Strony

poniedziałek, 11 maja 2020

Dokumenty Pawlikowskiego za darmo w internecie


[FILM] W internecie dostępne są bez opłat filmy dokumentalne wyreżyserowane przez Pawła Pawlikowskiego. I choć były one już prezentowane w telewizji, szansa dotarcia dziś do nich to spora gratka.

W latach dziewięćdziesiątych Pawlikowski podróżował z kamerą po Europie Środkowo-Wschodniej i zrealizował kilka filmów dokumentalnych, które zwróciły na niego uwagę. Pawlikowski wyjechał z Polski w latach swojej młodości, w Anglii odebrał wykształcenie i to przez wiele lat był jego dom. W Londynie i Oxfordzie studiował literaturę i filozofię. Filmami zajął się jako trzydziestolatek, w 1987 roku. Trafił do Community Programme Unit, programu BBC przeznaczonego dla młodych filmowców. Zaczynałem pracę dla telewizji w czasach, kiedy nie była ona tak skomercjalizowana i skupiona na polityce, jak dziś. Mogłem więc podejmować próby i popełniać błędy. Miałem pole do eksperymentów i comiesięczną pensję z BBC – mówił w wywiadzie dla „The Guardian”.

Jak pisze Barbara Hollender w „Rzeczpospolitej”: Kręcąc w 1990 roku Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem, odbył pociągiem tę samą studwudziestopięciokilometrową trasę, w jaką kiedyś wyruszył pięćdziesięciojednoletni intelektualista alkoholik Wieniczka, bohater poetyckiej prozy Jerofiejewa. Za ten film o współczesnej Rosji Pawlikowski dostał Prix Italia i nagrodę Emmy. Następny dokument, „Dostoyevsky’s Travels”, przyniósł mu wyróżnienie w dziedzinie dokumentu Europejskiej Akademii Filmowej. Był to film o prawnuku Fiodora Dostojewskiego, który na początku lat dziewięćdziesiątych został zaproszony do Niemiec przez jedno z towarzystw literackich. Pawlikowski towarzyszył mu podczas spotkań z miłośnikami prozy pradziadka, rozmów o zbrodni, karze i mrokach słowiańskiej duszy, ale i  wtedy gdy Dimitri spełniał swoje marzenie, by za sumę „do 1500 euro” kupić używanego mercedesa. Dokument pokazywał zderzenie Zachodu i Wschodu, przepaść dzielącą ludzi wolnych, ale pretensjonalnych i pustych, od tych wychowanych w zamkniętym świecie komunizmu, a przecież tęskniących za lepszym życiem.  Na początku lat dziewięćdziesiątych Pawlikowski dotarł też na ogarnięte wojną Bałkany. Tam powstał „Serbski epos”. Poruszający wyobraźnię, wieloznaczny, uniwersalny film o narodowej mitomanii, ustnie przekazywanych eposach, o tradycjach czasami niewinnych, a w pewnych kontekstach groźnych. Dziś, w czasach narastającego populizmu ten film ogląda się z przerażeniem.  Do tematu nacjonalizmu Pawlikowski powrócił, realizując w Rosji „Podróże z Żyrinowskim”,  rejestrując na taśmie groteskowe klimaty jak z Gogola. W 1995 roku film dostał bardzo prestiżową brytyjską Nagrodę Griersona.

Tak rozpoczęła się kariera tego wybitnego twórcy, autora „Idy” i „Zimnej wojny”. Na publikację w sieci filmów zdecydował się sam Paweł Pawlikowski.

Dokumentalne filmy Pawła Pawlikowskiego znaleźć można TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz