Strony

środa, 20 grudnia 2023

„Gi-ga-miinigoz Mamaandaawiziwin”, czyli…

„Gi-ga-miinigoz Mamaandaawiziwin” to po prostu „Niech moc będzie z tobą”. Klasyka! Skąd takie tłumaczenie? Disney/Lucas zapowiedzieli przygotowanie tłumaczenia klasycznych „Gwiezdnych wojen” w języku Indian z plemienia Odżibwejowie (Ojibwa). Tytuł filmu w tym języku to „Anangong Miigaading”.

Odżibwejowie lub Czipewejowie (ang. Ojibwa, Ojibwe, Ojibway, Chippewa) – Indianie Ameryki Północnej z algonkiańskiej grupy językowej, najliczniejsze plemię obszaru Wielkich Jezior, przynależące do grupy ludów Anishinaabe. Odżibwejowie są trzecią co do wielkości grupą Indian amerykańskich. Nazwa „Ojibwa” pochodziła od algonkiańskiego „kurczyć przez przypiekanie” i oznaczała charakterystyczne szwy wypalane na mokasynach i odzieży. „Chippewa” jest zniekształconą nazwą „Ojibwa” [wikipedia].

Disney/Lucas porozumiał się w tej sprawie z Radą Plemienia Indian Ojibwa. Dubbing do pierwszych „Gwiezdnych wojen” ma też wsparcie władz Kanady, krajowej sieci APTN i Uniwersytetu w Manitobie.

Aktorzy głosowi do wersji Ojibwe przejdą przesłuchania na początku 2024 roku w Winnipeg w Manitobie. Wersja filmowa Ojibwe będzie zawierać „Gi-ga-miinigoz Mamaandaawiziwin” zamiast jednego z kultowych zwrotów z serii Gwiezdnych Wojen : „Niech Moc będzie z tobą”. Tłumaczenie scenariusza na język Anishinaabemowin i podkład głosowy odbędą się w Kanadzie, natomiast miksowanie dźwięku i postprodukcja zostaną wykonane w Skywalker Sound w Kalifornii.

Wersja filmu Gwiezdne Wojny z Ojibwe ma na celu wzmocnienie języka Pierwszych Narodów, powszechnie używanego w Manitobie, Ontario i Minnesocie. W 2013 roku Lucasfilm ukończył wcześniejszą wersję Star Wars: A New Hope w języku Navajo , która była transmitowana strumieniowo w Disney+. Film został już przetłumaczony na wiele języków świata, ale wersja Navajo była pierwszym dużym hollywoodzkim filmem, który został zdubbingowany na język indiański.

Rząd federalny Kanady wyraził nadzieję, że pomoże w przetłumaczeniu kultowych filmów na inne języki Pierwszych Narodów. [źródło The Hollywood Reporter]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz