Strony

środa, 27 lipca 2022

Film Zanussiego w Konkursie Głównym Camerimage

Selekcja filmów do 30. edycji EnergaCAMERIMAGE cały czas trwa. Wprawdzie pełne składy konkursowe ogłoszone zostaną dopiero wczesną jesienią, ale już teraz wiadomo, że pojawi się tam najnowszy film Krzysztofa Zanussiego.

Filmem, który w międzynarodowym gronie powalczy o najważniejszy laur EnergaCAMERIMAGE będzie „Liczba doskonała”, najnowszy film Krzysztofa Zanussiego ze zdjęciami Piotra Niemyjskiego.

Głównym bohaterem „Liczby doskonałej” jest młody matematyk David (Jan Marczewski), który podporządkował całe życie badaniom nad liczbami pierwszymi. Poznanie dalekiego kuzyna, Joachima (w tej roli Andrzej Seweryn), sprawia, że mężczyzna zaczyna stopniowo przewartościowywać swoje priorytety. Joachim jest człowiekiem sukcesu, który zawodowo osiągnął praktycznie wszystko i ostatnie lata życia postanowił spędzić w ojczystej Polsce. To spotkanie będzie miało na nich ogromny wpływ i sprowokuje długą dyskusję nad nieodgadnionym porządkiem świata, sensem życia i jego przemijania.

 

Tytuł oryginalny: Liczba doskonała

Tytuł angielski: The Perfect Number

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Zdjęcia: Piotr Niemyjski

Obsada: Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Julia Latosińska

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)

Kraje i rok produkcji: Polska, Włochy, Izrael, 2022

 

Krzysztof Zanussi (ur. 1939), reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof oraz fizyk, uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych reżyserów kina polskiego. Twórca takich filmów, jak Życie rodzinne (1970), Iluminacja (1972), Barwy ochronne (1976), Spirala (1978), Constans (1980) Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000), Persona non grata (2005) i wielu innych, za które był doceniany na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes, Berlinie czy Locarno. Za film Rok spokojnego słońca (1984) otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Wielokrotny laureat polskich Orłów oraz Złotych Lwów. Pełnił wiele funkcji w instytucjach związanych z polskim filmem, jest także autorem książek i wykładowcą uniwersyteckim. Wykładał m.in. w brytyjskiej National Film School, Łódzkiej Szkole Filmowej czy Collegium Civitas w Warszawie. W 2021 roku został uhonorowany Platynowymi Lwami za Całokształt Twórczości na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego autorskie kino cechuje refleksyjny, egzystencjalny nastrój i wnikliwe obserwacje natury filozoficzno-teologicznej. Ukazując życie wewnętrzne swoich bohaterów, reżyser porusza w swoich filmach problematykę moralną, odznaczającą się zawsze trafnymi i aktualnymi przemyśleniami nad kondycją współczesnego człowieka.

 

Piotr Niemyjski (ur. 1978), absolwent Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej karierze zawodowej współpracował z takimi twórcami kina, jak Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Jolanta Dylewska, Katarzyna Kozyra, Ewa Stankiewicz, Rafael Lewandowski, Bartosz Konopka, Ozan Aciktan, Kordian Piwowarski, Leiv Igor Devold czy Kei Ishikawa. Twórca zarówno produkcji fabularnych, jak i dokumentów oraz filmów reklamowych. Odpowiedzialny za wizualną stronę takich obrazów, jak Lęk wysokości (2011), Baczyński (2013), Obce ciało (2014), Z dala od orkiestry (2017), Eter (2018), czy Słuchaj Wszechświata (2019). Laureat nagrody na Festiwalu Młodzi i Film w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych – Jantar za zdjęcia do Nie opuszczaj mnie (2009).

 

30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 12-19 listopada 2022 roku w Toruniu. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz