Strony

poniedziałek, 17 lipca 2023

W jednym miejscu: „Być kimś”, Stankiewicz i Szyc

To były intensywne cztery dni na 26. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. W Nowogardzie zaprezentowano 30 filmów, z publicznością spotkali się znakomici twórcy polskiego kina, były akcenty muzyczne i malarskie, były rozmowy do późnych godzin i wielkie emocje. „Być kimś” Michała Toczka wygrał 9. Konkurs Filmowa Młoda Polska, Sebastian Stankiewicz odebrał Nagrodę Specjalną „Robi swoje”, a zjawiskowa Sonia Szyc zaprezentowała swój znakomity aktorski debiut w gorąco przyjętym na festiwalu filmie „Miało cię nie być”. Tegoroczna edycję festiwalu odwiedziło kilka tysięcy widzów!

Z festiwalową publicznością spotkali się na festiwalu m.in. Anna Jadowska („Kobieta na dachu”), Krystyna Tkacz (wspaniały recital na otwarcie), Kamil Krawczycki („Słoń”), Agnieszka Iwańska („Ula”), wspomniana Sonia Szyc, laureatka nagrody za osiągnięcia artystyczne Maria Zmarz-Koczanowicz i jej uczeń Mariusz Rusiński z filmem „Moja siostra” oraz Paweł Lewandowski z niezależnym „,Miastem nocą”, które wywołało największe poruszenie na festiwalu „Lato z Muzami”.

Corocznie flagowym wydarzeniem „Lata z Muzami” jest konkurs fabularnych polskich filmów krótkometrażowych Filmowa Młoda Polska, a zainteresowanie tymi propozycjami na festiwalu stale rośnie. O Grand Prix i nagrodę 3500 złotych zmierzyło się w tym roku 14 filmów. Jury w składzie: Krzysztof Gierat (dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego), Przemysław Lewandowski (dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego) oraz Anna Serdiukow (widedyrektor Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film) podjęło jednogłośnie decyzję o nagrodzeniu filmu „Być kimś” w reżyserii Michał Toczka. W uzasadnieniu nagrody napisano: “Za zręczne wpisanie wielkiej Historii kraju w małą codzienność rodziny i piękną opowieść o tym, że każdy z nas może grać rolę główną we własnym życiu, a nie tylko w nim statystować”. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał odtwórca głównej roli w tym filmie, Sebastian Stankiewicz.

Swoją nagrodę przyznali również członkowie Jury Młodzieżowego. Ewa Krzak, Iga Pietruczyk oraz Maciej Wojtacki, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie, postawili na zgoła inną tematykę i stylistykę. Wybrali film “Stwór” w reżyserii Damiana Kosowskiego. To dramatyczna opowieść traktująca o trudnym świecie dorosłych z perspektywy dziecka. “Za ukazanie relacji i postaw międzyludzkich w stanie głębokiej depresji oraz zderzenie choroby psychicznej z beztroskim światem dziecka" - swój werdykt uzasadnili młodzi jurorzy.

Podczas festiwalu organizatorzy przyznali też Specjalną Nagrodę „Robi swoje”, którą honorowani są przyjaciele festiwalu, osoby o niezwykłej osobowości i życzliwości, twórcy o otwartym sercu, podążający własną drogą twórczą, podziwiani za naturalność i ciepło, profesjonalizm i talent. W tym roku to wyróżnienie otrzymał aktor Sebastian Stankiewicz, który nie krył swojego wzruszenia i zaskoczenia niespodzianką przygotowaną przez organizatorów „Lata z Muzami”.

Finałowym akcentem 26. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” był pokaz przedpremierowy filmu „Miało cię nie być” w reżyserii Jakuba Michalczuka oraz spotkanie z odtwórczynią głównej roli Sonią Szyc. Piękna, młoda aktorka pięknie zaprezentowała się na festiwalu, ale przede wszystkim wspaniale zaprezentowała się na ekranie u boku swojego ojca, Borysa Szyca. Podczas spotkania z Sonią Szyc nie mogło więc zabraknąć pytań o tę współpracę, ale też o plany młodej artystki. „Miało cię nie być” wyraźnie poruszyło festiwalową publiczność, która z zainteresowaniem obejrzała przejmującą opowieść o relacji córki z ojcem, z ważnym społecznie tematem w tle. W ocenie widzów, Sonia Szyc nie tylko nie ustępowała aktorskiej klasie swojemu ojcu, ale też rzuciła mu znaczące zawodowe wyzwanie. Pobyt młodej aktorki skwitowano na festiwali gorącymi brawami.

Podobnie było podczas innych spotkań twórców z życzliwą i otwartą publicznością festiwalu w Nowogardzie. Do ważnych spotkań rozmów doszło z Anna Jadowską, Marią Zmarz-Koczanowicz, Agnieszką Iwańską, Kamilem Krawczyckim, Sebastianem Stankiewiczem czy Mariuszem Rusińskim. Artyści wyjechali z „Lata z Muzami” wyraźnie poruszeni, nie tylko legendarną gościnnością gospodarzy, ale też wspaniałą publicznością oraz spotkaniami, z których wiele zostanie tutaj zapamiętanych na długo.

Tegoroczna edycja dobiegła końca, a 27. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2024 roku i zgodnie z deklaracją organizatorów, planowany jest powrót do tygodniowej formy wydarzenia, w rozbudowanej formule artystycznej.

Organizatorami Festiwalu są: Nowogardzki Dom Kultury z dyrektor Anetą Drążewską na czele i Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Za program artystyczny „Lata z Muzami” od 10 lat odpowiada Krzysztof Spór, dziennikarz i animator kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz