Strony

wtorek, 26 marca 2019

„Kawki na drodze” najlepszym czeskim filmem


Kilka dni temu film „Kawki na drodze” („Winter Flies”) w reżyserii Olmo Omerzu zdobył aż sześć Czeskich Lwów – najważniejszych nagród filmowych w Czechach, w tym za najlepszy film. Oprócz tego obraz nagrodzono także za reżyserię, scenariusz, montaż oraz role drugoplanowe. „Kawki na drodze” to czesko-słoweńsko-polsko-słowacka produkcja. Polską producentkę filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino. 

Film, który w konkursie głównym MFF w Karlowych Warach miał swoją światową premierę, otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, a także wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektyw w życiu. Międzynarodowa premiera filmu miała miejsce na festiwalu w Toronto, był on też zeszłorocznym czeskim kandydatem do Oskara.

„Kawki na drodze” to subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało - jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży.

Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a zdjęć – Lukáš Milota. Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Za przekład dialogów na polski odpowiada Karolina Błażejczak. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polska premiera filmu odbyła się w lipcu podczas Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Łodzi, gdzie zakwalifikowany został do sekcji Nowe Kino. Do kin w Polsce trafi latem tego roku. 

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze w sekcji Forum na Berlinale w 2012 roku, był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 roku Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” – koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tokio, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku. [informacja prasowa]

Pełna lista nagrodzonych (wersja angielska):

Best Film: Winter Flies – producer Jiří Konečný
Best Documentary Film: King Skate – director Šimon Šafránek, producer Kateřina Černá
Best Director: Winter Flies – Olmo Omerzu
Best Actress: Moments – Jenovéfa Boková
Best Actor: The Hastrman – Karel Dobrý
Best Supporting Actress: Winter Flies – Eliška Křenková
Best Supporting Actor: Winter Flies – Jan František Uher
Best Screenplay: Winter Flies – Petr Pýcha
Best Cinematography: The Hastrman – Diviš Marek
Best Editing: Winter Flies – Jana Vlčková
Best Sound: Domestique – Jan Šulcek, Jakub Jurásek, David Titěra
Best Music: The Hastrman – Petr Wajsar
Best Production Design: Insect – Jan Švankmajer, Václav Švankmajer
Best Costumes: The Hastrman – Eva Kotková
Best Makeup: The Magic Quill – Zdeněk Klika
Best Television Movie or Miniseries: Dukla 61
Best Dramatic Television Series: Dabing Street
Extraordinary Contribution to Czech Cinematography: Věra Plívová-Šimková
Special Audiovisual Award: Martha Issová for Dukla 61
Magnesia Award for Best Student Film (non-statutory prize): One Hundred and Twenty-eight Thousand (Sto dvacet osm tisíc) – Ondřej Erban
Best Film Poster– (non-statutory prize): Toman – Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová, Maxmilian Denkr
Film Fan Award (non-statutory prize): The Smiles of Sad Men (Úsměvy smutných mužů) – director Daniel Svátek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz