Strony

środa, 26 kwietnia 2023

Krótki polsko-ukraiński film w konkursie w Cannes

Organizatorzy 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentowali listę 11 tytułów startujących w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W gronie tym znalazł się polsko-ukraiński "As it was", który wspólnie podpisali Anastasia Solonevych i Damian Kocur. Ten ostatni to autor nagrodzonego na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji filmu „Chleb i sól”.

"As it was" jest polsko-ukraińskim krótkometrażowym filmem. Główną bohaterką jest Lera, która od prawie roku mieszka w Berlinie. Lera nie czuje się dobrze w Berlinie i podejmuje impulsywną decyzję, by po raz pierwszy od początku wojny pojechać do Kijowa. W drodze do Kijowa dowiaduje się, że jej rodziny tam nie ma. W oczekiwaniu na ich przyjazd Lera spotyka się ze swoim przyjacielem Cyrylem, z którym spędza dzień, jak przed wojną. Następnego dnia Lera wita się ze swoją mamę i siostrą. Wreszcie czuje się jak w domu, ale wciąż ma wątpliwości, czy zostanie w Kijowie, czy wróci do Berlina.

Anastasia Solonevych napisała w mediach społecznościowych: "Od początku wojny w Ukrainie robiłem notatki w telefonie. Zapisywałem swoje obserwacje, doświadczenia i wydarzenia, które przydarzyły mi się po 24 lutego. Jesienią spotkałam się z Damianem Kocurem w Berlinie i rozmawialiśmy o kinie i o tym, dlaczego od początku pełnej inwazji nie mogłem nic zrobić. Czytałem Damianowi niektóre z moich notatek. W tę listopadową noc narodził się film. Pomysł oparty tylko na jednym zdaniu, które utkwiło w głowie. Przez długi czas miałem wątpliwości, czy chcę zrobić ten film razem. Damian czekał. A miesiąc później zgodziłam się. 16 grudnia zadzwoniliśmy do siebie i powiedzieliśmy: Tak, zróbmy ten film. 3 stycznia byliśmy już w Kijowie. W Ukrainie podczas kręcenia filmu nie chowaliśmy się przed pociskami, bo nie było alarmów i niebo było czyste, blackouty nam nie przeszkadzały. Przy filmie pracowało 5 osób z ekipy filmowej. Staliśmy się rodziną. Ten film został zrobiony z wielką szczerością". Producentem filmu jest Piotr Steczek z Exa Studio. [źródło sfp.org.pl]

Zakwalifikowanie do tego konkursu to ogromne wyróżnienie, bo do udziału w wydarzeniu zgłoszono 4288 krótkich filmów z całego świata. W sumie w Konkursie zaprezentowanych zostanie 11 filmów krótkometrażowych z 12 krajów: Argentyny, Kolumbii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier, Indonezji, Islandii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego zostanie przyznana przez Jury pod przewodnictwem Ildikó Enyedi w sobotę 27 maja podczas ceremonii wręczenia nagród na 76. Festiwalu Filmowym w Cannes. Festiwal odbędzie się w dniach od 16 maja do 27 maja.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych (wersja oryginalna):

 

LA PERRA de Carla Melo Gampert

Colombie & France – 14′

 

AS IT WAS de Anastasia Solonevych & Damian Kocur

Pologne & Ukraine – 15′

 

TITS de Eivind Landsvik

Norvège – 12′

 

27 de Flóra Anna Buda

Hongrie & France – 11′

 

LE SEXE DE MA MÈRE de Francis Canitrot

France – 14′

 

AUNQUE ES DE NOCHE de Guillermo García López

Espagne & France – 14′

 

BASRI & SALMA IN A NEVER-ENDING COMEDY de Khozy Rizal

Indonésie – 15′

 

POOF de Margaret Miller

États-Unis – 10′

 

NADA DE TODO ESTO de Patricio Martínez & Francisco Canton

Argentine & Espagne – 15′

 

WILD SUMMON de Karni Arieli & Saul Freed

Royaume-Uni – 14′

 

FÁR de Gunnur Martinsdóttir Schlüter

Islande – 5′

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz