Strony

środa, 23 września 2020

„Magnezja” w Konkursie Międzynarodowym WFF

„Magnezja” w reżyserii Maćka Bochniaka jako jedyny polski film znalazła się w Konkursie Głównym Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nowe dzieło producentów „Bożego Ciała” i twórców „Disco polo” będzie konkurować o Warsaw Grand Prix z takimi tytułami jak: „Coj”, „Człowiek z zajęczymi uszami”, „Do szaleństwa”, „Droneman”, „Duże chłopaki nie płaczą”, „Gorące źródła” czy „Lis w norze”.

Jak pisze dystrybutor:

Oryginalna, barwna i przesiąknięta szalonym humorem historia ukazuje okres XX-lecia międzywojennego w zupełnie nowej, świeżej perspektywie. Nie zabraknie strzelanin, zwrotów akcji i spektakularnych metamorfoz aktorskich. Już dziś premierowo prezentujemy pierwszy plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, a na nim Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w roli nierozłącznych braci Hudini. To ich intryga napędzi akcję „Magnezji”, która zabierze widza w zupełnie nieoczekiwaną podróż przez dzikie pogranicze polsko-sowieckie.

Warszawski Festiwal Filmowy od 36 lat przyciąga do stolicy twórców z całego świata. Wyjątkowe na skalę naszego kraju wydarzenie jest akredytowane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary czy Tokio i jest jedną z najważniejszych imprez branżowych w Europie Wschodniej.

O filmie:

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

„Magnezja” to projekt, który zgromadził imponujący zestaw artystów po obu stronach kamery. Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany dokumentalista, Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski, laureat nagród m.in. za „Najlepszego” i „Miasto 44”. Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dorota Roqueplo, której prace można podziwiać m.in. w „Mieście 44” czy „Hiszpance”. Niezwykła charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego, który pracował przy polskich i międzynarodowych produkcjach takich jak „Katyń”, „Biała wstążka”, „Pachnidło” czy „Zimna wojna” oraz Agnieszki Hodowanej odpowiedzialnej za charakteryzację m.in. w „Człowieku z magicznym pudełkiem”, „Demonie” i „Miłości”. Montażystą filmu będzie jest współpracownik Małgorzaty Szumowskiej,  Jacek Drosio, zaś muzykę skomponował laureat  Oscara za „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek.

„Magnezja” to przede wszystkim niezwykły świat, oparty o to, co znamy z zapisów historycznych o dzikim pograniczu polsko-sowieckim z czasów międzywojnia, połączony z autorską wersją westernu, a w zasadzie easternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru. Mam nadzieję, że naszym filmem uda nam się stworzyć polski mit o romantycznych gangsterach i fascynujących czasach, w których żyli.

Data polskiej premiery filmu nie jest obecnie podawana w oficjalnych informacjach. Ostatnia data mówiła o premierze zaplanowanej na 20 listopada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz