Strony

piątek, 3 lipca 2020

Cannes 2020. Kolejny polski film w oficjalnej selekcji


Organizatorzy festiwalu w Cannes ogłosili listę filmów, które zakwalifikowały się do sekcji Cinefondation w 2020 roku. Jest to element programu dedykowany produkcjom ze szkół filmowych całego świata. Mamy w tym roku polskiego przedstawiciela w tej sekcji, krótką animację zatytułowaną "Ja i moja gruba dupa".

W sekcji Cinefondation znalazł się film animowany „Ja i moja gruba dupa” ze Szkoły Filmowej w Łodzi, którego reżyserką jest pochodząca z Ukrainy Yelyzaveta Pysmak. Twórczyni ta studiuje w Łodzi na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne.

Opis filmu: Pewnego poranka dziewczyna próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że się na niej nie zapinają. Dziewczyna jest w szoku, w lustrze widzi swoje odbicie jako ogromną grubą świnię. Decyduje natychmiast poddać się srogiej diecie. Żadnych cukierków, coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, jednak razem z tłuszczem wychodzi z niej cała radość życia. Jednak ona, będąc już niezdrowo wychudzona, ciągle nie hamuje się. Dziewczyna przypomina teraz zombie, który, nie wiedząc co robi, wlecze się w nocy do lodówki prześladującej ją w snach. Podczas jednego z uwodzeń lodówkowych dziewczynie zjawia się Anioł Królestwa Zachódodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię. Co to za ceremonia? Czy Chude Dupy są tak niewinnie słodkimi stworzeniami jak się wydają? Jakiemu Bóstwu kłaniają się? Czy da się wrócić z Królestwa Zachódodupia jeżeli coś pójdzie nie tak? [na podstawie polishshorts.pl]

Sekcja Cinefondation od 1998 roku prezentuje filmy krótkometrażowe ze szkół filmowych na całym świecie. Bardzo często udział w tej sekcji mają produkcje z polskich szkół filmowych. Dzięki tym pokazom narodziło się całe pokolenie utalentowanych twórców filmowych, a podczas Cinefondation swoje krótkie szkolne dokonania prezentowali m.in.: Emmanuelle Bercot, Deniz Gamze Ergüven, Léa Mysius, Kornél Mundruczó, Claire Burger, Cãtãlin Mitulescu, Jessica Hausner, Corneliu Porumboiu, Annie Silverstein, Asif Kapadia, Pippa Bianco, Dani Rosenberg, Alice Furtado, Anna Cazenave Cambet, Etienne Kallos.

W tym roku komisja selekcyjna wybrała 17 filmów (13 fabuł i 4 animacje) spośród 1952 zgłoszeń. Stworzone one zostały przez jedenastu mężczyzn i osiem kobiet. Reprezentowane kraje to Izrael, Wielka Brytania, Argentyna, Węgry, Rumunia, Indie, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Francja, Polska, Portugalia, Niemcy a także Słowenia, której film został wybrany po raz pierwszy w historii.

Pokazy filmów w tym konkursie i ocena przez jury nastąpi jesienią tego roku i będzie miała miejsce w Cannes. Data tego wydarzenia nie została jeszcze podana.

Oto pełna lista filmów zakwalifikowanych do sekcji Cinefondation 2020 (wersja angielska):


Shaylee ATARY 
NEURIM
The Steve Tisch School of Film & Television, Tel Aviv University
Israël
30’

Toby AUBERG
PILE     
Royal College of Art
Royaume-Uni
4'

Santiago BARZI
MURALLA CHINA          
Universidad del Cine
Argentine
17'

Márk BELEZNAI
AGAPÉ
Budapest Metropolitan University
Hongrie
16'

Lucia CHICOS
CONTRAINDICATII        
UNATC "I. L. CARAGIALE"
Roumanie
19'

Tzor EDERY & Tom PREZMAN
TAMOU            
Bezalel Academy of Arts and Design
Israël
10'

Ashmita GUHA NEOGI
CATDOG           
Film and Television Institute of India
Inde
21'

Sarah IMSAND 
LE CHANT DE L'OISEAU
HEAD Genève
Suisse
19'

Matjaž JAMNIK
NIHČE NI REKEL, DA TE MORAM IMETI RAD     
UL AGRFT
Slovénie
18'

KEFF
TAIPEI SUICIDE STORY 
NYU Tisch School of the Arts
États-Unis
45'

KIM Min-Ju
SEONGINSIK
Soongsil University
Corée du Sud
22'

Timothée MAUBREY
CARCASSE        
La Fémis
France
33'

Yelyzaveta PYSMAK
JA I MOJA GRUBA DUPA           
The Polish National Film School in Lodz
Pologne
10'

Afonso & Bernardo RAPAZOTE
CORTE 
Escola Superior de Teatro e Cinema
Portugal
28'

Elsa ROSENGREN
I WANT TO RETURN RETURN RETURN  
DFFB
Allemagne
32'

Mitchelle TAMARIZ
EN AVANT        
La Poudrière
France
4'

ZHANG Linhan
DOU ZEOI GU SI            
NYU Tisch School of the Arts
États-Unis
14'

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz