Strony

niedziela, 28 stycznia 2018

Sundance 2018. Najlepsze filmy wg krytyków

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
Skoro nie mogłem pofatygować się osobiście, oprzeć muszę się na zdaniu innych zaufanych źródeł. The Hollywood Reporter opublikowało listę najlepszych filmów prezentowanych na Sundance Film Festival. Wybór zapewne dość subiektywny, ale daje ciekawą wiedzę na temat prezentowanych tam filmów.

Listę najlepszych filmów z Sundance tworzą (kolejność alfabetyczna):

American Animals
Jedna z najbardziej naciąganych zbrodni XXI wieku, a dotycząca kradzieży dzieł sztuki z biblioteki college’u w Kentucky. W jednej z głównych ról występuje Barry Keoghan („Dunkierka”, „Zabicie świętego jelenia”).

Blaze
Debiut reżyserski Ethana Hawke’a, opowieść której bohaterem jest muzyk Blaze Foley, taki współczesny Willie Nelson.

Come Sunday
Nowy film, który nakręcił Joshua Marston („Maria łaski pełna”). To opowieść o kryzysie wiary który przeszedł uznany amerykański biskup pod koniec lat 90. W głównej roli świetnie wypadł Chiwetel Ejiofor (Oscar za rok?).

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
Podobno najlepszy film o środowisku komiksowym od czasu „American Splendor”. Gus Van Sant opowiada o Johnie Callahanie (znakomity Joaquin Phoenix), który odkrył swoje artystyczne powołanie, po tym jak został sparaliżowany w wieku 21 lat. Film będzie prezentowany na festiwalu w Berlinie.

The Guilty
Duński film o dyspozytorze w centrum alarmowym, który pomaga porwanej kobiecie, która kontaktuje się z nim za pomocą telefonu komórkowego. Debiut Gustava Moellera. Podobno po mistrzowsku buduje napięcie.

Hereditary
Toni Collette i Gabriel Byrne grają parę, która straciła bliską osobę. Horror wyreżyserowany przez debiutanta Ari Astera. Podobno fani „Obecności” będą zachwyceni, a ja jestem fanem.

Holiday
Debiut duńskiej reżyserki Isabelli Eklof. Podobno trzeba chwilę poczekać na scenę, która wnosi ten film na inny poziom. To historia gangstera i jego dziewczyny, którzy przebywają na wakacjach w Turcji.

Jane Fonda in Five Acts
Skrupulatnie skonstruowany film dokumentalny, który opowiada o Jane Fondzie. Film prezentuje prywatne archiwa i rozmawia z bliskimi Fondy. W tym roku film pokaże HBO.

The Kindergarten Teacher
Maggie Gyllenhaal w roli przedszkolanki, która obsesyjnie interesuje się bardzo utalentowanym uczniem. To prowadzi bohaterkę na niebezpieczną drogę.

Leave No Trace
Trudny i wzruszający dramat, który wyreżyserowała Debra Granik, autorka „Winter’s Bone”. Opowieść o relacji weterynarza z jego córką, którzy mieszkają razem w lesie gdzieś w Portland. W głównej roli Ben Foster.

The Miseducation of Cameron Post
Drugi film Desiree Akhavan, zwycięzca festiwalu w tym roku. Ma być to najlepszy film o nastoletniej lesbijce, która zmuszona jest wstąpić do wspólnoty chrześcijańskiej.

Monsters and Men
Zainspirowany śmiercią Erica Garnera z 2014 roku z rąk nowojorskich policjantów.

Private Life
Trzeci film Tamary Jenkins. Opowiada ona historię pary starającej się bezskutecznie o dziecko. Ich surogatką będzie siostrzenica. Świetni w swoich rolach wypadają Kathryn Hahn i Paul Giamatti.

Search
Film nakręcony w całości z perspektywy ekranu komórki i komputera. Mimo to zrobił na widzach spore wrażenie, bo to historia ojca poszukującego swojej zaginionej córki. Thriller bardzo dobrze skonstruowany.

Shirkers
25 lat temu w Singapurze nie udało jej się nakręcić filmu, ale z tamtych materiałów zmontowała nowy film, dokładając rozmowy ze współpracownikami.

The Tale
Taki trochę autobiograficzny film Jennifer Fox ma wady, ale jest na swój sposób odważnym dramatem, który opowiada o przeszłości i teraźniejszości pewnej kobiety, która miała relacje seksualne ze starszym mężczyzną w wieku 13 lat.

Three Identical Strangers
Trójka bliźniaków została rozdzielona po urodzeniu i wychowywana w różnych rodzinach, nie wiedząc o swoim istnieniu. Brzmi fascynująco.

Tully
Diablo Cody i Jason Reitman znowu razem. Tym razem opowiadają o ciąży i wyzwaniu, jakie stoi za tym stanem. Tym razem ciąża przedstawiona jest z perspektywy nastolatki.

Wildlife
Mocny debiut Paula Dano. Opowieść o rozpadającym się związku pewnego małżeństwa, z punktu widzenia ich 14-letniego syna. Akcja dzieje się w latach sześćdziesiątych. W obsadzie Carey Mulligan i Jake Gyllnhaal oraz młody debiutant z Australii Ed Oxenbould.

Won't You Be My Neighbor?
Opowieść o słynnej gwieździe telewizji Fredzie Rogersie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz