Strony

poniedziałek, 29 maja 2023

Program kina Zamek w Szczecinie – czerwiec 2023

Pozwolę sobie przedstawić na blogu repertuar kina Zamek w Szczecinie, którego programowaniem zajmuję się już od jakiegoś czasu. W czerwcu dobiegają końca pokazy w najmniejszym kinie w Szczecinie i nastąpi tutaj tradycyjna wakacyjna przerwa, a nasz zespół ruszy w plener. Do tego czasu, w czerwcu przygotowałem dla widzów kilka filmowych rarytasów. Najbardziej cieszy mnie seans filmu „Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles”, bodajże jedyny kinowy pokaz „najlepszego filmu w historii kina”. W czerwcu zawita też do nas 14. LGBT Film Festival, z bardzo ciekawym programem. Oto szczegóły.

KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE (Klimt & Schiele - Eros and Psyche)

1 czerwca (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)

Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.

 

OSIEM GÓR (Le otto montagne)

1 czerwca (czwartek), godz. 19:00

6 czerwca (wtorek), godz. 19:00

7 czerwca (środa), godz. 19:00

10 czerwca (sobota), godz. 19:30

11 czerwca (niedziela), godz. 14:00

12 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00

14 czerwca (środa), godz. 19:30

17 czerwca (sobota), godz. 16:30

18 czerwca (niedziela), godz. 16:30

dramat, Włochy / Belgia / Francja 2022 (147 min)

Reżysera Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch

Obsada: Alessandro Borghi, Luca Marinelli, Filippo Timi

Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

„Osiem gór”, najnowszy film twórcy „Mojego pięknego syna”, to ekranizacja bestsellerowej powieść Paulo Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence'a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie. „Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości – platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.

 

Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film przedstawia:

MECHANICZNE ZOO

1 czerwca (czwartek), godz. 19:00

film animowany, Polska 2023

Reżyseria Tomasz Borkowski

Witaj w niezwykłym Muzeum! Czy wiesz, że to miejsce wypełnione starymi, emerytowanymi pojazdami skrywa mieszkańców Mechanicznego ZOO? Mieszka tutaj wyścigowa Osa, Ryś, Żuk, Gil, Dudek i Syrenka. Zapraszamy w niezwykłą podróż do miejsca, gdzie mieszkają mechaniczne zwierzęta. „Mechaniczne ZOO” to animowana opowieść o pojazdach z czasów PRL-u. Bajka powstała na podstawie książki Aleksandry Zaborskiej pt. „Mechaniczne ZOO”. W bajce wykorzystano oryginalne dźwięki pojazdów.

Seans plenerowy krótkometrażowego filmu animowanego z okazji Dnia Dziecka.

 

24 GODZINY (En los margenes)

6 czerwca (wtorek), godz. 17:00

9 czerwca (piątek), godz. 19:30

11 czerwca (niedziela), godz. 17:00

dramat, Hiszpania/Belgia 2022 (105 min)

Reżysera Juan Diego Botto

Obsada: Penelope Cruz, Luis Tosar, Christian Checa

24 godziny, które na zawsze mogą zmienić życie trójki bohaterów. Przejmujący wyścig z czasem w obliczu kryzysu ekonomicznego w Hiszpanii. Siła przyjaźni i solidarności, które pozwalają przetrwać najtrudniejsze momenty w życiu. Trzymający w napięciu dramat społeczny, w którym przeplatają się historie trójki bohaterów, opowiedziane w ciągu 24 godzin mogących na zawsze zmienić ich życie. Przejmująca opowieść o tym, jak kryzys ekonomiczny wpływa na relacje międzyludzkie.

Film miał premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, w 2022 roku i brał udział w konkursie Orizzonti.

 

VAN GOGH. POLA ZBÓŻ I ZACHMURZONE NIEBIOSA (Van Gogh: Tra il grano e il cielo)

7 czerwca (środa), godz. 17:00

14 czerwca (środa), godz. 17:00

17 czerwca (sobota), godz. 14:00

dokumentalny, Włochy 2018 (86 min)

Film jest nowym spojrzeniem na Van Gogha dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza - Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł - obrazów i rysunków. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana "Pola zbóż i zachmurzone niebiosa" w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał - od Paryża po Prowansję.

 

GORĄCE DNI (Kurak Günler) – PREMIERA

9 czerwca (piątek), godz. 17:00

10 czerwca (sobota), godz. 17:00

13 czerwca (wtorek), godz. 19:30

15 czerwca (czwartek), godz. 19:30

dramat, Turcja/Francja/Niemcy/Holandia/Grecja/Chorwacja 2022 (129 min)

Reżysera Emin Alper

Obsada: Ekin Koc, Selahattin Pasali, Hatice Aslan

Po tym jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami. Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo. Na czele Yaniklar stoi burmistrz, bez wiedzy którego nic nie ma prawa się tu wydarzyć. Kiedy okazuje się, że Emre nie ma zamiaru układać się z miejscową elitą coraz częściej doświadcza oznak wrogości i nerwowych reakcji ze strony ludzi trzymających władzę. Wbrew swojej woli wciągnięty też zostaje w meandry lokalnej polityki. Sytuacji nie ułatwia zacieśniająca się więź pomiędzy bohaterem a właścicielem opozycyjnej gazety. Niewielkie miasteczko, w którym wszyscy się znają, to wyjątkowo podatny grunt dla rozprzestrzeniających się plotek.

Nowy film Emina Alpera to kolejny dowód na to, że wyrasta on na czołowego obserwatora pełnej wypaczeń tureckiej rzeczywistości. Ubierając opowieść w formułę thrillera, i tym razem nie stroni od politycznych tematów, mówiąc o wszechobecnej korupcji, maczyźmie i niezbędnych kompromisach, które są konsekwencją chęci utrzymania władzy.

Film miał premierę światową w 2022 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

 

TINTORETTO - WENECKI BUNTOWNIK (Tintoretto. A Rebel In Venice)

10 czerwca (sobota), godz. 14:00

13 czerwca (wtorek), godz. 17:00

15 czerwca (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2019 (90 min)

Reżysera Giuseppe Domingo Romano

Ten dokument kinowy powstał z okazji 500. rocznicy urodzin najwybitniejszego artysty włoskiego renesansu, Jacopa Robustiego, znanego jako Tintoretto (był synem farbiarza sukna, stąd jego przezwisko Tintoretto 'farbiarczyk'). To propozycja nie do odrzucenia dla wszystkich miłośników sztuki dawnych mistrzów, Włoch i... Heleny Bonham Carter (seria filmów z Harrym Potterem, "Fight Club", "Alicja po drugiej stronie lustra", "Jak zostać królem"). Aktorka śledzi dzieje życia Tintoretta, rozwój jego kariery artystycznej, a także rywalizację z dwójką innych wybitnych malarzy z XVI-wiecznej Wenecji: z Tycjanem i Paolem Veronesem.

Odkryjemy renesansową Wenecję, zachowaną na fascynujących obrazach Tintoretta, prekursora włoskiego baroku. Artysta swe dzieła tworzył szybko, często impastowo, w charakterystycznej kolorystyce z akcentami ciemnej czerwieni, fioletu, czerni. W filmie wystąpi również Peter Greenaway ("The Pillow Book", "8 i pół kobiety", "Nightwatching"), brytyjski reżyser i scenarzysta, artysta malarz, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych twórców filmowych, w którego dziełach widać wyraźny wpływ malarstwa renesansu i baroku.

JEANNE DIELMAN, BULWAR HANDLOWY, 1080 BRUKSELA (Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles) – WYDARZENIE SPECJALNE

11 czerwca (niedziela), godz. 19:00

dramat, Belgia/Francja 1975 (202 min)

Reżyseria Chantal Akerman

Obsada: Delphine Seyrig, Jan Decorte

„Jeanne Dielman”  to arcydzieło światowego kina, które kilka miesięcy temu znalazło się na pierwszym miejscu listy stu najwybitniejszych filmów wszechczasów, publikowanej raz na dekadę przez magazyn „Sight & Sound”. Film ten został wybrany przez grono najwybitniejszych krytyków z całego świata, detronizując między innymi „Obywatela Kane’a” Wellesa czy „Zawrót głowy” Hitchcocka. To także pierwszy w sześćdziesięcioletniej historii głosowania przypadek, kiedy na pierwsze miejsce listy trafia tytuł wyreżyserowany przez kobietę.

„Jeanne Dielman…” to najbardziej znany film Chantal Akerman: spełniony i dojrzały, choć w 1975 roku, gdy powstawał, jego autorka miała zaledwie 25 lat. Tytułowa Jeanne to uwięziona w kieracie domowej rutyny samotna matka, okazyjnie dorabiająca prostytucją, chowająca zdobyte w ten sposób pieniądze w wazie na zupę. Przedmioty codziennego użytku, podobnie jak banalne czynności, odgrywają tu kluczową rolę: to właśnie w tym filmie pojawiają się legendarne długie sceny obierania ziemniaków czy robienia sznycla. Akerman w duchu feminizmu drugiej fali zwróciła uwagę na niewidzialne dla kina gesty i pracę kobiet. Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec – mówiła w 1982 roku. Kładła tym nacisk na to, byśmy zamiast „spędzać” na filmach czas, intensywnie odczuwali jego działanie. I to czas jest kolejnym ważnym bohaterem tego filmu. Ale ten manifest awangardowego kina i sztandarowe dzieło feminizmu ma też swój ukryty temat: jest nim życie po traumie Holocaustu. Akerman, córka polskich Żydów, przeżywców, bohaterkę graną przez Delphine Seyrig obdarowała doświadczeniami kobiet ze swojej rodziny.

 

NIEZWYKŁA WĘDRÓWKA HAROLDA FRY (The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry) – PREMIERA

16 czerwca (piątek), godz. 17:30

18 czerwca (niedziela), godz. 14:00

20 czerwca (wtorek), godz. 17:30

21 czerwca (środa), godz. 17:30

22 czerwca (czwartek), godz. 17:30

dramat, Wielka Brytania 2023 (108 min)

Reżysera Hettie Macdonald

Obsada: Jim Broadbent, Penelope Wilton

„Proszę jej powiedzieć, że Harold Fry jest w drodze. Wystarczy, że będzie czekać. Ponieważ mam zamiar ją uratować, rozumie pani. Ja będę maszerował, a ona musi żyć”. List, który zmienił wszystko, przyszedł we wtorek. Zamiast wysłać krótką odpowiedź, Harold Fry postanawia ruszyć na drugi koniec kraju. Wierzy, że dzięki temu Queenie będzie żyć. Harold nigdy nie robił niespodzianek, ostatnio nawet nie wychodził z domu. Teraz idzie bez mapy ani telefonu, w coraz bardziej znoszonych żeglarskich butach – do kobiety, która kiedyś go uratowała. Samotna wędrówka staje się okazją do poznania wielu ludzi – ich radosnych wspomnień i nieszczęśliwych historii – a przede wszystkim zrozumienia i uratowania siebie.

Produkcja jest ekranizacją bestsellerowej powieści Rachel Joyce, która sprzedała się na świecie w ponad 4 milionach egzemplarzy.

 

14. LGBT+ FILM FESTIVAL 16-22 CZERWCA

LGBT+ Film Festival jest największym świętem kina LGBT+ w Europie Środkowo-Wschodniej. Po cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem projekcjach festiwalowych w kinach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Koninie, Gdańsku i Bydgoszczy, przyszedł czas na Szczecin. 14. LGBT+ Film Festival zawita do kina Zamek w Szczecinie w dniach 16-22 czerwca 2023 roku.

Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerek i wizjonerów. Kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich! LGBT+ Film Festival powraca do Szczecina z zestawem sześciu znakomitych filmów, które bardzo ciekawie i w sposób bardzo wartościowy, wypowiadają się na bardzo ważne współczesne tematy.

 

Program i harmonogram pokazów 14. LGBT+ Film Festival w kinie Zamek w Szczecinie:

 

EISMAYER

16 czerwca (piątek), godz. 19:30

dramat, Austria, Niemcy 2022 (87’)

Reżyseria David Wagner

Obsada: Gerhard Liebmann, Luka Dimic, Julia Koschitz, Anton Noori

Charles Eismayer to najsurowszy oficer szkoleniowy w Siłach Zbrojnych Austrii. Budzi respekt i strach. Bezwzględny wobec podwładnych, nie waha się w swojej dyscyplinie i rozkazach. Kiedy pojawia się nowy rekrut Falak, bez wstydu przyznający się do homoseksualności, maska, za którą sierżant skrywa swoją tożsamość, zaczyna pękać. Dla kogoś takiego jak Eismayer miłość do drugiego mężczyzny jest nie do pogodzenia z obrazem wzorowego żołnierza. Czy zdecyduje się ponad wszystko chronić swój wizerunek twardziela, czy pozwoli się ponieść sercu i pożądaniu?

Ta historia wydarzyła się naprawdę. „Eismayer” porusza temat stereotypowego wizerunku męskości oraz tego, jak orientacja seksualna jest automatycznie kojarzona z określonymi konwencjami i rolami.

Film zdobył Grand Prix w sekcji Międzynarodowy Tydzień Krytyki na festiwalu filmowym w Wenecji w 2022 roku.

https://lgbtfestival.pl/filmy-2023/eismayer-2/

 

LESBIAN LOVE AFFAIRS (SHORTS)

17 czerwca (sobota), godz. 19:30

filmy krótkometrażowe (98’)

Blue Hour

Maja, kelnerka w małej miejscowości pośrodku niczego, dryfuje przez życie bez celu, próbując pogodzić się z trudną przeszłością. Pewnego dnia próg jej baru przekracza tajemnicza kobieta, która wyraźnie na kogoś czeka. „Blue Hour” miało szansę wystartować w wyścigu do tegorocznych Oscarów.

reżyseria i scenariusz: Stacey Rushchak, obsada: Monika Szwajnos, Karolina Rzepa, Beata Bandurska, zdjęcia: Grzegorz Adach, produkcja: Polska 2022, czas: 27 minut, gatunek: film fabularny, napisy: angielskie

 

Keep/Delete

W świecie przyszłości, gdzie wspomnienia są przechowywane jak pliki komputerowe, dwie kochanki decydują się na wymazanie swojej relacji z pamięci.

reżyseria i scenariusz: Kryzz Gautier, obsada: Wilder Yari, Lorena Jorge, Tryphena Wade, muzyka: Shirley Long, zdjęcia: Gabrielle Paciorek, produkcja: USA 2022, czas: 19 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

 

Okay. Nevermind.

Młoda lesbijka postanawia poszukać miłości podczas domówki. Co może pójść źle, jeśli należysz do millenialsów z lękami społecznymi, ale bardzo pragniesz uczucia?

reżyseria i scenariusz: Yaaley Weiss, obsada: Shay Kol, Gili Ben Harush, Ella Shik Blum, Noa Lavi, zdjęcia: Amir Liberman, produkcja: Izrael 2022, czas: 4 minuty, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

 

Ours (私たちの)

Gdzieś we wnętrzu każdego człowieka gra piosenka o miłości…

Delikatna, rozgrywająca się w Tokio opowieść o fotografce przeżywającej zawód miłosny i wyzwalającej swoje pragnienia.

reżyseria i scenariusz: Kozue Ito, obsada: Kozue Ito, Ryohei Katsumata, Nana Akuzawa, Takuro Harada, produkcja: Japonia 2022, czas: 30 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie/angielskie

 

Yellow Polka Dot

Jest rok 1962, Sandra i Barbara cieszą się słońcem na plaży w towarzystwie swoich partnerów. Poprzednią noc wszyscy razem spędzili w klubie, gdzie między kobietami zawiązała się więź – jednak zupełnie inna niż zwykła przyjaźń, która połączyła mężczyzn.

reżyseria: Tin Nguyen, scenariusz: Ben Kurstin, obsada: Amy Stricker, Tori Lane Ross, produkcja: USA 2021, czas: 18 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie

 

HOW TO TELL A SECRET

18 czerwca (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Irlandia 2022 (98’)

Reżyseria Shaun Dunne, Anna Rodgers

Obsada: Shaun Dunne, Eva-Jane Gaffney, Jade Jordan, Lauren Larkin

Mr Gay World, młodzi imigranci, pełna energii drag queen: wszyscy żyli z wielkim sekretem, który ma moc wpychania z powrotem do przysłowiowej szafy nawet tych dumnych, swobodnych i wyoutowanych. Upłynęło już trochę czasu, od kiedy wirus HIV był niemal zawsze bezwzględnym wyrokiem. Nie zniknęły jednak ignorancja i uprzedzenia w społeczeństwie. Jak opowiedzieć o czymś, o czym nikt nie chce słuchać? Robbie Lawlor dowiedział się, że ma HIV w wieku 21 lat i został jedną z najmłodszych osób, które dokonały coming outu w irlandzkiej telewizji. Veda, pełna energii drag queen obiecała sobie, że nikomu nie zdradzi swojego statusu serologicznego, ale w końcu zrzuciła brzemię tajemnicy wyśpiewując ją. Grupa kobiet zaś, które nie mogą pokazać twarzy, znalazły kreatywne sposoby, by usłyszano ich głos.

Raz na jakiś czas pojawia się istotny film, który dzięki swojemu świeżemu, nowatorskiemu spojrzeniu podnosi na duchu. Taki właśnie jest „How To Tell A Secret”. Określany mianem dokumentu hybrydowego, łączy w sobie performance z technikami narracyjnymi z pogranicza gatunków. Warto go zobaczyć niezależnie od wieku i płci; działania, w jakie bohaterowie przekuli swój początkowy smutek i bezsilność po diagnozie to prawdziwa iskra nadziei.

https://lgbtfestival.pl/filmy-2023/how-to-tell-a-secret/

 

BŁĘDNY OGNIK (FOGO-FÁTUO)

20 czerwca (wtorek), godz. 19:30

film fabularny/komedia muzyczna, Portugalia, Francja 2022 (67’)

Reżyseria João Pedro Rodrigues

Obsada: Mauro Costa, André Cabral, Joel Branco

„Błędny ognik” to nieobliczalna fantazja erotyczno-ekologiczna; ocierający się o kamp wytwór wyobraźni scenarzysty i reżysera João Pedro Rodriguesa. Ten wyjątkowy filmowiec bawi się musicalową konwencją, cytując jednocześnie wzburzoną Gretę Thunberg czy przeskakując w czasie aż do 2069 roku. Mamy tutaj młodego arystokratę, który zapragnął zostać strażakiem, dzieci z zaangażowaniem śpiewające piosenki o drzewach oraz nawiązania do historii sztuki.

Książę Alfredo, następca tronu w portugalskiej dynastii przejęty pożarami lasów, szokuje swoją królewską rodzinę podjętą przez siebie decyzją. Postanawia rzucić studia, by ugasić potrzebę niesienia pomocy przyrodzie. Jego plan nie jest traktowany zbyt poważnie, tym bardziej, że delikatny książę nigdy nie zajmował się pracą fizyczną. Do pomocy początkującemu Alfredo zostaje przydzielony czarnoskóry Afonso, były student socjologii. Wśród strażaków młody książę przeżyje chwile i zobaczy rzeczy, jakie do tej pory widywał co najwyżej na barokowych obrazach…

https://lgbtfestival.pl/filmy-2023/bledny-ognik/

 

BREAKING THE ICE

21 czerwca (środa), godz. 19:30

dramat, Austria 2022 (102’)

Reżyseria Clara Stern

Obsada: Alina Schaller, Judith Altenberger, Tobias Samuel Resch

Wkraczająca w dorosłość hokeistka Mira wydaje się twarda jak lód i nie pozwala sobie na słabość. Życie wymaga od niej łączenia roli przywódczyni drużyny z wymagającą fizycznie pracą w rodzinnej winnicy. Kiedy jednak do jej zespołu dołącza nowa zawodniczka Theresa, zimna i zdecydowana Mira zaczyna topnieć, odsłaniając swoje uczucia i odkrywając nieznane wcześniej strony swojej osobowości. Nocne eskapady odsłaniające przed dziewczyną queerową stronę miasta dodają skrzydeł, których nie zamierza już składać. Jednak otoczenie wolałoby widzieć ją nadal w sztywno wyznaczonych ramach.

Reżyserka Clara Stern, dla której „Breaking the Ice” jest debiutem w formie pełnometrażowej, podkreśla, że pragnie robić filmy, które wstrząsają widzem/ką i nie pozostawiają obojętnym/ą. Chętnie skupia się na tematach społecznych ze szczególnym uwzględnieniem feminizmu.

https://lgbtfestival.pl/filmy-2023/breaking-the-ice/

 

W MOIM IMIENIU (Nel mio nome)

22 czerwca (czwartek), godz. 19:30

dokumentalny, Włochy 2022 (93’)

Reżyseria Nicolò Bassetti

Obsada: Leonardo Arpino, Raffaele Baldo, Andrea Ragno, Nicolò Sproccati

Producentem wykonawczym „W moim imieniu” jest transpłciowy aktor i twórca filmowy Elliot Page. Dokument w reżyserii Nicolò Bassettiego jest inspirowany jego własnym doświadczeniem jako ojca Matteo, transpłciowego syna.

Film opowiada historię czterech transpłciowych mężczyzn – Nica, Leo, Andrei i Rafa – którzy spotkali się w Bolonii po tym, jak każdy z nich zaczął tranzycję. To opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, których nigdy za wiele, szczególnie w queerowym wydaniu.

Elliota ujęła dogłębna analiza rozmaitych odcieni ludzkiej tożsamości: „Nigdy nie widziałem takiego filmu. Fakt, że Bassetti często konsultował się ze swoim trans synem podczas produkcji, jest dla mnie bardzo piękny i myślę, że to osobiste doświadczenie widać w filmie. Jestem zaszczycony, że dołączyłem do filmowej ekipy i nie mogę się doczekać, aż wszyscy to zobaczą”.

 

KINO

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) oraz 10 złotych (grupowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz