Strony

środa, 15 maja 2019

Polscy scenarzyści na festiwalu w Cannes


Trzy polskie scenariusze powalczą o nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, która zostanie przyznana 21 maja br. podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. W gronie uczestników tegorocznej edycji programu ScripTeast organizowanego przez Niezależną Fundację Filmową znaleźli się autorzy: Olga Chajdas, Lena Góra, Zuzanna Solakiewicz, Michał Walczak i Maria Wojtyszko.  

Festiwal Filmowy w Cannes będzie scenerią ostatniego etapu XIII edycji międzynarodowego programu ScripTeast. 21 maja br. okaże się  który z 11 scenariuszy autorów z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej  otrzyma nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat odbierze statuetkę i 10 tys. euro.

Wśród scenarzystów, którzy mają szansę na nagrodę znaleźli się Polacy: Olga Chajdas - scenarzystka, reżyserka filmowa i teatralna, która za debiutancką "Ninę" otrzymała nagrody na festiwalach w Rotterdamie, Bydgoszczy i Gdyni; Lena Góra - aktorka, pisarka, jako reżyser debiutowała filmem krótkometrażowym „Hospital Green”; Michał Walczak - dramaturg, reżyser, autor tekstów, twórca musicali, seriali telewizyjnych, kabaretów i scenariuszy do filmów; Maria Wojtyszko - autorka scenariuszy do filmów krótkometrażowych i seriali, dramaturg, dramatopisarz; Zuzanna Solakiewicz - reżyserka i scenarzystka, autorka filmów krótkometrażowych i dokumentalnych pokazywanych i nagradzanych na festiwalach międzynarodowych, w tym Locarno („15 stron świata”).

- Nasza podróż zaczyna się każdego roku jesienią. Podczas trwającego prawie rok programu scenarzyści czerpią z doświadczenia twórców międzynarodowego kina i doskonalą swoje  projekty. Festiwale w Berlinie i w Cannes to świetne miejsca do tego, by mogli nie tylko uczestniczyć w organizowanych w ramach programu sesjach, ale też nawiązać międzynarodowe kontakty, promować własne projekty - komentuje Violetta Kamińska, Dyrektor Zarządzający ScripTeast.

Najlepszy scenariusz zostanie wybrany przez członków Rady Artystycznej ScripTeast w składzie: Doreen Boonekamp (szefowa Holenderskiego Funduszu Filmowego), Sandy Lieberson (wieloletni szef 20th Century Fox), Antonio Saura (producent i szef firmy dystrybucyjnej Latido), Manfred Schmidt (b. szef jednego z największych niemieckich funduszy filmowych MDM), Simon Perry (b. szef ACE – europejskiego klubu producentów), prezydent ScripTeast Dariusz Jabłoński oraz szefowie naukowi programu Christian Routh i Tom Abrams.

Polacy już trzykrotnie stawali na podium – w 2010 roku Jacek Bławut i Anna Onichimowska odbierali nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz „Dzień czekolady”, w 2013 roku Bartek Konopka i Przemek Nowakowski za scenariusz „Niemy”, a w 2017 roku Kuba Czekaj za „Sorry Polsko”. Specjalne wyróżnienie otrzymał w roku 2007 Darek Błaszczyk za scenariusz „Wesoły dom starości”, w roku 2008 Mitko Panow i Władysław Pasikowski za scenariusz „Świadek”, w 2015 Bodo Kox za „Człowieka z magicznym pudełkiem”.

Program XIII edycji ScripTeast rozpoczęły w październiku ub. roku tygodniowe warsztaty i indywidualne spotkania ze światowej sławy scenarzystami, reżyserami i producentami, po których nastąpiły indywidualne konsultacje online. W lutym br. scenarzyści wzięli udział w sesji ewaluacyjnej podczas festiwalu w Berlinie.

Projekty biorące w XIII edycji ScripTeast:

·          Chemistry - Adina Dulcu, Rumunia

·          Forever Hold Your Peace - Ivan Marinović, Czarnogóra

·          M - Vardan Tozija i Darijan Pejovski, Macedonia Północna

·         Mother -  Zornitsa Sophia i Miglena Dimova-Kumitski, Bułgaria

·         Nightsiren - Tereza Nvotová i Barbora Námerová, Słowacja / Republika Czeska

·         Recordings  - Diana Groó, Węgry

·         Spinners - Ivars Tontegode i Reinis Ubelis, Łotwa

·         Stillborn - Olga Chajdas i Lena Góra, Polska

·         The Night of The Living Toys - Michał Walczak i Maria Wojtyszko, Polska

·         The Pale - Rusudan Pirveli, Gruzja

·         The Sibyl - Zuzanna Solakiewicz, Polska

ScripTeast jest jednym z najbardziej efektywnych programów w swojej kategorii - do tej pory na ekran zostało przeniesionych aż 41 scenariuszy.  7 projektów jest obecnie w produkcji. W programie wzięło udział 209 scenarzystów z 17 krajów. Pracowali nad 149 projektami, w tym 43 polskimi.

ScripTeast jest organizowany przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa - komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE, a także Film New Europe. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Więcej informacji: www.scripteast.pl [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz