Strony

środa, 13 maja 2020

Kina plenerowe i ekipy filmowe ruszą od 18 maja


Podjęto kolejne decyzje w sprawie „otwierania gospodarki” naszego kraju. Rusza III etap, a w nim m.in. znaczące decyzje dotyczące pracy na planach filmowych oraz tych związanych z kinami plenerowymi. Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego, kilka dziedzin życia kulturalnego i społecznego zostanie otwartych 18 maja.

Z decyzji rządu na pewno ucieszą się właściciele kin plenerowych i samochodowych, bowiem od 18 maja i oni będą mogli wznowić swoją działalność. Tego dnia wznowione zostaną też nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, będzie tam można przeprowadzać próby i ćwiczenia, jest też zgoda na przeprowadzanie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych. Przede wszystkim jednak na plany filmowe będą mogli powrócić polscy twórcy.

Jak informuje MKiDN: "Kina samochodowe i plenerowe mogą prowadzić działalność przy zachowaniu dystansu społecznego. Widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie, pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii, o ile będą dozwolone, mogą być dostarczane do pojazdu wyłącznie przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów, którzy równocześnie powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem. W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczalne mogą być tylko samochody osobowe".

O planach filmowych przeczytać można: "Na wznawiających działalność planach filmowych zalecane jest m.in. by wszyscy członkowie ekipy pracowali w maseczkach, o ile nie uniemożliwia im to skutecznego wykonywania ich zadań i obowiązków. Wyjątki obejmują aktorów ze względu na charakteryzację i fryzury - w tym wypadku zalecane jest zachowanie przez nich dystansu wobec innych członków ekipy filmowej. Rekomenduje się też maksymalne ograniczenie liczby osób na planie w zależności od charakteru realizowanego dnia zdjęciowego i rozmieszczanie ekipy w taki sposób, żeby nie tworzyć większych skupisk, m.in. poprzez wydzielenie stref poruszania się po planie".

Gildia Producentów Polski napisała na swojej stronie: W imieniu członków stowarzyszenia Polska Gildia Producentów informujemy, że sprawy bezpiecznego powrotu na plan filmowy są dla nas bardzo ważne i kluczowe przy podejmowaniu decyzji dotyczących bieżących produkcji. Reprezentanci #PGP w tym m.in. Łukasz Dzięcioł, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Mariusz Włodarski we współpracy z przedstawicielami m.in. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych - KIPA i PAF (Andrzej Besztak, Tomasz Morawski, Dariusz Jabłoński) włączyli się w prace grupy roboczej powołanej i koordynowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w osobie Anny Dziedzic, którego celem było wypracowanie dokumentu przedstawiającego zasady bezpieczeństwa na planie filmowym w sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19. Dokument przedstawiający zasady bezpieczeństwa został przygotowany i za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia wysłany do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie sprawy w inspektoracie i możliwość udostępnienia zaakceptowanych wytycznych w najbliższym czasie. Jak należy się domyślić, dokument taki zyskał przychylność odpowiednich instancji i podobnie, jak to ma miejsce w innych częściach Europy, będzie można w Polsce wznowić produkcję filmową.

W III etapie "odmrażania gospodarki" dojdzie do znaczących zmian w naszym życiu. Uruchomione zostaną lokale gastronomiczne, będą mogły odbywać się też wydarzenia sportowe dla maksymalnie 50 osób, do pracy powrócą fryzjerzy i kosmetyczki... Pamiętajmy, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

"W  celu  właściwego przygotowania przewidzianego w IV etapie powrotu do publicznych form kultury i rozrywki, konieczne jest też podjęcie działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, m.in. odbywanie prób i ćwiczeń bez publiczności, a także dokonywanie nagrań fonograficznych i audiowizualnych. Obecne złagodzenie ograniczeń umożliwi organizację prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych.  Próby, lekcje i ćwiczenia będą mogły prowadzić - oprócz instytucji kultury - także zespoły, orkiestry i grupy artystyczne zorganizowane w formule NGO, często działające w domach i ośrodkach kultury.  Będzie też możliwość dokonywania nagrań  fonograficznych  i audiowizualnych, dzięki czemu wiele zespołów artystycznych będzie mogło powrócić do działań zapewniających im dodatkowy dochód,  jak również realizacji zaplanowanych już projektów" - pisze MKiDN.

Szacuje się, że IV etap otwarcia gospodarki mógłby zacząć się około 1 czerwca, czyli dwa tygodnie po starcie etapu III. W IV etapie znajduje się m.in. zapis o otwarciu kin. Na razie jednak są to tylko spekulacje, a uruchomienie kolejnego elementu "otwierania gospodarki" uzależniony jest od przebiegu pandemii koronawirusa w naszym kraju. Wygląda na to, że dramatyczna sytuacja dotyczy  dziś głównie Śląska.

Szczegółowe wytyczne uwzględniające specyfikę poszczególnych typów instytucji zostaną opublikowane na stronie kultura.gov.pl.

Informacja aktualizowana



1 komentarz: