Strony

czwartek, 30 stycznia 2020

Festiwal w Berlinie zawiesza nagrodę im. Bauera


Organizatorzy festiwalu w Berlinie nie będą przyznawać jednej z głównych nagród tego wydarzenia, po tym jak ujawniono nazistowską przeszłość człowieka, który firmuje to wyróżnienie swoim nazwiskiem.

Sprawę opisał niemiecki „Die Zeit”, który podał, że Alfred Bauer był wysokim rangą urzędnikiem w nazistowskiej machinie. Od nazwiska Bauera pochodzi nagroda, którą corocznie doceniani są twórcy za innowacyjny wkład w rozwój kina. Laureatami tej nagrody w przyszłości byli m.in.: w 2009 roku Andrzej Wajda za „Tatarak” i w 2017 roku za „Pokot” Agnieszka Holland z Kasią Adamik.

Alfred Bauer miał być wysokim urzędnikiem, pracującym dla machiny propagandowej stworzonej w nazistowskich Niemczech przez Josefa Goebbelsa. „Die Zeit” napisał, że Bauer był zarówno członkiem partii nazistowskiej, jak i członkiem SA, przedwojennego paramilitarnego skrzydła nazistów. Bauer był też jedną z kluczowych postaci Reichsfilmintendanz, organu powołanego przez ministerstwo propagandy w 1942 roku. W jednym z odkrytych dokumentów określa się Bauera, jako „entuzjastycznego członka SA”, którego „postawy polityczne są nienaganne”. Śledztwo dziennikarskiej wykazało, że Bauer szpiegował aktorów, reżyserów i innych członków przemysłu filmowego. Decydował też o tym, kto otrzyma zgodę na realizację filmu, a kto zostanie wysłany na front. Według dziennikarzy, po wojnie Bauer systematycznie niszczył wszystkie ślady swojej nazistowskiej przeszłości.

Alfred Bauer był pierwszym dyrektorem festiwalu w Berlinie i piastował tę funkcję w latach 1951-1976, aż do momentu przejścia na emeryturę. Po wojnie Bauer miał utwierdzać środowisko o tym, że był cichym przeciwnikiem nazistowskiego reżimu. Często też składał fałszywe oświadczenia na temat swojej roli podczas wojny.

Odkrycie faktów na temat Bauera w złym świetle stawia organizatorów festiwalu w Berlinie. W tym roku po raz pierwszy kierują nim nowi dyrektorzy, ale są to ludzie z Włoch i Niderlandów. Nagrodę im. Bauera stworzono w 1986 roku, tuż po jego śmierci.

W oświadczeniu organizatorzy Berlinale napisali: „Interpretacja źródeł sugeruje, że [Bauer] zajmował znaczące pozycje w czasach nazizmu. W świetle tych ustaleń Berlinale zawiesi Nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia im. Alfreda Bauera ze skutkiem natychmiastowym. Cieszymy się z badań i ich publikacji w Die Zeit i skorzystamy z okazji, aby rozpocząć głębsze badania nad historią festiwalu, przy wsparciu ekspertów zewnętrznych”. [źródło The Guardian]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz