Strony

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Mel Brooks z Honorowym Oscarem!

Fantastyczna wiadomość. Rada Gubernatorów Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła laureatów tegorocznych Honorowych Oscarów. W listopadzie otrzymają je aktorka Angela Bassett, genialny komik i klasyk kina Mel Brooks, montażystka Carol Littleton, a dodatkowo Michelle Satter z Instytutu Sundance odbierze Nagrodę Humanitarną im. Jeana Hersholta.

Honorowe Oscary zostaną wręczone 18 listopada 2023 roku. Gala odbędzie się w Fairmont Century Plaza w Los Angeles. Trójka laureatów Honorowych Oscarów była już przez Akademię dostrzegana. Mel Brooks zdobył Oscara już w 1968 roku, kiedy otrzymał nagrodę za scenariusz swoich debiutanckich „Producentów”. Carol Littleton jedyną nominację do Oscara zdobyła za montaż „E.T.”, zaś Angela Bassett zdobyła nominację do Oscara 30 lat temu za rolę Tiny Turner w filmie „What's Love Got To Do With It”.

Najważniejsza informacja. Na chwilę przez 97 urodzinami (obchodzi je 28 czerwca) Mel Brooks otrzymał wspaniały prezent od Akademii. Niewiele brakowało, a Brooks byłby najstarszych zdobywcą Oscara w historii. W 2008 roku Honorowego Oscara otrzymał scenograf Robert F. Boyle, który miał wtedy 98 lat.

„Rada Gubernatorów Akademii jest zachwycona, mogąc uhonorować czterech pionierów, którzy zmienili branżę filmową i zainspirowali pokolenia filmowców i fanów filmu” — powiedziała prezes Akademii, Janet Yang. „W ciągu swojej trwającej od dziesięcioleci kariery Angela Bassett nadal tworzyła transcendentne kreacje, które wyznaczały nowe standardy w aktorstwie. Mel Brooks rozświetla nasze serca swoim humorem, a jego spuścizna wywarła trwały wpływ na każdy aspekt rozrywki. Kariera Carol Littleton w montażu filmowym jest wzorem dla tych, którzy przyjdą po niej. Filar niezależnej społeczności filmowej, Michelle Satter, odegrała kluczową rolę w karierze niezliczonych filmowców na całym świecie”.

Dla mnie najważniejszą z nagrodzonych osób jest oczywiści Mel Brooks. Geniusz pod każdym względem! Brooks to reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Rozpoczął swoją karierę od pisania programów komediowych do programów telewizyjnych Sida Caesara i współtworzył serial telewizyjny „Get Smart”.  Jego wcześniej nagrodzony Oscarem pierwszy scenariusz, „Producenci”, został później przekształcony w przebojowy musical na Broadwayu, który zdobył 12 nagród Tony i był podstawą nowej wersji filmowej. Inne jego filmy to „Dwanaście krzeseł”, „Płonące siodła”, „Młody Frankenstein”, „Nieme kino”, „Lęk wysokości”, „Historia świata – część 1”, „Kosmiczne jaja”, „Smród życia”, „Robin Hood: Faceci w rajtuzach” oraz „Dracula: Wampiry bez zębów”. Ten ostatni film Brooks wyreżyserował w 1995 roku i potem już nie zajmował się reżyserią filmów kinowych. Był też producentem, a wśród jego dokonań jest m.in. „Człowiek słoń”. Brooks jest laureatem EGOT z wieloma nagrodami Emmy, Grammy, Oscar i Tony. Klasyk komedii, który inspiruje cały czas. Niedawno Hulu stworzyło we współpracy z Brooksem serial „Historia świata – część 2”. Ostatnio udzielał się głównie w dubbingu, a jego postać została nawet sparodiowana w „Hotelu Transylwania 2”.

Angela Bassett była bardzo blisko zdobycia w tym roku Oscara za rolę drugoplanową w „Czarnej Panterze: Wakanda w moim sercu”, ale wyróżnienie to przeszło jej praktycznie koło nosa (Jamie Lee Curtis). Czyżby więc Honorowy Oscar miałby być takim wyróżnieniem-pocieszeniem? Bassett ma na swoim koncie wiele znaczących ról, w wielu udanych filmach i są to m.in.: „Boyz N The Hood”, „Malcolm X”, „Waiting To Exhale”, „How Stella Got Her Groove Back”, „Music Of The Heart”, „Kontakt”, „Sunshine State”, „Mission: Impossible – Fallout”, „Avengers: Endgame”.

Wśród dokonań Carol Littleton są m.in.: „Body Heat”, „The Big Chill”, „Places In The Heart” i remake „The Manchurian Candidate”. Littleton w 2018 roku otrzymała Specjalną Nagrodę na festiwalu Camerimage.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz