Strony

czwartek, 3 września 2020

„Maryjki” bezkonkurencyjne na Fantasia Film Festival


„Maryjki” w reżyserii Darii Woszek zdominowały tegoroczną odsłonę konkursu Cheval Noir na Fantasia International Film Festival. Polska produkcja zdobyła trzy główne nagrody podczas tego cenionego kanadyjskiego wydarzenia filmowego.

Film miał mieć swoją światową premierę na festiwalu SXSW w Austin, ale Covid-19 pokrzyżował te plany. „Maryjki” trafiły więc na Fantasia International Film Festival, gdzie przyjęte zostały bardzo gorąco i gdzie zdominowały sekcję konkursową Cheval Noir. W Kanadzie „Maryjki” otrzymały nagrodę dla najlepszego filmu, Daria Woszek uznana została za najlepszą reżyserkę, a Grażyna Misiorowska za najlepszą aktorkę. Jury ogłaszające werdykt w internecie nie kryło uznania dla polskiego filmu, ale nad rolą polskiej aktorki rozpływało się w zachwycie.

Cały werdykt jury Fantasia International Film Festival znaleźć można tutaj. W internecie dostępnych jest też wiele bardzo pochlebnych recenzji na temat „Maryjek”, na przykład ze Screen International.

Bohaterka filmu to 50-letnia Maria, która spędza czas głównie w swoim mieszkaniu, pełnym podniszczonych figur Maryjek, paląc papierosy, popijając martini, czytając harlequiny i biorąc długie kąpiele przy świecach. Pozostałą część każdego dnia kobieta spędza w osiedlowym supermarkecie, gdzie pracuje. Rutynę dnia przerywają od czasu do czasu niezapowiedziane odwiedziny jej siostrzenicy, Heleny, która wpada do Marii, kiedy świat ją zmęczy i porani. Tak razem chowają się przed światem z Maryjkami. Ta monotonia kończy się, gdy Maria rozpoczyna hormonalną terapię zastępczą, która ma na nią i jej otoczenie zaskakujący, burzliwy i nieco zabawny wpływ. Bohaterka zaczyna odczuwać dawno zapomniane seksualne i zmysłowe potrzeby. W filmie główne role grają: Grażyna Misiorowska, Janusz Chabior, Barbara Kurzaj, Helena Sujecka.

„Maryjki” są dla mnie opowieścią o znajdowaniu siebie, wyjściem poza archetypy kulturowe, społeczne, biologiczne - gombrowiczowską ucieczką od formy. Film opowiada o eksperymentowaniu w celu znalezienia własnego stylu życia. Chodzi o walkę o to, aby nadać swojemu życiu pożądany kształt. Film odzwierciedla ten temat na każdym poziomie. Wykorzystaliśmy wszystkie formalne elementy, którymi dysponujemy, próbując opisać płynną i wielowymiarową naturę kobiecości – pisała jakiś czas temu Daria Woszek.

„Maryjki” swoją polską premierę będą miały na rozpoczynającym się niedługo festiwalu Off Camera w Krakowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz