wcześniej obejrzane filmy/seriale:

[45] Batman v Superman: Świt sprawiedliwości 6/10
Niczego sobie rozrywka, trochę za długa, ale w szczegóły nie wnikam, po prostu obejrzałem i przeżyłem i mnie nie boli. Syn Patryk ocenił na 8/10.

[Serial] The Night Manager 6/10
Porządna telewizyjna robota, ale bez dotknięcia geniusza.

[44] The Night Before 2/10
Dno amerykańskiej komedii. Tym większe upokorzenie, że to to projekt tak przecież utalentowana Setha Rogena. Tutaj nie dzieje się nic, a na pewno nic śmiesznego.

[43] Zabójczyni 7/10
Piękne kino i zdecydowanie strona wizualna odgrywa tutaj dla mnie szczególną rolę. Dylematy bohaterki oraz sama historia nie są już tak porywające, ale ostatecznie całość wypada dobrze.

[42] Psy mafii 7/10
Porządne kino sensacyjne, ale daleko mu do "Gorączki". Nie ten poziom opowieści, starcia sił, aktorów. Mimo tego "Psy mafii" nakręcone są bardzo umiejętnie, a sceny akcji wypadają wręcz znakomicie. Na pewno film wart poświęcenia czasu.

[Serial] House of Cards. Sezon 4 8/10
Bardzo lubię, kupuję i będę powtarzał, że to kapitalna robota. Pierwsza połowa czwartego sezonu to dzieło wybitne, osłabione nieco drugą częścią poświęconą walce o prezydenturę. Zmagania Franka z Claire, a potem ich oboje z przeciwnościami. Napięcie na wysokim poziomie, historia ciekawie ilustruje polityczne zmagania. Mocne!

[41] Seria Niezgodna: Wierna 5/10
Kopia i poprzednich części i całej współczesnej produkcji tego typu dla młodych odbiorców. Nie jest to niestety przesadnie udane przedsięwzięcie. Mnie nudziło, ale zapewne nie jestem odbiorcą odpowiednim.

[40] Dama w vanie 6,5/10
Jest coś urzekającego w tej opowieści. Spotkanie dwóch światów, jakiego doświadczyć możemy sami każdego dnia. On - mieszkaniec przedmieść Londynu i Ona - staruszka bezdomna, żyjąca w furgonetce. Ich los złączy się na 15 lat. Ciekawa jest w tym filmie narracja, uciekająca od typowych tego typu realizacji. Maggie Smith trzyma całą historię w ryzach, ale przecież postaci pojawiające się tuż obok, są nie mniej ważne. Ciekawe, acz nie wybitne, brytyjskie kino. Niby prosta historia, ale w środku kilka ważnych pytań o życie.

[39] W objęciach węża 8/10
Gdy trafiam na takie kino, zazwyczaj nie wiem jak się zachować. Jest tutaj jakaś nieopisana wielkość, bliskość niesamowitości, perfekcyjna obserwacja świata mi obcego. Pod największym wrażeniem jestem patrząc na stronę realizacyjną filmu. To przywodzi na myśl wiele klasycznych obrazów, czarno-białe zdjęcia, praca kamery, skromność obrazów, a czasami ich trudna do opisania wielkość (gdy wchodzimy do misji).

[38] Londyn w ogniu 3/10
Jeśli producent decyduje się na sequel i chce zrobić go z większym rozmachem, to nie może oszczędzać na efektach specjalnych oraz inscenizacji. Ten film jest katastrofalnym tworem, który nie powinien w ogóle powstać. Jego realizacja to koszmar, a to w tego typu kinie jest niedopuszczalne i decyduje o porażce całości. A przecież pierwsza część nie siliła się na specjalną oryginalność, wielkie sceny - wystarczyło napięcie i akcja. W sequelu też to jest, ale wykonanie całości - jak najtańszym kosztem - budzi mój sprzeciw. Oglądanie tego potworka to kompletna strata czasu. Czy wiedząc o braku środków, trzeba było rzucać się na efekty pokazujące w sposób nieudolny wielkie zniszczenia? Przecież to wygląda jak praca najgorszych patałachów z lat 80-tych. Szkoda, bo dobre kino akcji w starym stylu jest ciągle wypatrywane przez fanów. Tym razem, można sobie darować.

[37] Remember 6/10
Atom Egoyan nie kręci już wybitnych filmów, ale ciągle to kino ciekawe. Tym razem tropem Nazisty z Auschwitz podąża jeden z więźniów. To mało prawdopodobna historia, która prowadzi nas do zaskakującego zakończenia. Trzeba raczej oglądać ten film jako podróż staruszka z demencją przez Amerykę w poszukiwaniu prawdy. Taki bardzo nieśpieszny film.

[36] Historia Roja 6/10
Niestety poziom telewizyjny, a to bardzo szkodzi wojennemu dramatowi na dużym ekranie. Generalnie nie byłoby źle: bohaterowie mocni, wydarzenia biegną wartko. Są tutaj bardzo prosto wyłożone tezy na temat "wyklętych", a całość przedstawiona jest przesadnie jednostronnie. Nie ma nawet próby oddania nieco innego koloru tej historii. Zły będzie złym do końca i do szpiku... Nie lubię łopatologii w kinie, ale filmu jako pewnego rodzaju próby, będę bronił, bo w kinie oglądało się tę historię dość dobrze.

[35] Kryzys to nasz pomysł 6/10
Kulisy polityki i działań osób, które stoją za wyborami. Warto poznać tajniki działań. Film nie porywa, brak mu charakteru, mocy, akcji. Za to ciekawie przedstawia środowisko.

[34] Siostry 5/10
Duet znakomity, ale w środku niespecjalnie śmiesznie, jak na możliwości i gatunek. Jest kilka udanych gagów, ale nie tak wiele, by uznać ten film za komedię znaczącą. Takie kino dla poszukujących wytchnienia, z mnóstwem brzydkich żartów i totalną demolką w tle. To tylko seryjna hollywoodzka produkcja.

[Serial] Kroniki Shannary 6/10
Połączenie fantasty z post-apokalipsą. Dla bardzo młodych widzów i wielbicieli książkowego pierwowzoru. Wszystko było, ale jakość wykonania, jak na telewizyjne standardy, bardzo porządna. Bajeczka po prostu, romans tylko ładnych ludzi, trochę potworów, magii itp telewizyjnych świecidełek. Przy całym tym narzekaniu, dodam jednak, że serial ogląda się dobrze - choć trzeba wiedzieć na co się decydujemy.

[33] Wstrząs 7/10
Dobre kino o walce jednostki z systemem. Will Smith zasługiwał na nominację do Oscara, za zagranie afrykańskiego emigranta rzucającego wyzwanie amerykańskiemu sportowi narodowemu i wielkim korporacjom. Jest tutaj kilka umiejętnie pokazanych mechanizmów działania ludzi pieniędzy i władzy, którzy niszczą niewygodną prawdę. To duży plus film. Szkoda tylko, że zabrakło reżyserskiej wirtuozerii, bo można było zrobić ważniejszy film od "Spotlight".



Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło

Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS
Seriale oceniane są po zakończeniu pełnego sezonu
Dopuszczalne połówki ocen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz