Strony

środa, 24 kwietnia 2019

Zmiany w regulaminie Oscarów. Netflix w grze


Steven Spielberg nie pojawił się na wczorajszym spotkaniu Rady Gubernatorów, ciała zarządzającego Amerykańską Akademią Wiedzy i Sztuki Filmowej. Tym samym zakończyć można temat blokowania produkcji Netflixa w walce o Oscary. Akademia podjęła decyzję o kilku zmianach w regulaminie. Jedna z nich dotyka kategorii poświęconej filmom nieanglojęzycznym.

Spielberg wypowiadał się o filmach produkowanych przez firmy internetowe i przeznaczonych do dystrybucji internetowej, dość chłodno i chciał, aby rywalizowały one o nagrody Emmy, a nie o Oscary. Spielberg miał przedstawić swoje stanowisko na zaplanowanym spotkaniu Rady, ale się na nim nie pojawił. Można wnioskować, że zmienił swoje zdanie lub je zwyczajnie przemyślał i nie podejmuje szerszych działań, które zablokowałyby Netflix czy inne firmy tego typu, które zechcą walczyć o Oscary.

Rada Gubernatorów Akademii utrzymała więc zasady dotyczące kwalifikowania filmów do Oscarów. Aby wziąć udział w konkursie, film musi mieć minimum siedmiodniowy okres kinowej dystrybucji w kinach komercyjnych hrabstwa Los Angeles. Dziennie muszą się odbyć trzy pokazy takiego filmu, a wstęp na nie musi być płatny.

Popieramy kinowe doświadczenie, jako integralną część sztuki filmowej. Nasz regulamin wymaga obecności filmu w kinach. Będziemy się przyglądali zmianom zachodzącym w naszej branży i będziemy rozmawiali z naszymi członkami na temat tych problemów – powiedział prezydent Akademii John Bailey.

Rada podjęła kilka zmian w regulaminie Oscarów:

Kategoria doceniająca filmy nieanglojęzyczne/obcojęzyczne/zagraniczne, od teraz będzie się nazywała „International Feature Award”, czyli „Międzynarodowy Film Fabularny”. Akademia podkreśla, że określenie "zagraniczny" jest przestarzałe w odniesieniu do globalnej społeczności filmowców. Wierzymy, że międzynarodowy film fabularny lepiej reprezentuje tę kategorię i promuje pozytywny oraz wszechstronny pogląd na film oraz sztukę filmową, jako uniwersalne doświadczenie – stwierdzili przedstawiciele komitetu zajmującego się filmami międzynarodowymi.

Jednocześnie powiększona została lista międzynarodowych filmów, które znajdą się na skróconej liście do Oscara. Do tej pory było ich dziewięć, a od najbliższej edycji Oscarów znajdzie się na niej 10 tytułów. Siedem z nich wybierze Międzynarodowy Komitet Filmów Fabularnych, a trzy dodatkowe wskaże Komitet Wykonawczy zajmujący się tą właśnie kategorią.

W związku z rosnącą produkcją pełnometrażowych filmów animowanych, Akademia odstąpiła od zapisu w regulaminie, który wymagał w ciągu roku premiery minimum ośmiu filmów animowanych, aby kategoria ta mogła zaistnieć na Oscarach. Głosowanie na nominacje w tej kategorii będzie dostępne dla wszystkich członków Akademii zasiadających w Oddziale zajmującym się animacjami. Pozostali członkowie Akademii chcący głosować na nominacje, muszą wyrazić swoją zgodę na udział w głosowaniu.

W kategorii doceniającej charakteryzację i fryzury, od najbliższej edycji przyznanych zostanie pięć nominacji, a nie trzy – jak dotychczas.

Gala wręczenia nagród 92. edycji Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 roku. [źródło IndieWire]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz