Strony

piątek, 30 czerwca 2023

Małe Cannes na Dwóch Brzegach

Filmy nominowane do Złotej Palmy i nagrodzone na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes znajdą się w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi.  Festiwal otworzy Aki Kaurismäki i jego najnowszy film „Opadłe liście” („Fallen Leaves”), uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes.

W programie tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi pokazanych zostanie aż 9 filmów, które światową premierę miały na zakończonym w maju MFF w Cannes. „Różnorodne i ciekawe filmy z Konkursu Głównego w Cannes staną się płaszczyzną do ważnych rozmów z naszymi widzami” – mówi Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi.

Film otwarcia, czyli „Opadłe liście” (Nagroda Jury w Cannes) to słodko-gorzka love story opowiedziana w bardzo oryginalny sposób, z poczuciem humoru charakterystycznym dla twórczości Kaurismäkiego – jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina fińskiego. Na BNP Paribas Dwa Brzegi powraca reżyser dobrze znany publiczności Hirokazu Koreeda. Jego „Złodziejaszki” (Złota Palma w 2018 roku) miały polską premierę w Kazimierzu Dolnym. W tym roku w Cannes Koreeda pokazał film „Monster”, który ma w sobie zarówno elementy thrillera, jak i kina społeczno - obyczajowego, a największą przyjemnością w jego oglądaniu jest powolne odsłanianie faktów. Nic dziwnego, że Yujiego Sakamoto otrzymał w Cannes nagrodę za scenariusz tej opowieści.

Oprócz „Opadłych liści” i „Monstera” dwubrzegowa publiczność zobaczy kilka innych filmów bardzo dobrze przyjętych w Cannes. Wśród nich jest nowy film Kena Loacha, który należy do najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina, a wręcz stał się klasykiem kina społecznego. W „The Old Oak” (Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes) znowu skupia swoją uwagę na problemach słabszych, ubogich i wykluczonych ludzi. Warto zapamiętać tytuł „Porwany” – to zrealizowane z rozmachem, epickie dzieło Marca Bellocchio. Twórca w sposób bezkompromisowy obserwuje społeczeństwo włoskie, z nadzieją na zmianę otaczającego go świata na lepszy. Przypomnijmy, że Marco Bellocchio miał retrospektywę reżyserską na BNP Paribas Dwa Brzegi w 2019 roku. W programie również komediodramat Alice Rohrwacher „La Chimera”, z Isabellą Rossellini w roli śpiewaczki operowej. Film podejmuje kwestię współczesnej tożsamości Włoch i rozliczenia się kraju z przeszłością. Do włoskiej historii nawiązuje także Nanni Moretti. W „Jaśniejszym jutrze”, przez niektórych krytyków porównywanym do „Osiem i pół” Felliniego, przygląda się reżyserowi mierzącemu się z osobistymi problemami. „Jaśniejsze jutro” obfituje w polskie wątki, nawiązując do twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, a w roli ambasadora RP występuje Jerzy Stuhr. I jeszcze objawienie Konkursu Głównego w Cannes – „Four Daughters” (Złote Oko - najlepszy film dokumentalny), wyreżyserowany przez Kaoutera Ben Hanię. Twórczyni łączy formę dokumentu z fabułą opowiadając opartą na faktach historię tunezyjskiej matki i jej czterech córek, z których pewnego dnia zniknęły dwie córki. Reżyserka zaprasza profesjonalne aktorki, by zrekompensowały stratę.

To nie wszystkie filmowe perły z Cannes – w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się także zbierający świetne recenzje „The Nature of Love”, kanadyjski komediodramat romantyczny w reżyserii Moni Chokri (pokazywany w sekcji Un Certain Regard), a także pełnometrażowy dokument „Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli (prezentowany w Cannes w sekcji ACID). Ten polsko-francusko-ukraiński film ukazuje oblicze wojny w Ukrainie z zupełnie innej, nietuzinkowej perspektywy.

W programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się najważniejsze filmy z historii kina. We współpracy z Warner Bros., z okazji 100-lecia istnienia studia, pokazane zostaną klasyki kina. Bohaterem zagranicznej retrospektywy reżyserskiej będzie twórca amerykańskiego kina niezależnego John Cassavetes, a polskiej jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów — Wojciech Jerzy Has oraz mistrz współczesnego dokumentu — Paweł Łoziński.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 17. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2023 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz