Strony

piątek, 16 grudnia 2022

Globalna prognoza dla kin na 2023 rok

Analitycy ekonomiczni przewidują, że w 2023 roku box office na świecie sięgnie 29 miliardów dolarów. To lepsze osiągnięcie niż w 2022 roku, ale ciągle dalekie wyników sprzed pandemii.

Firma analityczna Gower Street przewiduje, że światowe przychody kinowe osiągną w 2022 roku 25,8 mld dolarów. Na rok 2023 Gower Street przewiduje kolejny dwucyfrowy wzrost i spodziewa się, że całkowity światowy box office wyniesie około 29 miliardów dolarów, czyli o 12 procent więcej niż w tym roku.

Wyniki są nadal znacznie poniżej poziomu, jaki obserwowano przed zamknięciem kin na całym świecie przez pandemię COVID-19. W ostatnim roku przed pandemią, czyli w 2019 roku, światowy box office osiągnął rekordowy poziom 42,3 miliarda dolarów. Przy obecnych kursach walut prognoza Gower Street na 2023 rok jest nadal o 27 procent niższa od średniej z ostatnich trzech lat przed pandemią 2017-2019.

Gower Street informuje, że spodziewane ożywienie w kinach zostało spowolnione przez Chiny, które prowadziły surową politykę walki z COVID i kina tam były zamknięte przez długi okres czasu. Wpływy na rynku kinowym w Chinach spadły o 3 miliardy dolarów, w porównaniu z 2021 rokiem. Słabsze wyniki w 2022 spowodowane są też wojną Rosji z Ukrainą i bojkotem rynku kinowego w Rosji. Kolejny problem to niestabilne kursy walut, które spowodowały spadek o 1 miliard dolarów.

Przewiduje się, że rynek północnoamerykański wzrośnie o 12 procent w 2023 roku do 8,6 miliarda dolarów z 7,65 miliarda dolarów w tym roku, ale znajdzie się o 25 procent poniżej średniej z trzech lat przed pandemią. Oczekuje się, że rynek Azji i Pacyfiku, z wyłączeniem Chin, oraz terytoria Ameryki Łacińskiej wzrosną o 11 do 12 procent w stosunku do 2022 r., czyli o około 20 procent poniżej średniej sprzed pandemii. Gower Street przewiduje, że chiński box office osiągnie 5,6 miliarda dolarów w 2023 roku, w porównaniu z 4,4 miliarda dolarów w tym roku, ale wciąż znacznie poniżej 7,3 miliarda dolarów zarobionych w 2021 roku.

Przewiduje się, że region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki będzie rósł najwolniej, dodając tylko 7 procent w 2022 r., aby zakończyć 30 procent poniżej średniej sprzed pandemii. Według raportu Rosja będzie największą przeszkodą w ożywieniu gospodarczym w Europie.

Grupa przewiduje, że przemysł filmowy będzie musiał poczekać co najmniej do 2024 r., zanim światowy box office powróci do poziomów sprzed pandemii. [źródło: THR]

Branża kinowa w 2023 roku liczy na sukcesy takich filmów z Hollywood, jak m.in.: „Indiana Jones and the Dial of Destiny”,  „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1”,  „Dune: Part Two”,  „Fast X”,  „Spider-Man: Across the Spider-Verse”,  „The Super Mario Bros. Movie”,  „The Little Mermaid”,  „The Flash”,  „John Wick: Chapter 4”, prequel „The Hunger Games”, „Guardians of the Galaxy Vol. 3”,  „Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves”,  „Aquaman and the Lost Kingdom”,  „Transformers: Rise of the Beasts”,  „Oppenheimer”,  „The Barbie Movie”,  „Ant-Man and the Wasp: Quantumania”,  „Blue Beetle”,  „Evil Dead Rise”,  „Creed III”,  „Shazam! Fury of the Gods”,  „Cocaine Bear”,  „Magic Mike’s Last Dance”,  „The Meg 2”,  „The Nun 2”,  „Ghostbusters: Afterlife 2”,  „Trolls 3”,  „The Equalizer 3”,  „The Expendables 4”,  „The Exorcist 5”,  Saw X”,  „Gran Turismo”,  „Wonka”,  „A Haunting in Venice”,  „Haunted Mansion”. Do tego dojdą też zapewne propozycje poszczególnych lokalnych rynków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz