Strony

środa, 4 listopada 2020

Kina w Polsce zamknięte do 29 listopada

W związku z rosnącą liczbą zachorowań i zgonów w wyniku Covid-19 polski rząd wprowadził kolejne i bardzo restrykcyjne rozporządzenia. Do 29 listopada zamknięte zostaną placówki kulturalne, w tym kina i teatry.

„Teatry kina, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne, będą zamknięte. Chcemy zmniejszyć mobilność społeczną, bo to jedyna możliwość, by zrealizować strategię walki z pandemię. Hotele będą dostępne tylko dla gości w podróży służbowej” – powiedział premier Polski. Zamknięte zostaną też galerie handlowe, z wyłączeniem sklepów spożywczych, drogerii, aptek. W proces nauki zdalnej wejdą też uczniowie klas 1-3.

Jeśli plan rządu w walce z Covid-19 nie wypali, planowane jest wprowadzenie kwarantanny narodowej, co oznacza całkowite gospodarcze zamknięcie kraju i pozostawanie w domach. Ten etap zostanie wprowadzony, jeśli poziom zachorowań osiągnie 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Prognozuje się, że jeśli obostrzenia nie przyniosą rezultatu, taki poziom zachorowań może być osiągnięty w terminie 7-10 dni.

 

KOMUNIKAT RZĄDU: Nowe kroki w walce z koronawirusem – ostatni etap przed narodową kwarantanną

Wprowadzamy kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszamy także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczamy także działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki.

Ostatni etap przed narodową kwarantanną

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań.

Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków.

Wysoka liczba zakażeń

Dane wskazują, że w ostatnim czasie mobilność społeczna ponownie znacznie wzrosła. W trosce o nasze bezpieczeństwo i życie naszych bliskich musimy ograniczyć kontakty społeczne oraz przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z Radą Medyczną kierowaną przez profesora Andrzeja Horbana złożoną z ekspertów (epidemiologów, wirusologów, specjalistów od zdrowia publicznego), która jednoznacznie wskazuje na zagrożenia związane ze zwiększoną liczbą zachorowań. Wymiana doświadczeń i opinii epidemiologów, najnowsza wiedza na temat koronawirusa pozwala nam podejmować odpowiedzialne i niezbędne decyzje.

Zmniejszamy ryzyko kolejnych zachorowań

Prognozy pokazują, że brak nowych zasad i środków bezpieczeństwa niesie ze sobą ryzyko wysokiego wzrostu zachorowań i śmierci dodatkowych tysięcy osób. Musimy zareagować teraz, by uniknąć sytuacji kryzysowej. Nie chcemy realizacji prognoz, które przewidują, że brak dodatkowej reakcji to przyrost o 600 tys. więcej nowych chorych do końca stycznia. Nowe zasady i środki bezpieczeństwa są konieczne.

Najważniejsze zmiany

Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;

Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada; 

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada; 

Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;

Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;

Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada

Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada 

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużamy do 29 listopada:

od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna

w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich

zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni

wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

zawieszenie działania sanatoriów

zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos

ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób

zakaz organizowania spotkań i imprez

ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz