Strony

wtorek, 5 czerwca 2018

Dyrektor PISF o zachętach i nowym box office


W tryby legislacyjne weszła ustawa o wspieraniu produkcji audiowizualnej w Polsce, czyli tak zwana „ustawa o zachętach”. Przewiduje ona przeznaczenie rocznie 100 milionów złotych na wspieranie produkcji audiowizualnej w Polsce. Przy tej okazji zmieniona zostanie także ustawa o kinematografii, co pozwoli stworzyć w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej narzędzie do prowadzenia polskiego box office’u. Dyrektor PISF Radosław Śmigulski poinformował o tym na spotkaniu z branżą kinową i dystrybucyjną podczas 45. Forum Wokół Kina.

Radosław Śmigulski powiedział, że przed końcem okresu wakacyjnego w sejmie ustawa o zachętach ma być już przyjęta przez parlament. Ma więc to mieć miejsce najpóźniej na początku sierpnia i jeszcze w tym roku pierwsi producenci będą mogli korzystać z tej ustawy. „Wracamy do europejskich standardów wspierania produkcji audiowizualnej w Polsce” – powiedział dyrektor PISF. Po krótkim wystąpieniu dyrektora rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi w tematach, które nurtują najbardziej kiniarzy i dystrybutorów. Temat spotkania w główniej mierze dotyczył nowego narzędzia do badania i analizy polskiego box office’u. Oto kilka z poruszonych zagadnień.

NOWY BOX OFFICE

Jakie konkretne zmiany dla PISF’u i branży przyniesie stworzenie nowego box office’u

Box office będzie prowadzony przez instytucję, która sama z siebie nie bierze bezpośredniego udziału w rynku, bo PISF nie ma tutaj interesu. Dzięki temu nowy box office ma zachować obiektywny charakter (nie podważając istniejącego w tej chwili). Dotyczy to też samego PISF’u, w którym przez laty zostały zaniedbane wszelkiego rodzaju analizy i badania rynkowe, choć jest to wpisane w ustawę, jako obowiązek. Box office jest pewnego rodzaju podstawą do funkcjonowania rynku.

Jak będzie wyglądał nowy box office?

Mechanizm ma być zbliżony do istniejącego już raportowania elektronicznego statystyk dotyczących rynku kinowego. Jedyne, co może być niepokojące to nakładanie kar za nieterminowe lub niewiarygodne przekazywanie danych. Dyrektor PISF powiedział, że kary te będą przeznaczone na produkcję filmową. Obowiązek raportowania spoczywał będzie na właścicielach kin i dystrybutorach.

Czy dane te będą powszechnie dostępne dla wszystkich, gdzie i kiedy będzie można z nich korzystać?

Dane te będą dostępne dla wszystkich. Ustawa daje 12 miesięcy na wdrożenie tego narzędzia. W PISF przed tygodniem powołany został zespół, który ma przygotować całą operację wdrożenia box office’u. Zespół ten zostanie uzupełniony przez ludzi z branży, kiniarzy, dystrybutorów i wszystkie podmioty zainteresowane. PISF zwróci się wkrótce do środowiska kiniarzy i dystrybutorów o wydelegowanie odpowiednich osób do bieżącej pracy w tym temacie.

Czy dostęp do box office’u będzie płatny, czy bezpłatny?

O tym w jakim zakresie dane te będą bezpłatne, a w jakim płatne, tego jeszcze nie wiadomo, a ustawa tego nie reguluje.

Od kiedy będzie działał nowy box office?

Narzędzie to powinno się pojawić 12 miesięcy, od przyjęcia ustawy. Zakładając, że ustawa zostanie uchwalona w sierpniu, rok później narzędzie powinno być już gotowe. Dyrektor PISF dodał, że prace w instytucie już trwają i że narzędzie to ma być gotowe w przeciągu 9-10 miesięcy.

Co z danymi archiwalnymi box office’u z przeszłości?

Tydzień temu powstał zespół do stworzenia nowego box office’u. Ustawa nie reguluje kwestii dotyczących danych archiwalnych. Prace trwają.

Czy koszt wdrożenia nowego box office’u poniesiony zostanie tylko przez PISF?

Ustawa tego nie reguluje. PISF będzie chciał rozmawiać na ten temat, bowiem bez kiniarzy i dystrybutorów operacja ta się nie uda. Dyrektor liczy na współpracę ze środowiskiem.

USTAWA O ZACHĘTACH

Co nas czeka i co dla PISF jest teraz najważniejsze?

W najbliższych miesiącach najważniejsze jest usprawnienie samej instytucji, chodzi o profesjonalizację procesów, o ich usprawnienie, o wprowadzenie podstawowych narzędzi informatycznych i korporacyjnych. W momencie wejścia ustawy o zachętach polska kinematografia dysponowała będzie 300 milionami złotych na produkcję audiowizualną. Do tego czasu PISF musi działać niezwykle profesjonalnie, bo stanie się dużą jednostką.

Co to są „Zachęty”?

Mówimy tutaj o zwrocie 25 procent kosztów kwalifikowanych na produkcję filmową, które zostały poniesione w Polsce. Jeśli chodzi o formułę, to zdecydowano się na zwrot kosztów, a nie odpisy podatkowe. Będą mogli o te zwroty zabiegać polscy i zagraniczni producenci. Decyzja o przyznaniu pieniędzy będzie automatyczna, nie będzie uzależniona od decyzji dyrektora, ale od spełnienia kryteriów formalnych. Oczywiście, dopóki nie zabraknie pieniędzy. W ustawie są ograniczenia kwotowe dotyczące wysokości zwrotów oraz ograniczenia dotyczące udziału pojedynczego podmiotu w danym roku.

Jak będzie wyglądało współistnienie dwóch funduszy finansujących polską kinematografię. Czy systemy będą scalone, czy działały będą oddzielnie?

Programy Operacyjne PISF i zachęty to będą dwa oddzielne działające mechanizmy. Oba będą w PISF, ale wspólne będą miały tylko zaplecze księgowe. Charakter prawny zachęt jest zdecydowanie inny od Programów Operacyjnych. Zachęty nie będą miały komisji ekspertów i przyznawane będą automatycznie.

PROGRAMY OPERACYJNE I USTAWA O KINEMATOGRAFII

Czy zostaną utrzymane istniejące Programy Operacyjne?

Nie są przewidywane żadne zmiany w Programach Operacyjnych. W przyszłym roku uruchomiony ma być nowy program, dotyczący rozwiązania problemu pięcioletniego okresu, po którym można zabiegać o wsparcie na pokrycie kosztów dotyczących naprawy i wymiany wcześniej dofinansowanego sprzętu kinowego.

Co przyniesie zmiana ustawy o kinematografii?

Nowelizacja ustawy o kinematografii dotyczy tylko box office’u.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz