Strony

środa, 16 marca 2022

Najlepsi polscy reżyserzy 2020/2021

Gildia Reżyserów Polskich opublikowała listę filmów nominowanych w 6. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze. Znamy także  skład jury, które tym razem oceni filmy z roku 2020 i 2021.

Wyróżnionych zostało ośmiu twórców (kolejność alfabetyczna):

 

Konrad Aksinowicz za “Powrót do tamtych dni”

Łukasz Grzegorzek za “Moje wspaniałe życie”

Magnus von Horn za “Sweat”

Tadeusz Łysiak za film “Sukienka”

Jan P. Matuszyński za “Żeby nie było śladów”

Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt za “Wszystkie nasze strachy”

Filip Jan Rymsza za “Mosquito State”

Iwona Siekierzyńska za film “Amatorzy”

 

Zgodnie z regulaminem Nagrody, kandydatów do niej zgłaszają członkowie Związku Zawodowego Reżyserów Polskich – Gildii Reżyserów Polskich, a nominację może otrzymać  filmy są produkcjami polskimi lub  powstały w koprodukcji polskiej i miały premierę  kinową, telewizyjna lub festiwalową między 1 stycznia a 31 grudnia w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, ze szczególnym zwróceniem uwagi na film pełnometrażowy fabularny. Jednak w obecnej, 6. edycji nagrody, ze względu na długotrwałe zamknięcie kin w okresie pandemii,  pod uwagę były brane filmy z lat 2020 i 2021.

Gildia Reżyserów Polskich przyznaje swoją nagrodę od 2015 roku. Jak głosi preambułą Nagrody: „Zawód reżysera zawsze wymaga obrania pewnej strategii. Można iść z prądem, hołdując kinu rozumianemu głównie jako rozrywka, można też wybrać trudniejszą drogę, drogę kina autorskiego. Patron naszej Nagrody, Krzysztof Krauze, opowiedział się za tym drugim i to w sposób, który może dawać siłę w podejmowaniu podobnych decyzji nam wszystkim. Co wyróżniało jego twórczość? Można to ująć trzema słowami: nonkonformizm, wrażliwość społeczna i kunszt artystyczny. Chcielibyśmy by nasza nagroda była nagrodą za nonkonformizm. Co on dla nas oznacza? Na pewno łączy się z takimi pojęciami, jak wewnętrzna wolność, niezależność, odwaga cywilna. Jakie cechy trzeba spełniać, żeby zasłużyć na miano nonkonformisty? Na pewno trzeba mieć silne przekonanie do swoich odczuć i poglądów i wynikającej z nich konsekwentnej postawy wobec świata. To umiejętność płynięcia pod prąd, odwaga stawania w obronie swoich przekonań, czasem wbrew opinii większości, wbrew opinii własnego środowiska. To jest chęć bronienia słabszych wobec silniejszych, mniejszości wobec większości. To jest bezkompromisowość, wyeliminowanie ze swego działania prostej kalkulacji czy to mi się opłaci.”

W tegorocznym składzie jurorskim zasiądzie pięcioro reżyserów: Piotr Subbotko (laureat nagrody im. Krzysztofa Krauze za rok 2019 za film “Dziura w głowie”), Joanna Krauze de Lendorff (stała członkini jury), Olga Chajdas (nominowana do Nagrody za film “Nina”, 2018), Małgorzata Imielska  i Borys Lankosz (nominowany do Nagrody za film “Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, 2019).

Listę trojga finalistów ogłoszona zostanie na początku kwietnia, zaś Laureata nagrody poznamy podczas uroczystej gali 9 kwietnia 2022 roku w Warszawie. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz