Strony

niedziela, 10 kwietnia 2022

Nagroda im. K. Krauze dla Iwony Siekierzyńskiej

Laureatką nagrody im. Krzysztofa Krauze za lata 2020-21 została Iwona Siekierzyńska za film „Amatorzy”.

„Za bycie wierną sobie, bo ta opowieść to spełnienie Twojego pragnienia, byśmy usłyszeli tych, którym tak często tego głosu się po prostu nie daje, za czułość wobec swoich bohaterów, za pokazanie nam ich świata. Nagroda im. Krzysztofa Krauze przyznawana przez Gildię Reżyserów, to nagroda dla twórcy, który ma w sobie zdolność płynięcia pod prąd, wewnętrzną wolność  i odwagę cywilną. To wszystko wszystko odnajdujemy w najnowszym filmie Iwony Siekierzyńskiej Amatorzy.” – czytamy w laudacji dla laureatki wygłoszonej przez członków tegorocznej kapituły Nagrody.

Bohaterami filmu Iwony Siekierzyńskiej jest grupa teatralna Biuro Rzeczy Osobistych, złożona z aktorów dotkniętych niepełnosprawnościami umysłowymi, prowadzona przez Krzyśka (Wojciech Solarz). Jej członków poznajemy w momencie triumfu – właśnie wygrali konkurs amatorskich zespołów teatralnych, w którym główną nagrodą była możliwość występu na deskach jednego z profesjonalnych teatrów w Gdyni. BRO jest gotowe do wystawienia „Greka Zorby”, gdy okazuje się, że zgodnie z regulaminem nagrody, upragniony profesjonalny występ odbędzie w ramach Tygodnia Szekspirowskiego i musi być adaptacją jednej ze sztuk słynnego angielskiego dramaturga. Kompletnie nie rozumiejący metody pracy z niepełnosprawnymi dyrektor teatru (Mariusz Bonaszewski) próbuje włączyć w prace Biura Rzeczy Osobistych swoich profesjonalnych aktorów (Małgorzata Zajączkowska i Krzysztof Kowalewski) oraz celebrytkę Wiktorię (Roma Gąsiorowska).

Grupa aktorów niepełnosprawnych Biuro Rzeczy Osobistych istnieje naprawdę i od 1998 roku działa w Gdyni. Siekierzyńska zrobiła o nich przejmujący film dokumentalny „Obcey” (2005). Już wtedy reżyserka zapowiadała, że marzy się jej fabuła opowiadająca losy aktorów z BRO.

„Amatorzy” zostali docenieni na wielu festiwalach. Koszaliński „Młodzi i Film” przyznał Siekierzyńskiej nagrodę za scenariusz. Na festiwalu wyróżniono też cały zespół aktorski z BRO: Marzenę Gajewską, Renatę Klinkosz, Oliwię Cubalę, Adama Siekierzyńskiego, Tomasza Macniaka, Marcina Wentę, Annę Kujawską i Ariela Wojtanika. Krakowska OFF Camera przyznała „Amatorom” główną nagrodę w Konkursie Polskim. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało: To niezmiernie pozytywny portret zazwyczaj niewidocznej społeczności, ukazany z godną podziwu świeżością i odwagą. Jury zaciekawiła szczerość i hybrydowa natura tego  pełnego radości i miłości filmu.

„Amatorzy” są także nominowani do Orłów Polskich Nagród Filmowych w kategoriach Drugoplanowa Rola Kobieca (Anna Dymna) i Odkrycie Roku (Iwona Siekierzyńska).

„Amatorzy” to dla reżyserki pełnometrażowym debiutem kinowy, ale jej wcześniejsze filmy odnosiły spore sukcesy. Krótkometrażowa „Pańcia”, zrealizowana pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego w Łódzkiej Szkole Filmowej otrzymała nominację do studenckiego Oscara. Szkolny film to poruszająca opowieść o trzynastoletniej “Pańci” właśnie. Któregoś dnia dziewczyna wraca ze spaceru z psem, który wpada do mieszkania, gdzie ksiądz odprawia namaszczenie chorych. Jedna chwila wystarcza, by zakochała się w duchownym.

„Moje pieczone kurczaki”, zrealizowanym w ramach projektu „Pokolenie 2000”. Magda (Agata Kulesza) wraca wraz z mężem i synkiem do kraju po pięcioletnim pobycie w Kanadzie. Rodzina musi na nowo ułożyć sobie życie. Młoda kobieta czuje, że coś ważnego wymyka jej się z rąk. Nie jest pewna, czy kocha Wojtka tak samo mocno jak kiedyś. Ba, ma wątpliwości, czy w ogóle go kocha. Nie wie do końca, czym sama chciałaby się zająć. Zapisuje się na zajęcia z filmowego reportażu, bo – jak sama mówi – chciałaby nawiązać dialog. Nie, nie jak wszystkim się wydaje z potencjalnym widzem swych filmów, a przynajmniej nie tylko, ale z samą sobą. Zaczyna kręcić sceny z codzienności, centralną ich postacią czyniąc Wojtka. Ten zaś, nie mogąc znaleźć pracy, otworzył właśnie budkę z kurczakami z rożna. Interes idzie nie najgorzej, ale mężczyzna ma poczucie, że jest śmieszny. Gdy Magda odkrywa, że nagrywane przez nią  materiały do końca rozwalają ich związek, postanawia nie kończyć reportażu. Film przyniósł Siekierzyńskiej nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Iwona Siekierzyńska pochodzi z Trójmiasta. Na studiowanie reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej zdecydowała się po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Z Kolei po ukończeniu Filmówki zdecydowała się na powtórne studia – tym razem w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy.

Nagroda im. Krzysztofa Krauze jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym przez Gildię Reżyserów Polskich dla reżysera najlepszego filmu ubiegłego roku. Tegorocznymi finalistami byli, obok Siekierzyńskiej, Tadeusz Łysiak za film „Sukienka” oraz Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt za film „Wszystkie nasze strachy”.

W skład kapituły 6. edycji weszło pięcioro reżyserów: Piotr Subbotko (laureat nagrody im. Krzysztofa Krauze za rok 2019 za film “Dziura w głowie”), Joanna Krauze de Lendorff (stała członkini jury), Olga Chajdas (nominowana do Nagrody za film “Nina”, 2018), Małgorzata Imielska  i Borys Lankosz (nominowany do Nagrody za film “Kobro/ Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, 2019). [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz