Strony

poniedziałek, 7 stycznia 2019

Po 595.000 zł na debiut w „mikrobudżetach”


Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki sesji dotyczącej Produkcji filmów fabularnych pełnometrażowych mikrobudżetowych. Dofinansowanie otrzymało 7 projektów, a swoje pełnometrażowe debiuty przygotują m.in. Joanna Satanowska, Piotr Stasik i Tomasz Jurkiewicz.

Mikrobudżety skierowane są do debiutantów – przede wszystkim do absolwentów wydziałów reżyserii szkół filmowych, ale także do pozostałych młodych twórców, którzy mogą wykazać się dorobkiem filmowym.

Przedsięwzięcia dofinansowane w ramach Priorytetu „Pierwszy film” powstaną we współpracy z ogólnopolskim nadawcą telewizyjnym. Otrzymanie dofinansowania w ramach Priorytetu oznacza zgodę na zawarcie umowy koprodukcyjnej i licencyjnej z telewizją. Nadawca telewizyjny zobowiąże się do eksploatacji dofinansowanego filmu. Priorytet zakłada brak możliwości udziału innych, dodatkowych koproducentów lub inwestorów filmu. W ramach nowego priorytetu realizowane będę filmy o stałym budżecie 700 tys. zł., w tym 85 proc. będzie pochodzić z dotacji PISF, 10 proc. od nadawcy i 5 proc. wkładu własnego producenta.

PISF przyznał pierwsze dotacje w tym programie. Po 595 tysięcy złotych wsparcia otrzymali: Michał Grzybowski („Biały potok”), Joanna Satanowska (Bóg Internetów), Piotr Stasik („Czas Bogów”), David Nickel („Komers 2019”), Rafał Bryll („Pewnego razu w Ogródkach Działkowych”), Tomasz Jurkiewicz („Praktykant”), Michał Hytroś („To będzie takie piękne samobójstwo”).

Z tych projektów szerzej przedstawiony został tylko film "Czas Bogów". Pisze o nim producent: "Czas Bogów" to filmowy eksperyment, w którym o końcu świata opowiadamy, łącząc film fabularny z elementami dokumentu i współczesnego tańca. To współczesny, postapokaliptyczny musical, który pozwoli nam wyobrazić sobie życie po wybuchu bomby atomowej i pomyśleć o alternatywnych formach organizacji społeczeństwa. W filmie obserwujemy życie małej grupy dzieci, które przeżyły kataklizm i nieczynnym kamieniołomie próbują stworzyć nową społeczność.  Gdy wydaje się, że osiągnęli względną równowagę i bezpieczeństwo, niewielka, zdawałoby się, rzecz, powoduje konflikt, który szybko przeradza się w wojnę.

W komisji oceniającej wnioski znaleźli się: Robert Baliński, Ernest Bryll, Michał Chudoliński, Kinga Dębska, Andrzej Horubała, Łukasz Jasina, Kamil Przełęcki, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Joanna Szymańska. Zgodnie z założeniami programu, filmy gotowe mają być do lutego 2020 roku, a od lutego 2020 roku mają pojawiać się na festiwalach i obowiązkowo zgłoszone mają być na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Szczegóły dotyczące dofinansowanych projektów znajdują się tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz