Strony

czwartek, 8 kwietnia 2021

Włochy znoszą rządową cenzurę filmów

Włochy oficjalnie zniosły cenzurę filmową, likwidując ustawodawstwo rządowe, które obowiązywało od 1913 roku. Wspomniane zasady rządowe pozwoliły cenzurować sceny i zakazywać prezentowania filmów, w tym „Salo, czyli 120 dni Sodomy” Piera Paolo Pasoliniego i „Ostatnie tango w Paryżu” Bernardo Bertolucciego.

Minister kultury Dario Franceschini ogłosił nowy dekret kończący uprawnienia rządu do cenzurowania filmów i znoszący „system kontroli i interwencji, który wciąż pozwalał włoskiemu państwu interweniować w sprawie wolności artystów”.

Zgodnie z nowym dekretem dystrybutorzy filmów będą samodzielnie klasyfikować własne filmy na podstawie istniejących przedziałów wiekowych widowni, takich jak „powyżej 14 lat” (lub powyżej 12 lat, jeśli towarzyszy im osoba dorosła) i „powyżej 18 lat” (lub 16+ w towarzystwie dorosły).

Następnie nowa komisja składająca się z osób z branży filmowej, a także ekspertów w dziedzinie edukacji i obrońców praw zwierząt dokona przeglądu klasyfikacji filmu. To skutecznie pozwoli branży filmowej na samoregulację własnych ocen.

We Włoszech od jakiegoś czasu de facto nie praktykuje się cenzury. Mimo to ta akcja jest postrzegana jako symboliczna i wpłynie na ponad 700 filmów z całego świata, które zostały lokalnie zakazane z powodów religijnych, moralnych i politycznych od 1944 roku.

Liczby są przerażające. Od 1944 roku we Włoszech zakazano prezentacji 274 włoskich filmów, 130 filmów amerykańskich i 321 filmów z innych krajów. W mniejszym wymiarze cenzurze poddano 10 tysięcy filmów, z których usunięto fragmenty.

Ostatni poważny przypadek włoskiej cenzury miał miejsce w 1998 roku wraz z groteskową komedią „Toto Who Lived Twice” sycylijskiego duetu Daniele Ciprì i Franco Maresco, która wywołała gniew tradycyjnych włoskich katolików z powodu zoofilii, gwałtu, sodomii i odniesień religijnych. Ten finansowany przez rząd film, zakazany kilka dni po premierze, wywołał ostrą debatę, która z kolei utorowała drogę dekretowi, który ostatecznie zniósł cenzurę filmową we Włoszech. [źródło Variety.com]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz