Strony

sobota, 15 września 2018

Rozdaliśmy Misie 2018


Popkulturowa Akademia Wszystkiego (kiedyś Akademia Węży) przyznała po raz drugi nagrody Misie. To wyróżnienia doceniające pozytywne osiągnięcia mające miejsce w polskiej kulturze. Wśród laureatów Akademii znaleźli się m.in. „Zimna wojna”, „Atak paniki” czy animacja „Chrystus narodu”.

Popkulturowa Akademia Wszystkiego (PAW) przyznała po raz drugi nagrody MISIE dla najlepszych i najciekawszych produktów i postaci w szeroko pojętej kulturze popularnej.

Nagrody przyznane zostały są w ośmiu kategoriach: ROZBAWIŁO, WZRUSZYŁO, WSTRZĄSNĘŁO, DZIAŁO SIĘ, NAJLEPSZY BOHATER, NAJLEPSZA BOHATERKA, NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER, NAJLEPSZY TWÓRCA. Pod uwagę brane były utwory, które miały premierę między 1 lipca 2017 r. a 30 czerwca 2018 r.

Gala drugiej edycji nagród MISIE odbyła się 14 września 2018 r. w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Uroczystość uświetniły występy stand-up Łukasza "Lotka" Lotkowskiego, Jakuba Ćwieka i Mieszka Minkiewicza. Tuż po gali wręczenia nagród odbyła się łódzka premiera komedii "Juliusz" z udziałem ekipy i obsady. Większość laureatów pojawiła się i odebrała nagrody osobiście, bądź przysłała swoich przedstawicieli.

Mamy nadzieję, że tegoroczna dominacja filmu „Zimna wojna” również w naszych nagrodach będzie dobrą wróżbą w dalszym marszu tej produkcji po najwyższe światowe filmowe laury. Pozostałych naszych nagrodzonych i nominowanych szczerze polecamy, jako dzieła łączące w sobie kulturę, często popkulturę oraz umiejętność przykucia uwagi odbiorców i wywołania w nich rozmaitych emocji.

A oto laureaci MISIÓW 2018:

ROZBAWIŁO

Chrystus Narodu (animowany film krótkometrażowy) Reżyseria Ewa Drzewicka
za niezwykle trafne przedstawienie aktualnego obrazu naszego kraju, przy wykorzystaniu prostych środków i genialnego poczucia humoru.

WZRUSZYŁO

Zimna wojna  (film kinowy - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1242600) Producenci Tanya Seghatchian, Ewa Puszczyńska; Reżyser Paweł Pawlikowski
za pełną nostalgii opowieść o kraju, którego już nie ma i który wciąż jest w nas. I historię takiej miłości, jakie uwielbiamy oglądać.

WSTRZĄSNĘŁO

Księga wyjścia (książka - https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiega-wyjscia) Autor Mikołaj Grynberg
za oddanie głosu uczestnikom historii i przedstawienie ich osobistych dramatów odzierające z masowej anonimowości wydarzenia marca 68.

DZIAŁO SIĘ

Atak paniki (film kinowy - http://atakpaniki.pl) Producent Jan Kwieciński; Reżyseria Paweł Maślona
za precyzyjnie nakręcony zegar emocji, którego wskazówki zdają się przyśpieszać w miarę zbliżania się do końca ekranowej historii.

NAJLEPSZY BOHATER

Pan Żarówka (z komiksu Pan Żarówka) Autor Wojciech Wawszczyk
za przejmującą postać, która mimo wszelakich życiowych kłopotów znalazła swoje miejsce w świecie i może być wzorem dla każdego wyśmiewanego dzieciaka.

NAJLEPSZA BOHATERKA

Zula (z filmu Zimna wojna) Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki; Aktorka Joanna Kulig
za ostateczny dowód, że może określenie „femme fatale” wywodzi się z Francji, ale w Polsce ma się jeszcze lepiej niż tam. I za kreację, przed która wszyscy padamy na kolana.

NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER

Lech Kaczmarek (z filmu Zimna wojna) Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki; Aktor Borys Szyc
za idealne odtworzenie niespecjalnie przerażającego zła, jakie towarzyszyło nam w PRL-u dominując naszą kulturę, sztukę czy wręcz całe społeczeństwo.

NAJLEPSZY TWÓRCA

Paweł Pawlikowski (za Zimną wojnę)
za pójście za ciosem i stworzenie kolejnej fascynującej i wcale nie czarno-białej opowieści o naszej przeszłości, która poraża swą polskością i uniwersalnością zarazem.

W skład Popkulturowej Akademii Wszystkiego (PAW) wchodzi blisko 200 osób działających zawodowo w obszarze szeroko pojmowanej polskiej kultury. Są to dziennikarze, krytycy, osoby wielu artystycznych zawodów, animatorzy kultury itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz