Strony

środa, 20 marca 2019

Disney przejął Foxa. Powstał gigant filmowy


Stało się. Oto moment historyczny, który trafi do encyklopedii. Za 71,4 miliarda dolarów Walt Disney Company zakupił oficjalnie i ostatecznie studio Fox i podlegające mu poszczególne oddziały kinowe oraz telewizyjne. Swoją działalność zakończyła właśnie firma o wielkiej tradycji, w której od 1915 roku powstało wiele wybitnych dzieł filmowych i telewizyjnych. Tym samym Disney stał się najpotężniejszym graczem na rynku masowej rozrywki. „Myszka zjadła lisa i stworzyła potwora” – piszą komentatorzy. Powstał gigant korporacyjny o niespotykanej dotąd skali. Czy stanie się on monopolistą na rynku, czy narzuci swoją politykę i będzie dyktował warunki w dziedzinie rozrywki? Niestety obawy są bardzo uzasadnione.

Jest to dla nas niezwykły i historyczny moment, który znacząco i długoterminowo wpłynie na wartość naszej firmy – napisał szef Disneya Bob Iger chwilę po podpisaniu ostatecznego aktu zakupu Foxa. Disney stał się bowiem właścicielem wielu cennych marek należących do Foxa. Ich wymienianie zajęłoby bardzo wiele czasu, a jedno jest pewne - świetnie wkomponują się one w działania internetowe Disneya, który wkrótce otwiera swoją platformę internetową i rzuca wyzwanie konkurencji. Firma ta weszła w posiadania absolutnej klasyki filmowej z „Planetą małp”, „Szklaną pułapką”, „Obcym”, „Gwiezdnymi wojnami” w wersji z 1977 roku i wieloma innymi legendarnymi seriami. Z nowych i popularnych produkcji Disney stał się właścicielem "Deadpoola", "X-Menów", "Epoki lodowcowej" i "Simpsonów". To Disney jest już właścicielem „Avatara”, a przecież na premierę czekają cztery kolejne części tego filmu. Szacuje się, że Disney będzie miał kontrolę nad 40 procentami hollywoodzkiego kina.

Disney przejął kontrolę nad większością oddziałów Foxa i są to: Twentieth Century Fox, Fox Searchlight Pictures, Fox 2000 Pictures, Fox Family, Fox Animation, Twentieth Century Fox Television, FX Productions, Fox21, FX Networks, National Geographic Partners, Fox Networks Group International, Star India oraz platforma streamingowa Hulu. Disney zakupił też bardzo cenne dane na temat klientów korzystających z usług Foxa, a są to informacje strategiczne, umożliwiające kształtowanie polityki reklamowej.

Sporo emocji budzi przejęcie praw do kolejnych superbohaterów Marvela i włączenia ich do uniwersum filmowego nadzorowanego przez Kevina Feige’a. Źródła donoszą, że nastąpi to najwcześniej w 2021 roku. Fani mają nadzieję szczególnie na wskrzeszenie „Fantastycznej czwórki”. Podobno Feige spotkał się już z niektórymi twórcami pracującymi w Fox przy filmach z serii „X-Men”.

Najważniejsze pytanie dotyczy polityki Disneya względem produkcji Foxa, które w dużej części przeznaczone były dla widowni dorosłej. Chodzi z grubsza o to, że familijny Disney może chcieć złagodzić produkcje Foxa, ale z drugiej strony byłoby to posunięcie biznesowo nieuzasadnione. Szef Disneya dawał wcześniej do zrozumienia, że nie musi do tego dojść i zależy mu na utrzymaniu szyldu Foxa.

Co to oznacza dla tysięcy pracowników Foxa? Specjaliści z Hollywood przewidują, że w dużej części stracą oni prace, ale Disney zapewne stopniowo będzie wprowadzał te zmiany. Niektórzy szacują, że w Hollywood pożegna się ze stanowiskami aż 4 tysiące osób. Co to oznacza dla zagranicznych oddziałów Foxa i czy struktury te zostaną włączone do zespołów Disneya? W Polsce Disney i Fox (Foxa reprezentuje firma Imperial-CinePix) działają osobno, ale na razie nie wiadomo czy zespoły te zostaną połączone, czy też Disney przejmie katalog Imperial-CinePix. Ten drugi ma w zapowiedziach sporo ciekawych filmów, w tym dwa filmy z uniwersum „X-Men”, czyli „Dark Pheonix” i „New Mutans”.

Ja szczególnie mam obawy o produkcje firmowane przez Fox Searchlight Pictures, bo to właśnie tutaj powstaje wiele bardzo udanych i często oscarowych filmów, jak "Kształt wody" czy "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Co z takimi filmami, co z ambitnymi przedsięwzięciami w Hollywood? Czy Disney będzie kontynuował tę linię produkcji filmowej?

Po przejęciu Foxa na rynku globalnej filmowej rozrywki i produkcji pozostało już tylko pięć wielkich hollywoodzkich firm: Warner Bros, Universal, Sony Pictures, Paramount Pictures i Disney.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz