Strony

poniedziałek, 19 października 2020

Dwa polskie filmy w programie festiwalu w Tallinnie

Polska koprodukcja „Parkiet” Aleksandra Mindadze znalazła się w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinnie. Z kolei współfinansowany przez PISF obraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka zakwalifikował się do konkursu debiutów estońskiej imprezy. W obu filmach występuje Agata Kulesza.

Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF) ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przyjął w tym roku formułę hybrydową: pokazy dla publiczności odbędą się w kinie, natomiast dla akredytowanych gości oraz prasy na platformie online. 24. edycję imprezy zaplanowano w dniach 13-29 listopada br.

Wśród ośmiu ogłoszonych tytułów jest polska koprodukcja „Parkiet” rosyjskiego reżysera Alensadra Mindadze, w której w rolach głównych występują Agata Kulesza i Andrzej Chyra. To historia trójki tancerzy tanga, którzy spotykają się po wielu latach od rozstania. Bohaterowie wykorzystują tę okazję, aby wykonać po raz ostatni swój popisowy spektakl sprzed lat, a przy okazji wskrzesić na jeden wieczór łączące ich kiedyś uczucia. Dawne namiętności oraz urazy odżywają na nowo. Wspólne tango jest dla nich ostatnią szansą na rozliczenie przeszłości.

Wśród 18 produkcji w konkursie debiutów znalazł się film Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. To poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. Młody mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Ta poruszająca fabularna opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie, pełna jest napięcia i mocnych, wyrazistych postaci. W obsadzie znaleźli się m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki, a rolę Tomasza Komendy zagrał Piotr Trojan.

Twórcy filmu pokazują nieznane wątki i rzucają nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy. Podejmują też próbę znalezienia odpowiedzi na aktualne do dziś pytania: jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny. [źródło www.pisf.pl]

Więcej o festiwalu na stronie poff.ee/en/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz