Strony

czwartek, 9 marca 2023

Tewje odszedł. „Skrzypek na dachu” wciąż gra pięknie

W wieku 88 lat zmarł Chaim Topol, aktor znany z roli głównej w filmie „Skrzypek na dachu”. W mojej ocenie, to jeden z najlepszych filmów w historii gatunku, z rolą genialną i do dziś wzruszającą. A wiem, co piszę bo niedawno „Skrzypka na dachu” obejrzałem ponownie i ten film ciągle ma wielką moc. Topol zrobił wielką rzecz, on stał się na ekranie Tewje Mleczarzem.

Chaim Topol urodził się w Tel Awiwie w 1935 roku. Rozpoczął karierę aktorską podczas służby w wojskowym zespole rozrywkowym, gdzie poznał swoją żonę Galię. Po zwolnieniu z armii dołączył do grupy teatralnej, występując w wielu produkcjach przed swoją pierwszą rolą filmową, dramatem "I Like Mike" z 1961 roku. Rolę Tewje zagrał na deskach londyńskiego teatru i stamtąd zaproszono go do pracy przy filmowej wersji musicalu, choć aktor występujący na Broadwayu (Zero Mostel) był wyżej notowany. W 1971 roku powstała filmowa wersja „Skrzypka na dachu” w reżyserii Normana Jewisona, która zdobyła wiele nominacji do Oscara, w tym także dla Topola za główną rolę.

Aktor wystąpił w ponad 20 filmach. Znany był również z udziału w takich produkcjach, jak "Flash Gordon", "Dom przy ulicy Garibaldiego" oraz "Tylko dla twoich oczu" (jeden z tytułów z serii o Jamesie Bondzie). Chaim Topol grał również w serialach, m.in. "Wichry wojny" i "Wojna i pamięć".

Izraelski prezydent Isaac Herzog określił Topola jako "utalentowanego aktora, który podbił wiele scen w Izraelu i za granicą, wypełnił swoją obecnością ekrany kin, i był głęboko w naszych sercach".

„New York Times" w artykule wspomnieniowym o aktorze przypomina, jak bardzo ta rola weszła w życie Chaima Topola. Sam aktor w jednym z wywiadów obliczył, że w rozmaitych produkcjach, również na Broadwayu, wystąpił jako Tewje łącznie trzy i pół tysiąca razy. A grał go przez 40 lat – pierwszy raz pojawił się jako Tewje Mleczarza w wieku 36 lat, ostatni raz w wieku lat 70.

Jeśli będziecie mieli taką sposobność, koniecznie obejrzyjcie zrealizowany w 2022 roku dokument „Droga skrzypka na duży ekran”, który pięknie przybliża historię powstania filmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz