Strony

wtorek, 7 czerwca 2022

Ranking dokumentów z MDAG i KFF

Dwa znakomite festiwale filmów dokumentalnych odbywały się w tym samym czasie w Polsce – Millennium Docs Against Gravity i Krakowski Festiwal Filmowy. Na obu obejrzałem wiele ciekawych i wartościowych propozycji. Połączyłem oba wydarzenia i stworzyłem ranking. Wiele z tych filmów pozostanie ze mną na długo.

Dla wielbicieli kina dokumentalnego oba wydarzenia to wspaniała okazja obejrzenia tego co najlepsze wydarzyło się w światowym i polskim dokumencie. Oba festiwale miały kilka wspólnych punktów programowych. Mnie dziś najbardziej przekonują propozycje historyczne i dlatego na trzech pierwszych miejscach tej listy znajdują się takie dokumenty. Wszystkie podparte archiwalnymi materiałami, ale bardzo różnie z nimi pracujące, wszystkie poświęcone kulturze i historii Żydów.

„Trzy minuty zawieszone w czasie” to film zbudowany wokół trzyminutowego filmiku z przedwojennego Nasielska, małej miejscowości 50 km na północ od Warszawy. Jak niewiele potrzeba, aby opowiedzieć w pasjonujący sposób o zaginionej przeszłości i żydowskiej tradycji w naszym kraju. Całość zbudowana została wokół kolorowego amatorskiego nagrania, które ktoś bardzo dokładnie obejrzał i odkrył na nim opowieść jeszcze nieopowiedzianą. Staranne wykonanie, przekonujący komentarz, umiejętne przedstawienie historii w formie śledztwa, to nie zdarza się w kinie aż tak często. Film wyreżyserowała Bianca Stigter, wyprodukował go Steve McQueen, a narratorką jest Helena Bonham Carter. Bardzo rzadko mamy możliwość wejścia do świata utraconego, ten film daje tę sposobność, zabiera nas do przedwojennej Polski do świata ludzi, których wkrótce czeka zagłada. Jeden z najcenniejszych zapisów z historii naszego kraju, jakie miałem możliwość zobaczyć w filmie dokumentalnym.

O zagładzie Żydów opowiada także „Babi Jar. Konteksty” Siergieja Łoźnicy, wielki kino złożone tylko z archiwalnych materiałów. Zabieg przez tego twórcę stosowany wcześniej, ale tutaj posiadający ogromną siłę oddziaływania. Łoźnica podbija opowieść dodając do archiwalnych materiałów nowy dźwięk i osiąga zamierzony efekt – wstrząsa i raz jeszcze z niedowierzaniem przygląda się zbrodni, która miała miejsce na terenie dzisiejszej Ukrainy. Historia się dziś powtarza.

Trzecia propozycja ma nieco lżejszy charakter, choć też dotyka tematyki związanej z historią Żydów. To opowieść o powstaniu filmowej wersji „Skrzypka na dachu”. Niby klasyczny dokument o historii powstania słynnego filmu, a jednak posiadający wielką moc i tą niezwykłą umiejętność wzruszenia.

Na mojej liście nie brakuje polskich dokumentów, w tym m.in. pięknych i mądrych „Pisklaków”, politycznie zaangażowanego filmu „Sędziowie pod presją”, bezwzględnie wstrząsających „Aniołów z Sindżaru” czy też mocno lokalnego „Lombardu”.

Warto tych wszystkich filmów wypatrywać na swojej drodze.

 

Ranking:

Trzy minuty zawieszone w czasie / Three Minutes - A Lengthening 9/10

Babi Jar. Konteksty 9/10

Droga skrzypka na duży ekran / Fiddler's Journey to the Big Screen 8/10

Pisklaki [pl dok] 8/10

Sędziowie pod presją [pl dok] 8/10

Anioły z Sindżaru / Angels Of Sinjar [pl dok] 8/10

Lombard [pl dok] 8/10

Wulkan miłości / Fire of Love 8/10

Nelly i Nadine / Nelly & Nadine 8/10

Film, żywy zapis naszej pamięci / Film, The Living Record of Our Memory 7,5/10

30 lat wymówek [pl dok] 7,5/10

Boylesque [pl dok] 7,5/10

McCurry: W pogoni za kolorem / McCurry: The Pursuit of Colour 7,5/10

Bóg i wojownicy lunaparków [pl dok] 7/10

Młody Platon / Young Plato 7/10

Nawalny / Navalny 7/10

Kiedyś byliśmy dzieciakami / We Were Once Kids 7/10

Silent Love [pl dok] 7/10

Pan Kleks. Wojna i miłość [pl dok] 7/10

Podwodne życie Jacques'a Cousteau 7/10

Terytorium / The Territory 7/10

Domokaust / Housewitz 7/10

Ukos światła [pl dok] 7/10

Zbigniew Seifert. Przerwana podróż [pl dok] 7/10

Rekonstrukcja inwazji / Reconstruction of Occupation 7/10

Krowa / Cow 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz