Strony

czwartek, 23 listopada 2023

Wracam na ŻUBROFFKĘ… 17. festiwal od 6 grudnia

17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się w Białymstoku w dniach 6-10 grudnia 2023. Organizatorzy powierzyli mi zadanie opieki nad młodym jury, które będzie oceniać filmy konkursowe i zapowiada się to doświadczenie bardzo ciekawie. Festiwal, jak co roku zresztą, ma bardzo mocny program filmów krótkometrażowych, mnóstwo wydarzeń, spotkań. Białystok to też bardzo filmowe miasto, w dodatku bardzo magiczne. Wracam tam z wielką radością!

W oficjalnym komunikacie organizatorów przeczytać można:

Tegoroczna, 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA wzbudziła w nas kilka refleksji. DNA naszego Festiwalu przez minione lata nie zmieniło się – robimy wszystko, aby być imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność i różnorodność, miejscem spotkań twórców szczerych, z poczuciem humoru oraz troszczących się o naturę i naszą planetę. Czasami jednak zastanawiamy się, czy to wystarcza...

W 2023 roku, w świecie, który nie próbuje nawet na chwilę zwolnić ani się uspokoić, chcemy dowieść i przekonać Was, że „small things matter”! Wierzymy bowiem, że – mimo wszystko – małymi kroczkami można zmienić świat. Że wspólnie, „uzbrojeni” w optymizm, upór i cierpliwość, możemy osiągnąć wielkie rzeczy, a drobiazgi mogą uczynić prawdziwą różnicę. Nawet jeśli takie myślenie wydaje się naiwne, trudno nie dostrzec, że wielkie i głośne idee, plany czy rewolucje często nie przynoszą pokładanych w nich nadziei, przynoszą za to rozczarowanie.

Potrzebna jest nam więc oddolna, cicha rewolucja – stańmy się setką, tysiącem, milionem kropel, które w końcu wydrążą skałę w słusznej sprawie. Być może to jedyna droga, by tu i teraz mieć realny wpływ na nasze życie i świat. I taki jest nasz plan na dziś!

Do stworzenia czołówki oraz głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaprosiliśmy Natę Metlukh, zaś identyfikację wizualną w oparciu o jej koncepcję przygotowała graficzka Izabela Sroka.

Nata Metlukh to urodzona w Ukrainie, a dziś mieszkająca i tworząca w Kalifornii animatorka, absolwentka m.in. Szkoły Filmowej w Vancouver w Kanadzie oraz Estońskiej Akademii Sztuk, gdzie studiowała pod kierunkiem samego mistrza Priita Pärna! Nata wykorzystuje technikę animacji cyfrowej, by tworzyć angażujące wizualnie, oparte na charakterystycznych postaciach prace. Historie, które opowiada, opierają się na koncepcjach absurdu i defamiliaryzacji, pokazują też inne, świeże spojrzenie na elementy codzienności, co doceniono na najważniejszych międzynarodowych festiwalach animacji filmowej.

Co przygotowaliśmy w ramach tegorocznego Festiwalu?

Nieoczywiste synergie w czasie i przestrzeni ŻUBROFFKA kocha najbardziej, więc już tradycyjnie podczas swojego otwarcia zaproponuje filmowo-muzyczną ucztę, podczas której Jacek Sienkiewicz, legenda polskiej sceny elektronicznej, zabierze widzów w melancholijną podróż do paryskiej dzielnicy lat 20. ubiegłego wieku. Poetycka impresja „Ménilmontant” Dimitri Kirsanoffa o zbrodni, miłości i samotności, to jedno z największych i niedocenianych dzieł wczesnej awangardy francuskiego i światowego kina!.

Inaugurujący ŻUBROFFKĘ pokaz to wstęp do prawdziwego filmowego maratonu! O nagrody w dziewięciu konkursach Festiwalu powalczy 140 filmów wyłonionych z ponad 1300 zgłoszeń z całego świata. Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video, Midnight shorts i Na skraju).

Krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych oceni międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą: pochodząca z Białegostoku reżyserka Hanka Nobis (jej dokument „Prawy chłopak” miał premierę na IDFA w Amsterdamie), nagradzana węgierska animatorka Réka Bucsi (jej filmy znalazły się m.in. na oscarowej shortliście) oraz litewski reżyser i operator Vytautas Katkus (jego filmy były pokazywane m.in. w Cannes i Wenecji). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu w konkursie Na skraju ocenią: japońska reżyserka Momoko Seto, kosowska twórczyni Norika Sefa oraz polski reżyser, scenarzysta i wykładowca Kuba Mikurda.

Swoje nagrody przyzna także Młode Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Spóra (autora popularnego bloga Spór w kinie), jury polskich dziennikarzy: Katarzyna Borowiecka, Marcin Stachowicz i Maciej Kowalczyk oraz jury dziennikarzy zagranicznych: Nataliia Serebriakova (Ukraina), Vladan Petković (Serbia) i Lucas Pistilli (Brazylia).

Widzowie ŻUBROFFKI również oceniać będą filmy. Najmłodsi w konkursie Kids, zaś dorośli w konkursach Music video i Midnight shorts. Festiwalowa publiczność tradycyjnie przyzna też nagrodę Dzikiego Żubra, ufundowaną przez firmę DrTusz, a niezależny dystrybutor filmów New Europe Film Sales nagrodzi najbardziej obiecującego twórcę/twórczynię z Europy Środkowej i Wschodniej.

Oprócz filmów konkursowych widzowie ŻUBROFFKI zobaczą specjalnie przygotowane sety filmowe, m.in. na temat cenzury, współczesnych seniorów, sytuacji kobiet w Europie Środkowej i Wschodniej oraz obecnego życia w Ukrainie. Wezmą udział w trzech śniadaniach filmowych (niemieckim, francuskim i podlaskim), zobaczą najkrótsze filmy świata podczas morsowania, obejrzą też filmy festiwalowego jury. Podczas pokazów przewidywane są także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne.

ŻUBROFFKA to także energetyczne wydarzenia muzyczne! Po konkursowym pokazie wideoklipów wystąpi kolektyw producencko–didżejski Zuchy. Podczas piątkowej fiesty tropikalne rytmy i elektroniczne latynoskie perełki zapewnią: wenezuelski DJ Tiraya, chilijski DJ Raff i kolumbijski producent Luca Durán, zaś podczas sobotniej odsłony imprezy ŻUBROFFKA goes TECHNO w Famie pojawią się mieszkające w Berlinie Olivia Mendez (Francja) i Dasha Atom (Ukraina) oraz przedstawiciele polskiej sceny – Cranz i Dtekk.

ŻUBROFFKA nie zapomina o swojej edukacyjnej roli. W tym roku, w ramach warsztatów „Moi dziadkowie mieli trzy psy i cztery koty” dzieci pod kierunkiem animatorki Joanny Kożuch stworzą animowany dokument. Z kolei młodzież weźmie udział w warsztatach animacji „Mikrodobro”, które poprowadzi reżyserka Julia Orlik-Buratyńska. Członkowie Młodego Jury poznają tajniki tworzenia bloga filmowo-informacyjnego, ich przewodnikiem będzie krytyk filmowy i bloger Krzysztof Spór. Przedstawiciele branży filmowej wezmą udział w warsztatach producenckich i mistrzowskim wykładzie Marcina Łuczaja z New Europe Film Sales.

W ramach Festiwalu można będzie także zobaczyć wystawę norweskiego fotografa Helge Skodvina „Nowa fauna Norwegii, badania w latach 2014-2022”, dokumentującą krajobraz tego kraju poprzez alternatywną i rozszerzoną norweską faunę.

Więcej informacji:

www.zubroffka.pl

www.facebook.com/zubroffka

***

Pozwolę sobie podać też nazwiska młodych jurorów, którzy oceniać będą filmy konkursowe, a z którymi będę na festiwalu współpracował. Są to: IVAN SAVARYN, ZOFIA GINSZT, WIKTORIA OBUCHOWICZ, MARIA KISZŁO, JAGNA SAMOJLIK. Do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz