Strony

czwartek, 8 czerwca 2023

Polscy scenarzyści (i branża) będą protestować

14 czerwca pod kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbędzie się pikieta „Scenarzyści razem!”. Tego dnia na całym świecie odbędzie się Dzień Solidarności ze strajkującymi scenarzystami w USA. Polscy twórcy walczą o należne im tantiemy z rynku internetowego.

Jak piszą organizatorzy polskiej pikiety:

Koleżanki i Koledzy,

Twórczynie i Twórcy

14 czerwca scenarzyści na całym świecie będą uczestniczyć w Dniu Solidarności ze strajkującymi scenarzystami w USA. Hasłem przewodnim akcji solidarnościowej jest: SCREENWRITERS EVERYWHERE.

Amerykanie strajkują w swoich sprawach, ale część ich postulatów jest aktualna również w Polsce. Są to między innymi tantiemy od nadań w internecie. Amerykańscy scenarzyści/amerykańskie scenarzystki je mają – choć w niezadowalającym zakresie. My nie mamy ich wcale. W Polsce nie ma ich nikt

Mijają właśnie dwa lata od daty obowiązku wprowadzenia do systemów prawnych państw UE dyrektywy dyrektywy o tantiemach z Internetu.

Za moment Polska zacznie płacić kary, bo procedury już zostały wdrożone.

Nie chodzi tylko o scenarzystów. Cała branża filmowa pozostaje bez należnych im wynagrodzeń, giganci streamowi liczą zyski, nasz rząd jest gotów płacić kary, zamiast dbać o nasze interesy, a rodzimi nadawcy funkcjonują w warunkach nierównowagi rynkowej.

Powinniśmy zmienić ten stan! Wszystko jest w rękach decydentów, ale możemy i powinniśmy zabrać głos. Głośny i wyraźny! Głos całego środowiska. Pokażmy swoją siłę – nadszedł ten moment

Interes jest wspólny. Wszystko zaczyna się o słowa, czyli od nas, scenarzystów. Wzywamy więc do działania.

Bądźmy razem 14 czerwca

***

Temat tantiem z internetu to jeden z najważniejszych problemów w polskiej branży filmowej. Już wielokrotnie temat ten poruszano, było bardzo blisko do pozytywnego wdrożenia unijnych dyrektyw, ale lobby stojące za streamingowymi gigantami, pociągnęło za odpowiednie sznurki i temat… się zatrzymał. 14 czerwca będzie okazja do przypomnienia o tym, że tantiemy należą się polskim twórcom. Ciekawe, na ile zmobilizuje się w ten dzień polskie środowisko filmowe i głośno wyrazi swoje zaniepokojenie przeciągającymi się procedurami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz