Strony

środa, 11 października 2017

8 nominacji do Silver Eye dla polskich produkcji

Beksińscy. Album wideofoniczny
W tym roku w targach East Silver Market obejrzeć można ponad 50 najnowszych filmów dokumentalnych wyprodukowanych lub koprodukowanych w Polsce. Osiem z nich zostało nominowanych do nagród Silver Eye dla najlepszych dokumentów prezentowanych na targach.

Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W tym roku nominację do nagród Silver Eye otrzymało osiem polskich dokumentów:

w kategorii pełnometrażowej:

„BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta

„The Trial - The State of Russia vs. Oleg Sentsov” Askolda Kurova

w kategorii średniometrażowej:

"Opera o Polsce” Piotra Stasika

w kategorii krótkometrażowej:

„Między nami” Macieja Millera

„Kolekcja” Marcina Polara

„Proch” Jakuba Radeja

„Polonez” Agnieszki Elbanowskiej

„Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały

Poza filmami nominowanymi, w targach East Silver Market weźmie udział ponad pięćdziesiąt polskich produkcji.

W ubiegłych latach polskie filmy były równie licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińsku”Bartosza Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film "Bocznica” Anny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz„Takie życie” Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca Maszyn” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego. W 2012 wśród laureatów Silver Eye znalazły się „Wytnij-wklej” Rafała Samusika w kategorii dokumentów krótkometrażowych oraz „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego w kategorii średniego metrażu. W ubiegłym roku najlepszym filmem krótkometrażowym East Silver Market została polsko-kubańska korpodukcja „Sceny sprzed” Aleksandry Maciuszek, a średniometrażowym – „Joanna” Anety Kopacz”. Wyróżnienie otrzymała „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego.W 2014 roku Silver Eye Award w kategorii filmu krótkometrażowego otrzymała „Wizyta” Mateja Bobrika, a wyróżnienie w sekcji pełnometrażowej trafiło do polsko-czesko-słowackiej koprodukcji „Gottland”. W 2015 roku  laureatami zostali: "Casa Blanca" Aleksandry Maciuszek i "Ślimaki" Grzegorza Szczepaniaka. W ubiegłym roku nagroda trafiła do „Komunii” Anny Zameckiej.

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver. [polishdocs.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz