Strony

środa, 25 listopada 2020

„Gambit królowej” hitem. Szachy na święta

Według Netfliksa oglądalność miniserialu „Gambit królowej” pobiła rekordowe osiągnięcia. Informacja cieszy tym bardziej, że jedną z ról w tej produkcji gra Marcin Dorociński. Rośnie też sprzedaż zestawów szachowych! Szukacie prezentu na święta dla najbliższych?

Według informacji podanych przez Netflix, w ciągu pierwszych 28 dni wyświetlania „Gambit królowej” obejrzany został w 62 mln gospodarstw domowych na świecie. Tym samym zyskał miano najpopularniejszego limitowanego serialu w historii platformy. Netflix podał także, że "Gambit królowej" znalazł się w TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji w serwisie w 92 krajach, z czego w 63 był liderem, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Izraelu, Polsce, RPA i Rosji.

„Gambit królowej” powstał na podstawie książki Waltera Tevisa, która wydana została 37 lat temu i podobno chciał ją przenieść na ekran Heath Ledger, dla którego byłby to debiut reżyserski. Reżyserem i autorem scenariusza miniserialowej produkcji jest dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank. To on napisał „Co z oczu, to z serca” oraz „Logan: Wolverine”. Główną rolę zagrała zjawiskowa Anya Taylor-Joy, a w obsadzie znaleźli się także m.in. Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling, Bill Camp oraz Marcin Dorociński.

"Młoda Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów" – przeczytać można w oficjalnym opisie produkcji.

Popularność miniserialu „Gambit królowej” doprowadziła do ogromnego wzrostu sprzedaży zestawów i plansz szachowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz