Strony

poniedziałek, 30 stycznia 2023

Repertuar kina Zamek w Szczecinie – luty 2023

Oto szeroki filmowy program kina Zamek w Szczecinie, który miałem możliwość przygotować dla miłośników kina z mojego miasta (i okolic :). Powróci „Moonage Daydream”, pojawi się animacja „Wielka podróż Bogusława X” (współfinansowany przez ZFF Pomerania Film), w sobotę 4 lipca Marek Kozakiewicz przyjedzie z „Silent Love”, będzie "Chleb i sól", "Aftersun", „Blisko”, „W gorsecie”, „Obicie”, szeroko pokazywany zostanie „Tar” oraz na jednym pokazie horror „Skinamarink”. Nieskromnie napiszę, że wyszło nieźle.

CHLEB I SÓL

1 lutego (środa), godz. 17:00

2 lutego (czwartek), godz. 20:30

dramat, Polska 2022 (99 min)

Reżyseria Damian Kocur

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

 

AFTERSUN

1 lutego (środa), godz. 19:30

2 lutego (czwartek), godz. 17:00

3 lutego (piątek), godz. 17:00

5 lutego (niedziela), godz. 17:00

dramat, Wielka Brytnia/USA 2022 (102 min)

Reżyseria Charlotte Wells

Obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

Czarny koń sezonu nagród, okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych filmów minionego roku! Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa (Moonlight) ze znakomitymi rolami Paula Mescala (Normalni ludzie, Córka) oraz debiutującej na wielkim ekranie wspaniałej młodziutkiej aktorki Frankie Corio.

Osobista opowieść o wycieczce ojca i jego nastoletniej córki na wakacje do Turcji to jakby kartka z pamiętnika reżyserki. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells tworzy swój film z impresji i ulotnych emocji, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, o dojrzewaniu i o szczęściu. Ogromna w tym zasługa Paula Mescala oraz Frankie Corio, którzy tworzą jeden z najbardziej niezwykłych duetów ojciec-córka w historii kina. Reżyserka Charlotte Wells porusza w nas najczulsze struny.

 

ZAMEK SZCZECIŃSKI

2 lutego (czwartek), godz. 16:00

Obraz powstał na bazie materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach, nakręconych w latach 1958-1961.Taśmy odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Zamku.

Pokaz w ramach obchodów 532. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką.

(https://www.facebook.com/events/5680975272023260)

 

WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X

2 lutego (czwartek), godz. 19:00

animowany, Polska 2022 (50 min)

Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

Produkcja oparta na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Jest to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt Pomorskich. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.

Pokaz w ramach obchodów 532. rocznicy ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką.

(https://www.facebook.com/events/5680975272023260)

 

W CYKLU: POLSKI DOKUMENT W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

SILENT LOVE (WYDARZENIE SPECJALNE I SPOTKANIE Z REŻYSEREM)

4 lutego (sobota), godz. 19:00

dokumentalny, Polska 2021 (75 min)

Reżyseria Marek Kozakiewicz

Po śmierci mamy, 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa — to jej wieloletnia relacja z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi.

“Silent Love” to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i re definiowaniu starych; o tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami.

Film zwyciężył w 2022 roku Konkurs Polski i Konkurs Debiutów na Millenium Docs Against Gravity i był pokazywany na wszystkich najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego: Hot Docs, Visions du Reel, Dok Leipzig (nagroda dla Najlepszego Filmu z Europy Wschodniej), IDFA.

Seansowi filmu „Silent Love” w Szczecinie towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Markiem Kozakiewiczem, które poprowadzi Krzysztof Spór.

 

MOONAGE DAYDREAM

3 lutego (piątek), godz. 19:00

4 lutego (sobota), godz. 16:30

5 lutego (niedziela), godz. 19:00

7 lutego (wtorek), godz. 19:30

8 lutego (środa), godz. 17:00

9 lutego (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny/muzyczny, USA 2022 (135 min)

Reżyseria Brett Morgen

Film nominowanego do Oscara Bretta Morgena („Kurt Cobain: Życie bez cenzury”, „Jane”) przybliża geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych, doświadczalna odyseja filmowa zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Z jednej strony jesteśmy tuż obok na scenie, gdy porywa tłumy. Z drugiej mamy wrażenie, że Bowie na ucho dzieli się z nami swoją filozofią życia. I nuci tak, jakby nigdy nie odszedł. W „Moonage Daydream”, artysta dostarcza nam mapę drogową jak przetrwać XXI wiek i zaprasza do swojego wyjątkowego świata. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.

 

BLISKO (Close) PREMIERA

7 lutego (wtorek), godz. 17:00

8 lutego (środa), godz. 19:30

21 lutego (wtorek), godz. 19:00

22 lutego (środa), godz. 17:00

23 lutego (czwartek), godz. 17:00

26 lutego (niedziela), godz. 17:00

28 lutego (wtorek), godz. 17:00

dramat, Belgia/Holandia/Francja 2022 (105 min)

Reżyseria Lucas Dhont

Obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker

Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.

FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Grand Prix Jury), Chicago International Film Festival, European Film Awards, Haifa International Film Festival, Hamburg Film Festival, Hamptons International Film Festival, Sydney Film Festival. Kandydat Belgii do Oscara.

 

W GORSECIE (Corsage) POKAZY PRZEDPREMIEROWE

9 lutego (czwartek), godz. 19:30

22 lutego (środa), godz. 19:00

dramat, Austria/Francja/Niemcy/Luksemburg 2022 (113 min)

Reżyseria Marie Kreutzer

Obsada: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz

Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde Święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth kiedy kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.

DWIE NAGRODY NA FESTIWALU W CANNES, AUSTRIACKI KANDYDAT DO OSCARA W KATEGORII NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY.

 

SKINAMARINK

10 lutego (piątek), godz. 20:00

horror, USA 2022 (100 min)

Reżyseria Kyle Edward Ball

Dwójka dzieci budzi się nocą i odkrywa, że z domu zniknął ich ojciec, a także wszystkie drzwi i okna.

Po seansie na festiwalu Fantasia pierwsi widzowie opisywali swoje wrażenia jako nieporównywalne do żadnego innego wcześniejszego seansu horroru i mówili o uczuciu przerażenia, które utrzymywało się na długo po seansie. W amerykańskich kinach ten kosztujący zaledwie 15 tysięcy dolarów horror zarobił już półtora miliona dolarów, a sale zapełniają się w szalonym tempie. Już teraz mówi się o „Skinamarink” jako o fenomenie porównywalnym do „Paranormal Activity” i „Blair Witch Project”.

W Polsce „Skinamarink” będzie można zobaczyć w kinach w ramach specjalnego wydarzenia tylko w dniach 10–12 lutego. Po tym terminie film nigdy nie zostanie już pokazany publicznie na żadnym seansie i w żadnym kinie w Polsce.  Przygotujcie się doświadczenie grozy nieporównywalnej do niczego, co oglądaliście wcześniej. Przy dużym zainteresowaniu filmem, kino Zamek planuje powtórzyć seans tego samego dnia o 22:00.

 

KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE (Klimt & Schiele - Eros and Psyche)

21 lutego (wtorek), godz. 17:00

23 lutego (czwartek), godz. 19:00

1 marca (środa), godz. 17:00

2 marca (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)

Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.

 

TÁR (PREMIERA)

24 lutego (piątek), godz. 17:00

25 lutego (sobota), godz. 19:00

26 lutego (niedziela), godz. 19:00

28 lutego (wtorek), godz. 19:00

1 marca (środa), godz. 19:00

2 marca (czwartek), godz. 19:00

dramat, USA 2022 (158 min)

Reżysera Todd Field

Obsada: Cate Blanchett, Nina Hoss, Noémie Merlant, Mark Strong

Lydia Tár (Cate Blanchett), przełomowa dyrygentka dużej niemieckiej orkiestry, jest u szczytu swojej kariery, przygotowując zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera. Wraz z żoną, koncertmistrz orkiestry, Sharon Goodnow (Nina Hoss), wychowuje córkę Petrę. Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek. Osobista asystentka Lydii, jej była studentka Francesca, ma nadzieję, że pewnego dnia Lydia awansuje ją na asystentkę dyrygenta. Kiedy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej niezmącone dotąd kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób.

 Autorem scenariusza, reżyserem i producentem filmu jest Todd Field, który wrócił za kamerę po kilku latach przerwy. To kolejny tytuł w filmowym dorobku twórcy, który podbija światowe festiwale i zdobywa wszelkie możliwe nagrody. Za muzykę, która odgrywa szczególną rolę w filmie, odpowiada islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir, zdobywczyni Oscara za muzykę do filmu „Joker”. Za zdjęcia, oceniane przez wielu krytyków jako najlepsze w kinie od lat, Florian Hoffmeister, laureat m.in. tegorocznej Złotej Żaby w konkursie głównym 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu za zdjęcia do TÁR właśnie.

Film zdobył sześć nominacji do Oscara w najważniejszych kategoriach.

 

ODBICIE (Reflection / Vidblysk) WYDARZENIE SPECJALNE

24 lutego (piątek), godz. 20:00

dramat, Ukraina 2021 (125 min)

Reżyseria Walentyn Wasjanowicz

Obsada: Roman Lutskyi, Nika Myslytska, Nadia Levchenko

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Film nagrodzony: MFF Toronto 2021: nominacja dla najlepszego reżysera, MFF Wenecja 2021: nominacja dla najlepszego filmu. Seans w kinie Zamek zorganizowany został w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, wybuchu wojny w tym kraju i na znak poparcia dla Ukrainy walczącej o swoją wolność.

 

IO

26 lutego (niedziela), godz. 15:00

dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)

Reżyseria Jerzy Skolimowski

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz

Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

NOMINACJA DO OSCARA W KATEGORII PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY.

 

KINO

Kino Zamek w Szczecinie (wejście A)

Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz