Strony

wtorek, 29 września 2020

„Zwyczajny kraj” na festiwalu IDFA

Znane są już pierwsze tytuły tegorocznego festiwalu IDFA. W tegorocznym programie prestiżowej sekcji Best of Fests nie zabraknie też polskiej produkcji. Pokazany zostanie tam film Tomasza Wolskiego zatytułowany „Zwyczajny kraj”.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 18-29 listopada.

Do sekcji Best of Fests co roku zapraszane są najlepsze filmy ostatniego sezonu. Jednym z 30 takich głośnych i nagradzanych tytułów jest polski „Zwyczajny kraj” w reżyserii Tomasza Wolskiego. Poniżej opis, tego nagradzanego na Vision du Reel i Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu:

Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, ulicy, sklepach. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych zarejestrowali nielegalną rozlewnie paliwa. Innym razem uchwycili nieudane wodowanie statku MIR (przyjaźń po rosyjsku) lub Fidela Castro grającego w koszykówkę z krakowską drużyną. Nagrali spotkanie kochanków w hotelu oraz spotkanie redakcyjne w polskiej telewizji, gdzie dziennikarze rozmawiali o propagandzie. Czasami oficerowie rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. Kiedy indziej próbowali wyciągnąć szczegółowe informacje o jej codziennych wydatkach, włączając rodzaj mięsa i ilość masła. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne mężczyzny z kolegą w Oslo, u którego zamówił maść hemoroidy, której w kraju nie było można kupić. Filmowali zamieszki, podczas których ludzie rzucali w nich koszami na śmiecie. Nagrali też własne, dramatyczne rozmowy podczas oblężenia komisariatu milicji, który strajkujący podpalili. Uwięzieni prosili o pomoc, które nie mogła nadejść.

Wśród innych tytułów zakwalifikowanych do tej sekcji znalazły się filmy, które polscy widzowie mieli już okazję obejrzeć na Krakowskim Festiwalu Filmowym czy Docs Against Gravity i  są to m.in.: „Witamy w Czeczeni”, „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, „Czerwony nos, puste kieszenie” i „Acasa, My Home”. Wszystkie tytuły zakwalifikowane do sekcji można znaleźć tutaj. [źródło polishdocs.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz