Strony

środa, 20 grudnia 2017

Bydgoszcz chce Camerimage na kolejne lata


W styczniu 2018 roku radni Bydgoszczy, na wniosek prezydenta miasta Rafała Burskiego, będą podejmować decyzję na temat przyszłości festiwalu Camerimage w swoim mieście. Bydgoszcz chce, by renomowany festiwal przez kolejne cztery lata odbywał się w ich mieście.

"Miasto porozumiało się z prezesem Fundacji Tumult Markiem Żydowiczem w sprawie organizacji w Bydgoszczy kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Miasto chce podpisać umowę, która zakładałaby cztery kolejny edycje festiwalu w latach 2018-2021 w Bydgoszczy" - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Rzeczniczka zaznaczyła, że umowa wieloletnia wymaga zgody rady miasta, dlatego prezydent Bydgoszczy w styczniu 2018 r. przedstawi radnym stosowny projekt uchwały.

Camerimage odbywa się od 1993 r. Pierwsze siedem edycji festiwalu organizowano w Toruniu. W 2000 r. prezes Tumultu, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 r. festiwal trafił do Bydgoszczy. Przez ostatnie lata Bydgoszcz wspierał festiwal dotacją w wysokości 2,5 mln złotych.

Władze Bydgoszczy zapowiedziały, że podejmą się rozbudowy Opery Novej o kolejny krąg, tak aby pomieścić festiwal Camerimage w przestrzeni tego budynku. Zgodnie z przygotowaną koncepcją nowa część opery powstałaby po stronie zachodniej obecnego gmachu, miałaby około 19 m wysokości, cztery kondygnacje i 4,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Przewidziano, że krąg od strony południowo-zachodniej będzie w bardzo dużej części przeszklony, co otwierałoby obiekt na rzekę Brdę. W nowym kręgu znalazłyby się: sala kameralna do prób scenicznych i sala sceniczna z widownią na ok. 450-500 osób, hol z szatniami, przestrzeń wystawiennicza, sala projekcyjno-konferencyjna na ok. 250-300 widzów. Pomiędzy nowym kręgiem i starą częścią opery powstałby łącznik. Częścią opracowania jest również koncepcja dwupoziomowego garażu na ok. 250 aut. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 80 mln zł. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana przez miasto Bydgoszcz i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Na razie są pieniądze na wstępną dokumentację techniczną. [źródło Onet.pl/PAP]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz