Strony

wtorek, 13 grudnia 2016

W telewizji. Najpierw „Bracia” potem „Koniec Świata”

Koniec świata
Dwa znakomite filmy dokumentalne zaprezentuje nam w najbliższych dniach TVP. Już w najbliższą środę „Bracia” Wojciecha Staronia, a tydzień później „Koniec Świata” Moniki Pawluczuk. Oba to seanse obowiązkowe.

„BRACIA” – EMISJA 14 GRUDNIA W TVP 1 O GODZINIE 23:20

Naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Dwa charaktery, dwie pasje. Alfons i Mieczysław Kułakowscy niczym czuli barbarzyńcy z Hrabala są zawieszeni między Polską i Kazachstanem - ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością. Ścierają się i kochają. Jaka siła pozwala im stawić czoło sowieckiemu reżimowi, który odbiera dzieciństwo, surowej Syberii, która odbiera wolność, żywiołowi ognia, który zabiera dorobek życia? To siła, która zarazem przyciąga i odpycha - nierozerwalna moc braterstwa. Ta więź to jedyna przestrzeń, w której bracia zawsze mogą się schronić. Niezwykłe kino, które pozwala widzowi przejść wraz z bohaterami piękną podróż życia.

Film Staronia to: Zwycięzca Tygodnia Krytyków na Festiwalu Filmowym w Locarno, zdobywca Złotego Gołębia (nagrody głównej) na Festiwalu DOK Leipzig, laureat wyróżnienia na festiwalu Camerimage w Łodzi. Dokument prezentowany był także na znaczących wydarzeniach filmowych: Warszawski Festiwal Filmowy, Festiwal East Meets West w Trieście, Festiwal Filmowy w Zurychu.

„KONIEC ŚWIATA” – EMISJA 20 GRUDNIA W TVP 2 O GODZINIE 22:50

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Wśród nagród dla filmu są m.in.: „Złoty Anioł” na festiwalu Tofifest, Nagroda dla najlepszego średniometrażowego dokumentu w Tiranie, Grand Prix festiwalu „Kameralne Lato”, Nagroda Główna w konkursie Docu/Short w Kijowie, Nagroda dla najlepszego krótkiego dokumentu na Hot Spring (klasyfikacja do Oscara), wyróżnienia na festiwalach Zoom-Zbliżenia, Człowiek w zagrożeniu, Młodzi i Film, Żubroffka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz