Strony

poniedziałek, 30 listopada 2020

„Geniusze” z nagrodą w USA

Podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fort Lauderdale film „Geniusze” otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego. Dzięki hybrydowej formie imprezy opowieść o życiu Stanisława Ulama widzowie mogli oglądać zarówno w kinie, jak i w czasie seansów on-line.

Po światowej premierze, która odbyła się w styczniu tego roku na Festiwalu w Palm Springs (USA), biograficzny film o życiu polskiego matematyka Stanisława Ulama kontynuuje swoją drogę festiwalową - film otwierał między innymi International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei, a ostatnio prezentowany był online w ramach festiwalu AMPLIFY! na terenie Wielkiej Brytanii. Kolejnym przystankiem jest festiwal filmowy w Cottbus, który odbędzie się w grudniu w formie cyfrowej. Polska premiera „GENIUSZY” planowana jest na 2021 rok, po ponownym otwarciu kin.

Trzeba podkreślić, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na losy filmu. Festiwalowym pokazom towarzyszy zainteresowanie międzynarodowych dystrybutorów - już wkrótce film trafi między innymi do widzów Ameryki Północnej (dystrybutor Samuel Goldwyn Films), Francji, oraz Chin i Rosji. Agentem sprzedaży międzynarodowej jest firma Indie Sales. Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego. Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein, a główną rolę gra polski aktor Philippe Tłokiński, któremu partneruje Fabian Kocięcki, jako Johnny von Neumann.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz