Strony

poniedziałek, 5 listopada 2018

Program 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia



23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to blisko 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 40 łódzkich premier oraz 10 premier polskich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Forum Kina Europejskiego otworzy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym Festiwalu w Gdyni: najlepszy scenariusz - Jan Jakub Kolski, najlepsze kostiumy - Monika Onoszko, nagroda za główną rolę kobiecą - Grażyna Błęcka-Kolska). A zamknie „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy (laureat Złotej Palmy w Cannes). Festiwal potrwa od 23 listopada do 1 grudnia.


Myślą przewodnią tegorocznej edycji twórcy festiwalu uczynili temat Odwagi. Konstruując program, organizatorzy chcą sprawdzić, na ile odwaga rozumiana jako przejaw indywidualnej wolności jest nadal interesująca dla kolejnych pokoleń. Odwaga stanowiła również inspirację dla festiwalowego plakatu autorstwa Marty Frej, w którym autorka nawiązuje do kadru z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Film będzie można obejrzeć w ramach pokazu specjalnego 29 listopada, w Szkole Filmowej w Łodzi. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem Jerzego Stuhra, który jest tegorocznym Ambasadorem FKE CINERGIA.

Widzowie Forum będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce, w tym także w Łodzi. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadają Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Pokaz specjalny z udziałem twórców odbędzie się 25 listopada o g. 20:00 w kinie Helios - Sukcesja.

W programie Festiwalu nie zabraknie również imprez muzycznych, a wśród nich odbędzie się koncert wybitnego wirtuoza, Nigela Kennedy'ego. Muzyk zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję »Magician of Lublin«, która zrodziła się z inspiracji książką autorstwa Issaca B. Singera o tym samym tytule. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, w ramach Kamer-TONu, czyli muzycznej odsłony FKE CINERGIA. Zapraszamy do Filharmonii Łódzkiej 24 listopada o g.19:00.

Wszystkim fanom wybitnego talentu aktorskiego Janusza Gajosa chcemy przybliżyć jego pasję do fotografii. Od wielu lat wybitny aktor ogląda świat przy pomocy aparatu fotograficznego i – jak sam mówi – „fotografia jest dla niego sposobem patrzenia na życie”. W trakcie 23. FKE CINERGIA oraz przez dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu, wystawę prac artysty będzie można oglądać w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi im. E. Hanemana.

Powstałe w 1992 roku Forum od początku swojego istnienia związane jest z Łodzią, na dobre wpisało się do kalendarza jej wiodących imprez i stało się jedną z wizytówek jej filmowej kultury, będąc jednocześnie jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Na atrakcyjność Forum wpływa jego oryginalna formuła, a program festiwalu podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy.

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich rywalizować ze sobą będą będą pełnometrażowe fabuły, z dokumentami i animacją. W sumie 11 filmów, różnorodnych formalnie i gatunkowo, a wśród nich m.in.: „Wilkołak” reż. Adrian Panek (Konkurs Główny na MFF w Tallinnie), „Jeszcze dzień życia” reż. Damian Nenow i Raul de la Fuente (nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza Animacja) oraz „Graniczne cięcie” reż. Igor Chojna (premiera światowa na Warszawskim Festiwalu). Przewodniczącym Jury, które przyzna najlepszemu filmowi nagrodę Kryształowe Jabłko, jest Jan Jakub Kolski.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich zobaczymy filmy, które już zdobyły rozgłos i nagrody na międzynarodowych, prestiżowych festiwalach oraz świetne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. O główną nagrodę powalczą m.in.: „Girl" reż. Lukas Dhont (laureat nagrody FIPRESCI, Nagrody Specjalnej, Nagrody dla najlepszego aktora w sekcji Un Certain Regard oraz Złotej Kamery na MFF w Cannes 2018, a także Nagrody Publiczności i Nagrody Specjalnej na MFF w San Sebastian), „Granica” reż. Ali Abbasi (Najlepszy Film sekcji Un Certain Regard na MFF Cannes 2018), „Touch Me Not” reż. Adina Pintilie (Złoty Niedźwiedź w Konkursie Głównym Berlinale 2018). Nagrodę Kryształowej Łódki dla najlepszego obrazu przyzna Jury pod przewodnictwem Łukasza Barczyka.

- Ten konkurs to swego rodzaju przekrój, i mam nadzieję, że odzwierciedla on chociaż w jakimś małym procencie twórcze poszukiwania europejskich filmowców na początku ich drogi - komentuje Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna Festiwalu.

Inne cele stawiać sobie będą przekrojowe sekcje takie jak Panoramy Kina Europejskiego. Pojawią się tu filmy mistrzów, będą produkcje nagradzane i powszechnie cenione, ale też skromne filmowe perełki, dla których nie ma miejsca w programach polskich dystrybutorów. Panorama podzielona została na trzy bloki: Odkrycia, Mistrzowie i Festiwalowe Przeboje. W pierwszej z nich znalazły się filmy wyłącznie z polską lub łódzką premierą: „Rodzina” reż. Rok Bicek (łódzka premiera), „Berlin, Barcelona” reż. Elena Trapé (polska premiera), „Michael Inside” reż. Frank Berry (polska premiera). W sekcji poświęconej mistrzom zobaczymy najnowsze dokonania Anci Damian („Moon Hotel Kabul”), Alice Rohrwacher („Szczęśliwy Lazzaro”) czy Ivana Tverdovsky'ego („Podrzutki”). W sekcji z przebojami zobaczymy same premiery łódzkie, a wśród nich m.in. filmy „Arktyka” reż. Joe Penna, zwycięzcę Nowych Horyzontów we Wrocławiu „Holiday” reż. Isabela Eklof, „Kobieta idzie na wojnę” reż. Benedikt Erlingsson.

Najnowsze filmy w konkursach najważniejszych festiwali filmowych na świecie coraz częściej realizowane są przy współudziale polskich twórców. W sekcji Polonica zaprezentujemy filmy prosto z Cannes, Berlina, Sundance, czy Toronto, m.in. „High Life” Claire Denis, „The River” Emira Baigazina, „Dowłatow” Aleksieja Germana Jr, czy „Ajka” Sergieja Dworcewoja.

Po kilkuletniej przerwie powraca na Cinergię kino spoza Europy. W Panoramie Kina Światowego postawiono na emocje i różnorodność, które z powodzeniem znajdujemy także poza naszym kontynentem. W tej sekcji znalazły się filmy, które zelektryzowały publiczność na całym świecie, m.in. reżyserski debiut Paula Dano „Kraina wielkiego nieba”, który pokażemy widzom w Łodzi premierowo oraz „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki.

Podczas najbliższej edycji nie zabraknie na Forum również europejskich filmów dla młodych widzów, specjalnej sekcji poświęconej kinematografii z Finlandii: Pierwszy Śnieg, w której chcemy sięgnąć po tytuły mniej oczywiste, oryginalne i twórczo szczególnie wartościowe (kuratorką sekcji jest Anna Serdiukow) oraz klasyki z okazji obchodów stulecia polskiej państwowości: Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie.

Jak co roku, tradycyjnie na Forum wręczony zostanie Złoty Glan - nagroda o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Nagrody specjalne ufundują Partnerzy Forum: Heliograf oraz Virako - Deweloper Monopolis.

PROGRAM 23. FORUM KINA EUROPEJSKIEGO CINERGIA
ŁÓDŹ, 23 LISTOPADA – 1 GRUDNIA 2018*

OTWARCIE I ZAMKNIĘCIE FESTIWALU

Film otwarcia: UŁASKAWIENIE reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2018, 100’ Premiera w Łodzi
Film zamknięcia: SHOPLIFTERS / MANBIKI KAZOKU reż. Hirokazu Kore-eda, Japonia 2018, 121’ Premiera w Łodzi

KONKURS POLSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

53 WOJNY reż. Ewa Bukowska, Polska 2018, 82’
CALL ME TONY reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska 2017, 62’ Premiera w Łodzi
CÓRKA TRENERA reż. Łukasz Grzegorzek, Polska 2018, 93’
GRANICZNE CIĘCIE reż. Igor Chojna, Polska/Niemcy 2018, 72’ Premiera w Łodzi
JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA reż. Damian Nenow, Raul de la Fuente, Polska/Hiszpania/Belgia/Niemcy 2018, 85’
LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA reż. Kuba Mikurda, Polska/Estonia 2018, 72’
NINA reż. Olga Chajdas, Polska 2018, 130’
OKNA, OKNA reż. Wojciech Solarz, Polska 2018, 62’ Premiera w Łodzi
OVER THE LIMIT reż. Marta Prus, Polska/Finlandia/Niemcy 2017, 74’
VIA CARPATIA reż. Klara Kochańska-Bajon, Kasper Bajon, Polska/Macedonia/Czechy 2018, 75’
WILKOŁAK reż. Adrian Panek, Polska/Holandia/Niemcy 2018, 88’ Premiera w Łodzi

KONKURS EUROPEJSKICH DEBIUTÓW I FILMÓW DRUGICH

ÁGA / NANOUK reż. Milko Lazarov, Francja, Niemcy, Bułgaria 2018, 98’ Premiera w Łodzi
DZIEDZICZKI / LAS HEREDERAS reż. Marcelo Martinessi, Paragwaj, Niemcy, Urugwaj, Brazylia, Norwegia, Francja 2018, 95’
GIRL reż. Lukas Dhont, Belgia 2018, 105’ Premiera w Łodzi
GRACZE / JOUEURS reż. Marie Monge, Francja 2018, 105’ Premiera w Łodzi
GRANICA / BORDER / GRÄNS reż. Ali Abbasi, Dania/Francja 2018, 101’ Premiera w Łodzi
PEARL reż. Elsa Amiel, Szwajcaria/Francja 2018, 82’ POLSKA PREMIERA
RED COW reż. Tsivia Barkai Yacov, Izrael 2018, 90’ Premiera w Łodzi
SULEIMAN MOUNTAIN reż. Elizaveta Stishova, Rosja/Kirgistan 2018, 101’ POLSKA PREMIERA
TOUCH ME NOT reż. Adina Pintilie, Rumunia/Niemcy/Czechy/Bułgaria/Francja 2018, 125’
WINNI / THE GUILTY reż. Gustav Möller, Dania 2018, 85’

PANORAMA KINA EUROPEJSKIEGO – FESTIWALOWE PRZEBOJE

ARKTYKA / ARCTIC reż. Joe Penna, Islandia 2017, 97’ Premiera w Łodzi
FRERES ENNEMIES / CLOSE ENEMIES reż. David Oelhoffen, Belgia, Francja 2018, 111’ Premiera w Łodzi
L'HEURE DE LA SORTIE / SCHOOL'S OUT reż. Sebastian Marnier, Francja 2018, 104’ Premiera w Łodzi
HOLIDAY reż. Isabela Eklof, Dania, Holandia, Szwecja 2018, 92’ Premiera w Łodzi
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ / KONA FER I STRID / WOMAN AT WAR reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101’ Premiera w Łodzi

PANORAMA KINA EUROPEJSKIEGO – MISTRZOWIE

DZIKA GRUSZA / AHLAT AGACI / THE WILD PEAR TREE reż. Nuri Bilge Ceylan, Turcja, Francja, Niemcy, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Szwecja 2018, 188’
MOON HOTEL KABUL reż. Anca Damian, Rumunia, Francja 2018, 100’ Premiera w Łodzi
NIE OBCHODZI MNIE CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY / I DO NOT CARE IF WE GO DOWN IN HISTORY AS BARBARIANS reż. Radu Jude, Rumunia, Niemcy, Bułgaria, Francja, Czechy 2018, 140’ Premiera w Łodzi
PODRZUTKI / PODBROSY / JUMPMAN reż. Ivan Tverdovsky, Rosja, Litwa, Irlandia, Francja 2018, 95’ Premiera w Łodzi
SZCZĘŚLIWY LAZZARO / LAZZARO FELICE / HAPPY AS LAZZARO reż. Alice Rohrwacher, Włochy 2018, 125’ Premiera w Łodzi

PANORAMA KINA EUROPEJSKIEGO – ODKRYCIA

BERLIN, BARCELONA / LES DISTÀNCIES reż. Elena Trapé, Hiszpania 2018, 99’ POLSKA PREMIERA
CYRK RWANDA / CIRKUS RWANDA reż. Michal Varga, Czechy/Słowacja 2018, 79’ Premiera w Łodzi
ŁADUNEK / THE LOAD / TERET reż. Ognjen Glavonic, Serbia, Francja, Chorwacja, Iran, Katar 2018, 98’ Premiera w Łodzi
MICHAEL INSIDE reż. Frank Berry, Irlandia 2018, 96’ POLSKA PREMIERA
MILCZĄCA REWOLUCJA / DAS SCHWEIGENDE KLASSENZIMMER reż. Lars Kraume, Niemcy 2018, 111’ Premiera w Łodzi
POROROCA reż. Constantin Popescu, Rumunia, Francja 2017, 152’ Premiera w Łodzi
RODZINA / DRUŽINA reż. Rok Bicek, Słowenia, Austria 2017, 106’ Premiera w Łodzi
ZESTAW EUROPEJSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

PANORAMA KINA ŚWIATOWEGO

ASAKO. DZIEŃ I NOC / NETEMO SAMETEMO / /ASAKO I & II reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia, Francja 2018, 119’ POLSKA PREMIERA
KAFARNAUM / CAPHARNAÜM / CAPERNAUM reż. Nadine Labaki, Liban, USA 2018, 120’ Premiera w Łodzi
KRAINA WIELKIEGO NIEBA / WILDLIFE reż. Paul Dano, USA 2018, 104’ Premiera w Łodzi
NAJCZYSTSZY JEST POPIÓŁ / JIANG HU ER NV / ASH IS PUREST WHITE reż. Jia Zhang-ke, Chiny, Francja, Japonia 2018, 150’ Premiera w Łodzi
SHOPLIFTERS / MANBIKI KAZOKU reż. Hirokazu Kore-eda, Japonia 2018, 121’ Premiera w Łodzi
SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW / PÁJAROS DE VERANO / BIRDS OF PASSAGE reż. Cristina Gallego, Ciro Guerra, Kolumbia, Dania, Meksyk 2018, 125’ Premiera w Łodzi
ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST / THE MISEDUCATION CAMERON POST reż. Desiree Akhvan, USA 2018, 91’

POKAZY SPECJALNE

AMATOR reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979, 117’
CINEMA PARADISO reż. Giuseppe Tornatore, Włochy, Francja 1988, 123’
JEZIORO BODEŃSKIE reż. Janusz Zaorski, Polska 1985, 82’
KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ / WHO WILL WRITE OUR HISTORY reż. Roberta Grossman, Polska, USA 2018, 95’ Premiera w Łodzi
OSTATNI DZWONEK reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 1989, 107’
POWRÓT reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2018, 106’ Premiera w Łodzi
UŁASKAWIENIE reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2018, 100’ Premiera w Łodzi

POLONICA

AJKA / AYKA reż. Sergiej Dworcewoj, Rosja, Niemcy, Polska, Kazachstan, Chiny 2018, 100’ Premiera w Łodzi
DOWŁATOW / DOVLATOW reż. Aleksey German Jr, Rosja, Polska, Serbia 2018, 126’ Premiera w Łodzi
HIGH LIFE reż. Claire Denis, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska, USA 2018, 110’ Premiera w Łodzi
I ODPUŚĆ NAM NASZE DŁUGI / RIMETTI A NOI I NOSTRI DEBITI reż. Antonio Morabito, Włochy, Polska, Szwajcaria, Albania 2018, 104’
KIEDY PADAJĄ DRZEWA / KOLY PADAYUT DEREVA / WHEN THE TREES FALL reż. Marysia Nikitiuk, Ukraina, Polska, Macedonia 2018, 88’Premiera w Łodzi
PITY reż. Babis Makridis, Grecja, Polska 2018, 99’ Premiera w Łodzi
THE RIVER / OZEN reż. Emir Baigazin, Kazachstan, Polska, Norwegia, 108’ Premiera w Łodzi
Z PIANĄ NA USTACH / AR PUTAM UZ LUPAM reż. Jānis Nords, Łotwa, Polska, Litwa 2017, 79’ POLSKA PREMIERA

PIERWSZY ŚNIEG. NOWE KINO Z FINLANDII

HEAVY TRIP / HEVI REISSU reż. Juuso Laatio, Finlandia 2018, 92’ Premiera w Łodzi
LITTLE WING / TYTTÖ NIMELTÄ VARPU reż. Selma Vilhunen, Finlandia, Dania 2016, 100’ POLSKA PREMIERA
PRZELĘTA ZIEMIA / ARMOTON MAA / LAW OF THE LAND reż. Jussi Hiltunen, Finlandia, Szwecja 2017, 86’ POLSKA PREMIERA
STAR BOYS / KAIKEN SE KESTÄÄ reż. Visa Koiso-Kanttila, Finlandia, Szwecja 2017, 82’ Premiera w Łodzi
THE THICK LASHES OF LAURI MÄNTYVAAR / LAURI MÄNTYVAARAN TUUHEET RIPSET reż. Hannaleena Hauru, Finlandia 2017, 90’ POLSKA PREMIERA
THE VIOLIN PLAYER / VIULISTI reż. Paavo Westerberg, Finlandia 2018, 125’ POLSKA PREMIERA

EUROPEJSKIE FILMY DLA DZIECI

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA / LASSEMAJAS DETEKTIVBYRÅ – DET FÖRSTA MYSTERIET reż. Josephine Bornebusch, Szwecja 2018, 85’
CIRCLEEN, COCO I BIAŁY NOSOROŻEC / CIRKELINE, COCO OG DET VILDE NÆSEHORN reż. Jannik Hastrup, Dania 2018, 62’ POLSKA PREMIERA
GORDON I PADDY / GORDON & PADDY reż. Linda Hamback, Szwecja 2017, 65’
KIDBUSTERS / BJARNE REUTERS KIDNAPNING reż. Frederik Meldal Nørgaard, Dania 2017, 81’ POLSKA PREMIERA
MAMY TALENT! / LOS BANDO reż. Christian Lo, Norwegia, Szwecja 2018, 94’ Premiera w Łodzi
NIEWIDZIALNY CHŁOPAK - NOWA GENERACJA / IL RAGAZZO INVISIBILE: SECONDA GENERAZIONE reż. Gabriele Salvatores, Włochy 2018, 100’ Premiera w Łodzi
Dzień Ale Kino! WIELKA WYPRAWA OSKARA / OSKARS AMERIKA/OSKAR'S AMERICA reż. Torfinn Iversen, Norwegia 2017, 79’
Dzień Ale Kino! WIELKI, ZŁY LIS I INNE OPOWIEŚCI / LE GRAND MÉCHANT RENARD ET AUTRES CONTES.../ THE BIG BAD FOX AND OTHER TALES reż. Benjamin Renner, Francja 2017, 80’
WIKING TAPPI reż. Andrzej Piotr Morawski, Polska, 44’

LOOK BACK IN ANGER: BRYTYJSCY MŁODZI GNIEWNI

JEŻELI / IF… reż. Lindsay Anderson, Wielka Brytania 1968, 111’
KES reż. Ken Loach, Wielka Brytania 1969, 111’
SAMOTNOŚĆ DŁUGODYSTANSOWCA / THE LONELINESS OF THE LONG DISTANCE RUNNER reż. Tony Richardson, Wielka Brytania 1962, 104’

CON BRAVURA. DZIESIĘĆ DEKAD NIEPODLEGŁOŚCI W POLSKIM KINIE

Dekada 1918-1928: SZALEŃCY reż. Leonard Buczkowski, Polska 1928, 72’ Repremiera w Łodzi
Dekada 1929-1938: MIR KUMEN ON (DROGA MŁODYCH) reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 45’
Dekada 1939-1948: ZAKAZANE PIOSENKI reż. Leonard Buczkowski, Polska 1947, 97’
Dekada 1949-1958: POKOLENIA reż. Andrzej Wajda, Polska 1955, 83’
Dekada 1959-1968: NÓŻ W WODZIE reż. Roman Polański, Polska 1962, 101’
Dekada 1969-1978: SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1973, 119’
Dekada 1979-1988: AMATOR reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979, 117’
Dekada 1989-1998: USŁYSZCIE MÓJ KRZYK reż. Maciej Drygas, Polska 1991, 46’
Dekada 1999-2008: WESELE reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2004, 101’
Dekada 2009-2018: WILKOŁAK reż. Adrian Panek, Polska/Holandia/Niemcy 2018, 88’ Premiera w Łodzi

WYDARZENIA SPECJALNE I TOWARZYSZĄCE

KONCERT NIGELA KENNEDY’EGO: MAGICIAN OF LUBLIN & GERSWHIN
„SZACHISTA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO
FOTOGRAFIE. JANUSZ GAJOS
WYSTAWA ZDJĘĆ ROBERTA LASKI
ODSŁONIĘCIE GWIAZDY WITOLDA ADAMKA I POKAZ FILMU „JEZIORO BODEŃSKIE”
SPOTKANIE Z JERZYM STUHREM I PROJEKCJA FILMU „AMATOR”

* organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Więcej na www.cinergiafestival.pl

1 komentarz: