Strony

środa, 15 marca 2023

Polskie dokumenty muzyczne na 63. KFF

Organizatorzy 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego ogłosili tytuły polskich filmów, które znajdą się w konkursie DocFilmMusic. Jeden z nich opowiadać będzie o Urszuli Dudziak.

Spośród konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, DocFilmMusic cieszy się szczególną popularnością. Najlepsze muzyczne filmy dokumentalne z całego świata przyciągają nie tylko kinomanów, ale także fanów dźwięków i widzów otwartych na niezwykłe muzyczne odkrycia. Tym razem w programie znajdą się dwie polskie produkcje - fascynujący portret ikony jazzu - Urszuli Dudziak oraz opowieść o poszukiwaniach tradycyjnych pieśni o śmierci.

“Muzyka opowiada historie często lepiej niż słowa. Jeśli jednak zderzymy ją z obrazem, dostajemy silny katalizator emocji i przeżyć. Każdego roku dbamy o to, by filmy w konkursie DocFilmMusic zaglądały w różnorodne muzyczne rejony, ale także mówiły, o rzeczach najistotniejszych - tłumaczy Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. - Cieszę się, że ponownie wśród muzycznych dokumentów z całego świata będziemy mogli pokazać wyjątkowo ciekawe polskie produkcje”.

Urszula Dudziak to czołowa postać jazzowej wokalistyki, która w latach siedemdziesiątych szturmem zdobyła sławę za oceanem. Nagrała ponad 50 płyt. Występowała i przyjaźniła się z największymi  jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone czy Sting. Jej życie to gotowy scenariusz na film. W dokumencie “Ula” Agnieszki Iwańskiej, za pomocą unikatowych materiałów archiwalnych, sama snuje fascynującą opowieść o tym jak smakują spełniające się marzenia i jaka jest ich cena. Za i przed kamerą towarzyszą jej Michał Urbaniak, Jerzy Kosiński i wiele innych niezwykłych postaci. A wszystko to przy dźwiękach najwspanialszej muzyki jazzowej.

“Żegnam cię, mój świecie wesoły” / “Goodbye My Wonderful World” (reż.  Joo Joostberens) to historia niezwykłego projektu muzyczno-antropologicznego zgłębiającego znaczenie śmierci i żałoby. Muzycy znani ze składów takich jak Pustki, czy Kult wyruszają w podróż przez polskie wsie w poszukiwaniu tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Efektem jest nie tylko fantastyczny album, w nagraniu, którego wzięli udział m.in. Vito Bambino, Michał Szpak, czy Matylda Damięcka, ale także przełamanie tabu w motywach muzyki popularnej w przystępny i pełen szacunku sposób. Bohaterowie filmu ratują polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem, poruszając niezwykle ważny i trudny temat. Na ekranie zobaczymy po raz ostatni Barta Sosnowskiego, który zmarł nagle w trakcie realizacji filmu.

Pełen program Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie znany w kwietniu. 63. Krakowski Festiwal Filmowy: od 28 maja do 4 czerwca w kinach oraz od 2 do 18 czerwca online na terenie całej Polski. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz