Strony

wtorek, 6 października 2020

Mark Cousins z nagrodą EFA za „Kobiety za kamerą”

 


Europejska Akademia Filmowa (EFA) ustanowiła nową nagrodę, którą doceniony zostanie twórca/twórczyni za "innowacyjne opowiadanie". W tym roku otrzyma ją Mark Cousins, ceniony dokumentalista i filmoznawca, za swój 14-godzinny dokument poświęcony pracy kobiet w filmie, a zatytułowany „Kobiety za kamerą” (Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema). 

„Tą nagrodą Europejska Akademia Filmowa pragnie oddać hołd przełomowemu dokumentowi wyprodukowanemu przez Hopscotch Films, 14-godzinnej odysei opowiadającej historie niesamowitych, ale często pomijanych autorek kina” - napisano w komunikacie EFA.

Europejska Akademia Filmowa wprowadza nową kategorię, aby odzwierciedlić zmiany w krajobrazie kinowym i uczcić wielkie innowacyjne osiągnięcia w europejskim opowiadaniu historii. „Kulturowa narracja o historii kina była w dużej mierze postrzegana z męskiej perspektywy, odkąd filmy zaczęły powstawała ponad sto lat temu” - mówi prezes EFA Mike Downey. „Od dawna oczekiwane przywrócenie równowagi jest samo w sobie inspirującą i rewizjonistyczną historią kina, która stawia reżyserki z powrotem na swoim miejscu - w epicentrum historii filmu. A przecież to o wiele więcej: to alternatywna szkoła filmowa, która przez pryzmat kobiecego spojrzenia uczy nas tematów i technik filmowych, ale na przykładzie filmowców wykorzystuje wyłącznie kobiety” - dodano.

Wybitny filmoznawca Mark Cousins w swoim 14-godzinnym filmie dokumentalnym przedstawił historię kina – nieznaną opowieść o wpływie kobiet na rozwój X muzy. Maya Deren, Agnès Varda, Jane Campion, Sally Potter, Lynne Ramsay. To zaledwie kilka z blisko dwustu bohaterek dokumentalnej serii, której ambicją jest napisanie na nowo historii kina, opowiedzenie o tym, jak na przestrzeni dekad kolejne reżyserki wpływały na rozwój języka filmowego.

Do swojego przedsięwzięcia Mark Cousins, którego polscy widzowie mogą kojarzyć jako autora „Odysei filmowej”, wykorzystał tysiące fragmentów filmowych z trzynastu dekad historii kina i z sześciu kontynentów. Film „Kobiety za kamerą” można było obejrzeć m.in. w AleKino+, ale znaleźć można go też na płatnych platformach VOD. Zainteresowanych odsyłam TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz